Titanic Buz Dağı Yüzünden Mi Battı?

Bugün bir Titanic gerçekleşse ortaya çıkması hiç şaşırtmayacak görüntülerden biri olduğu için bu resmi çok beğeniyorum. Matrix’in “Woman in the red dress (Kırmızılı kadın)”ı günümüzde ancak böyle resmedilir.

Titanic, o batmaz denen döneminin teknoloji harikası gemi gerçekten neden battı?

Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet asla batmaz denilen, White Star Line şirketine ait geminin önünde izleyicileri romantizmin doruklarına çıkarıyor.

Gecesinde gemi buz dağına çarparak batıyor ve Leonardo donarak okyanusun buz gibi sularına kendini bırakıyor, Kate ise senaryoya göre kurtarılarak yıllar sonra bu anısını anlatıyordu.

Kurguyla karışık gerçeklikten alınan bu senaryonun esinlendiği Titanic gemisi, 15 Nisan 1912 gecesi çarptığı buz dağı sebebiyle iki saat kırk dakika içerisinde Kuzey Atlantik’in buzlu sularına gömüldü.

Titanic’in bileti

Titanic’te zamanında mevcut olan en ileri teknolojiler kullanılmıştı. Birçok insan tarafından “batmaz gemi” olduğuna inanılıyordu. Bu sebepten kurtarma botlarının dahi az konulduğu Titanic hakkında bildiklerimiz arasında.

Titanic, geride 1514 ölü ve okyanusun dibinde yatan, 1985'de ortaya çıkan bir enkaz bıraktı.

Titanic filmiyle ve filmin mantığıyla ilgili hazırlanan capsleri hep çok sevdim.

O meşhur sahnede aslında ikisinin de kurtulabileceğini gösteren şu caps örneğin:) Kart bile oynarlardı…

Bunları geçip esas konuya geleyim. Titanic’in batışının ertesi günü New York Times gazetesi geminin bir buz dağına çarparak battığını dünyaya duyurdu.

Ardından çıkan kitaplar ve hazırlanan filmler de hep aynı şeyi anlattı. Sisten dolayı son anda fark edilen bir buz dağından kaçılamadı, ve buz dağının verdiği hasarla su alan Titanic şu şekilde ortadan ikiye ayrılarak battı:

Bu konuyla ilgili yapılan esprilerden sevdiğim bir tanesi de şu paylaşım:

“Sevgili Buz dağı, küresel ısınmayı duydum ve çok üzgünüm, karma böyle bir şey — Saygılarımla, Titanic

:)

Titanic’in neden battığı ile ilgili tartışma son zamanlarda yeniden açıldı. Tartışmayı açan, ortaya yeni çıkan bir fotoğraf oldu.

İskeleden ayrılmadan hemen önce çekilen fotoğrafta Titanic’in gövdesinde gözle görülür şekilde bir yanma izi olduğu tespit edildi.

Bu tespitin üzerine giden araştırmalar, geminin motorlarının kömür depolama bölümünde çıkan dev yangın nedeniyle durmuş olabileceğini ortaya koydu.

İddiayı ortaya atan 30 yılı aşkın süredir Titanic’i inceleyen gazeteci Senan Molony, geminin kömür depolanan bölümünde daha gemi karadan ayrılmadan çıkan bir yangının için için gövdeyi eritip inceltmiş olabileceğini, hatta dümeni dahi kitlemiş olabileceğini belirtiyor.

Resmi kayıtlarda yer alan bir başka olaysa Titanic yola çıktıktan sonra kazan dairesinin hemen yanındaki kömür deposunda çıkan bir yangın. Bu yangının söndürüldüğü bugüne kadar bilinen bir olaydı. Ancak son bulgular söndürülmeyen, ya da fark edilmeyen ikinci bir yangının varlığına işaret ediyor.

Konu, BBC Türkçe’de 2 Ocak 2017 tarihinde son bulguları belirtecek şekilde ele alındı:

Sonuç olarak Titanic’in kömür depolama bölgesinde çıkan bir yangının mevcudiyeti ortaya konmuş durumda.

Bu durum geminin gövdesinde zayıflama hatta dümeninde kilitlenme oluşturmuş, ve buz dağının bu derece büyük hasar vermesini kolaylaştırmış olabilir.

Ya da dahası, belki de Titanic’in çarptığı bir buz dağı sadece New York Times’ın manşetinde ve Hollywood filmlerinde olabilir… Bu karartmayla üstü örtülen bir sabotaj ihtimali de araştırılması gereken konulardan. Bakalım ortaya daha neler çıkacak.

Somut olarak elimizde olan bir başka ilginç detay ise 1898 yılında basılan, Morgan Robertson’a ait “Nafile ya da Titan’ın Enkazı” isimli kitap.

Robertson bu kitapta bir geminin batışını anlatıyor. Tarih itibariyle Titanic’in batışından 14 sene önce.

Titan adlı gemi tıpkı Titanic gibi Southampton Limanından yola çıkıyor.

Uzunluğu 248 metre, yani Titanic’ten sadece 4 metre kısa.

Ağırlı 70 bin ton, Titanic’in ise 66 bin tondu.

Her iki gemi de 3 pervane içeriyor ve 3000'er yolcu bulunduruyordu.

Dev Titan, Kuzey Atlantik’te bir buz dağına çarparak batıyor, Titanic de 14 yıl sonra aynı koordinatlarda bir buz dağına çarparak Kuzey Atlantik okyanusuna batıyordu.

Her iki gemide de “batmaz” diye sunulmuştu, bu yüzden filikalar yetersizdi. Romandaki gemide 24 filika mevcuttu, Titanic’te 22.

Robertson’un Titan’ı 1500 yolcunun ölümüne sebep oluyordu. Titanic’te ise 1513 yolcu öldü.

Şansa inananlar için, bu kadar tesadüf büyük bir şans değil mi?

Like what you read? Give Murat Soydan a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.