Yabancı Dizi Önerileri 2019

Mustafa Sarıkaya
Jun 6 · 6 min read

Ufuk açan yabancı dizi önerileri listesi.

Bu liste Onedio, Listelist, Paratic, Ofpof, Ekşi Sözlük, Uludağ Sözlük, Netflix, Rotten Tomatoes, IMDB, Metacritic, Rogerebert gibi sitelerin deneyimlerini ve tavsiyelerini barındırmaktadır.

➽ The Blacklist (IMDB: 8.1) | [2013 — ∞]

Tür: Uluslararası Suç, Polisiye, Politika…

FBI’ın en çok aranan suçlularından biri olan Raymond “Red” Reddington (James Spader), sözde ölmüş görünen bir teröristin yakalanmasına yardım etmek için Washington DC’de FBI Genel Merkezine girip teslim oluyor, ancak bir şartı var: sadece yeni mezun profilci bir kızla, yani Liz Keen (Megan Boone) ile birlikte çalışmak istiyor. Reddington’un gizli bir ajandası söz konusudur ve kimse tam olarak ne olduğunu bilinmemektedir. Dünyanın en tehlikeli suçlularının ve teröristlerinin (= Kara Liste / Blacklist) bazılarının yakalanmasına yardımcı olmak için FBI’a uzmanlığını, bilgilerini ve bağlantılarını sunuyor.


➽ Person Of Interest (IMDB: 8.4) | [2011–2016]

Tür: Yapay Zeka, Bilim Kurgu, Politika, Suç, Uluslararası İlişkiler

11 Eylül 2001’den sonra ABD hükümeti için bilgisayar sistemi inşa eden milyoner yazılım dahisi olan Harold Finch ve onun yardım aldığı eski yeşil bereli John Reese merkezli bir öykü. Harold Finch’in icat ettiği, devlet tarafından kullanılan “Makine” olarak da bilinen bilgisayar milli güvenliği tehdit edecek olan potansiyel suçları görerek önceden haber vermektedir. Makine (#Machine), tespit amacıyla Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya ağlarında yer alan kullanıcı hesaplarını izlemektedir. Ancak etik değerler için yaşayan ve hayatının her zerresinde bunu ön planda tutan Harold Finch, yeteneklerini kötüye kullanmaktan kaçınmak için, Makineyi, yalnızca bir ölümcül suçla ilişkili olduğu düşünülen bir kişinin kimliğini verecek şekilde kurgulamıştır. Makine kimlik dışında hiç bir bilgi vermemektedir. Yapay zekayı zihinde canlandıran, “İki yapay zeka mücadele ederse neler olur?” sorusunu yanıtlayan bir dizidir.


➽ 12 Monkeys (IMDB: 7.7) | [2015–2018]

Tür: Küresel Afet, Ölümcül Virüs, Zamanda Yolculuk, Bilim Kurgu

2043 yılında, leş yiyici olan James Cole (Aaron Stanford), fizikçi Katarina Jones’un (Barbara Sukowa) liderliğindeki “Project Splinter” adındaki bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından, 2015 yılına gönderilip, “12 Maymun Ordusu” olarak bilinen gizemli örgüt tarafından yayılan ölümcül virüsü durdurmak üzere görevlendirilir. Cole’in orijinal zaman çizgisinde, virüs 2017 yılında yedi milyar insanın ölümüne neden olan bir vebaya neden olmuştur ve devam eden mutasyonlar insan ırkının nihai sonu anlamına gelecektir. Zaman yolculuğu yapan Cole; 2015 yılına gittiğinde geleceği parlak bir doktor olan Dr. Cassandra “Cassie” Railly (Amanda Schull) ile buluşacaktır. “Tanık” olarak bilinen ve daima zaman yolculuğu yapabildiği için her zaman bir adım önde olan 12 Maymun Ordusunun gizemli liderinin kimliğini ve nerede olduğunu ortaya çıkarmaya çalışacaklardır.


➽ Mr. Robot (IMDB: 8.5) | [2015–∞]

Tür: Politika, Hacker, Drama, Anksiyete Bozukluğu

Günümüzde daha da fazla yaygınlaşan siber saldırıları da gözler önüne seren Mr. Robot dizisi; çocukluğunda aile içi şiddete maruz kalan, siber güvenlik uzmanı asosyal ve madde bağımlısı bir gencin bilgisayar korsanlarından oluşan hacktivistlere katılışını konu alıyor. Gündüzleri, Allsafe Cybersecurity şirketinde çalışan Elliot, geceleri ise bir hackera dönüşüyor. İşini en iyi şekilde yapmaya çalışan bu genç adam, gerek kullandığı uyuşturucu ve ilaçlardan gerekse çocukluğundan gelen travmalardan dolayı psikolojik sorunlar yaşıyor. Yetişkin olmayanlar için uygun bir dizi değildir.


➽ Wisdom of the Crowd (IMDB: 6.5) | [2017–2018]

Tür: Yapay Zeka, Teknoloji, Suç

Türkçe adıyla Kalabalığın Bilgeliği, Silikon Vadisi’nin zengin işadamı ve teknoloji devlerinden birisi olan Jeffrey Tanner‘in (Jeremy Piven), kendini Sophe adlı çevrimiçi, ağa bağlı bir suç soruşturma platformunu kurup sağlamlaştırmaya adamak yolunda kariyerini bırakma kararıyla ilgilidir. Pratikte, Sophe esasen gerçekleşen kötü olayların ve cinayetlerin sebebine ulaşmak amacıyla birbirleriyle kanıtlarını telefonlarıyla paylaşmak isteyen amatör bir topluluğun bir araya geldiği bir ağ platformudur. Jeffrey Tanner bu programı, ölen kızının katilini bulmak için yapmışsa da insanlar artık bunu bir çok vakâ için kullanabilmektedir ve işler bazen kontrolden çıkmaktadır.


➽ Marco Polo (IMDB: 8.1) | [2014–2016]

Tür: Tarih, Aksiyon, Savaş

Tarihi kurgu dizisinin ilk sezonunda, Venedikli kaşif Marco Polo, Kubilay Han’ın askerleri tarafından esir alınır. Marco, 13. yüzyıl Çin’in fethi sırasında Kubilay Han’ın siyasi ve kültürel dünyasında yer edinir. Kazakistan başta olmak üzere pek çok ülkede çekimleri gerçekleştirilen dizide Marco Polo’nun yanı sıra Kubilay Han hakkında bir çok açıdan bir bakış açısı sunulur. Bilginlere değer verişi, ihtişamı, zayıf noktaları gibi pek çok açıdan Kubilay Han, dizinin merkezinde yer almaktadır. John Fusco tarafından yazılan ve yaratılan Marco Polo dizisinde Moğol müzik grubu Altan Urag tarafından yapılan müzikler de yer almaktadır. Yalnızca yetişkin izleyiciler için uygundur. Küçük çocukların izlememesi gerekir.


➽ Zoo (IMDB: 6.9) | [2015–2017]

Tür: Küresel Afet, Aksiyon, Macera, Hayvanlar

Jackson Oz adında genç bir isyancı zoolog, Afrika’da safariler düzenleyen günlerinde hayvan davranışlarında önemli değişiklikler olduğunu fark etmeye başlar. Şiddetli hayvan saldırıları dalgası, 1. Sezonda tüm dünyada patlak verdiğinde, Oz, onları geç babasının tartışmalı teorilerine bağlamaya başlar. Saldırılar arttıkça ve daha şiddetli hale geldikçe, daha az rastgele ve daha fazla hesaplama yapmaya başlar. Oz ve en yakın arkadaşı Abraham salgının arkasındaki nedeni bulmak için bir haber muhabiri, veteriner ve Fransız araştırmacı ile bir araya gelir. James Patterson’un en çok satan romanı üzerine kuruludur.


➽ Chernobyl (IMDB: 9.5) | [2019]

Tür: Tarih, Dram, Nükleer Felaket

1986 Nisan’ında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ndeki Çernobil nükleer santralindeki bir patlama, dünyanın en büyük nükleer felaketlerinden biriydi. Bu felaket, partici baskıcı itaat kültü üzerine kurulu bir devletin felaketiydi. Chernobyl dizisi, yaşanan süreci kimi zaman örtülü kimi zaman doğrudan (Hiroşima ile karşılaştırmalar yaparak vb.) ABD propagandası eşliğinde ele alıyor.


➽ APB (IMDB: 7.0) | [2016–2017]

Tür: Suç, Aksiyon, Bilim, Teknoloji

Arkadaşının gözlerinin önünde cinayete uğraması, dahi teknoloji milyarderi Gideon Reeves’i (Justin Kirk) Chicago Polisi’nin 13. Bölge’sini devralmaya yönlendiriyor. Reeves, 13. Bölge’yi suçları çözme konusunda ileri teknoloji ile donatarak arkadaşının katilini yakalamayı hedefliyor. Yeni terfi eden Dedektif Theresa Murphy (Natalie Martinez) de Reeves’in ortağı olarak görev alıyor. Ancak bazı kimseler Reeves’in başarılı olmasını istemiyor ve bunlara Chicago belediye başkanı Michael Salgado (Nestor Serrano) ve Theresa’nın eski kocası Scott Murphy (Daniel MacPherson) de dahildir. Bir bölgenin güvenliğini özele devretmek gibi neoliberal ideolojik ögeler bir yana bırakılırsa; dizi genel olarak, polis teşkilatlarının daha fazla teknolojiyle donatılması durumunda yaşanabilecek olumlu ve olumsuz olasılıklara ışık tutuyor.


Google’dan Gelen Aramalar: En iyi yabancı diziler 2019–2020, En iyi yabancı diziler sıralaması 2020, En iyi yabancı diziler imdb 8 üstü, Final yapmış en iyi yabancı diziler 2019, En iyi yabancı diziler yorum, Yabancı dizi listesi 2019, En iyi diziler 2020, Amerikan TV dizileri, Ufuk açan yabancı diziler, en iyi yapay zeka dizileri…

Mustafa Sarıkaya

Written by

Gazi Ü. - Hayat-kısa;fikir-uçar;yazı-kalır.