DigiByte Cüzdanları

Bugün sizlere DigiByte coinlerinizi güvenle depolayabileceğiniz cüzdanları tanıtacak ve haklarında kısa bilgiler vereceğim. Hemen her platform için tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek çeşitli cüzdanlar arasından, açıklamaları okuyup size en uygun olanı indirebilirsiniz. Vakit kaybetmeden başlayalım;

1) Resmi Core Wallet (Full Node) v6.16.4
Full node bir Blockchain’in oluşturulan ilk bloktan (Genesis Block) itibaren şu ana kadarki tüm kayıtlarını içeren kopyasıdır. Blockchain de ne kadar çok Full node varsa o kadar Decentralized (Merkeziyetsiz) dir.

Full node sayısının fazla olması ağın geleceği açısından güven verir ve bu sayede senkronizasyonlar da daha hızlı tamamlanır. Full node gerçekleşen tüm kayıtları içerdiğinden yapılan işlemleri kontrol etmek için diğer nodelerden bilgi almak zorunda kalmaz, kendi işini kendi görür bu açıdan da ekstra güvenlik sağlar. Ayrıca bu sürümle birlikte DigiByte’ın DGB1 ve S ön ekleri ile başlayan yeni Bech32 ve SegWit adreslerini de varsayılan olarak desteklemektedir. Core wallet’i sadece cüzdan olarak kullanmayıp, Full node olarak çalıştırmakla da ilgileniyorsanız bu konu hakkındaki makalemi ayrıca inceleyebilirsiniz.

Core wallet sadece coin’lerini depolamak isteyen ve blockchain’e katkı vermek ile ilgilenmeyen kullanıcılar için uygun ve kullanışlı değildir! Kurulumdan sonraki ilk senkronizasyon bağlantı hızınıza göre 2–8 saat arası sürebilir ve hard diskinizde 9 GB civarı yer kaplar. Bu süre zarfında bilgisayarınız sürekli açık ve internete bağlı olmalıdır. Bu işlem bitmeden yapılan gönderim ve alımlar cüzdanda gözükmez. Core wallet’in size uygun olmadığını düşünüyorsanız ilerleyen sıralarda tanıttığımız diğer cüzdan alternatiflerine göz atabilirsiniz.

Windows 64 Bit indir & Windows 32 Bit indir

Linux 64 Bit indir & Linux 32 Bit indir
Linux AARC 64 Bit indir & Linux ARM indir

macOS indir

2) Resmi Chrome Eklentisi Go Wallet
Coin’lerini bilgisayarında tutmak isteyen, ancak Full node kurmak istemeyen son kullanıcılar için uygundur. Server üzerinden Blockchain’e bağlandığı için core wallet gibi uzun kurulum süreci gerektirmez. MultiSig özelliği ile paylaşılan cüzdan üretimine olanak tanır. Yakında Digi-ID özelliği de eklenerek Chrome altyapısından çıkarılması ve ayrı bir uygulama olarak yayınlanması planlanmaktadır.

Chrome Go Wallet indir

3) Resmi DigiByte Android ve iOS Wallet
Android ve iOS cihaz sahiplerinin kullanabileceği SPV (Basitleştirilmiş ödeme doğrulaması) türünde bir cüzdandır. İlk açılış senkronizasyonu yaklaşık 5 dakika süren cüzdan parmak izi ve yüz tanıma gibi en son teknolojileri de desteklemektedir. Digi-ID özelliği ile destekleyen platformlarda anında oturum açmaya olanak tanır. DigiByte topluluğu tarafından düzenlenen ödüllü yarışma ile seçilen özgün ve modern bir tasarıma sahip cüzdan, gönüllüler tarafından 50'nin üzerinde farklı dile çevrilerek bu alanda da büyük bir başarıya imza atmıştır.

DigiByte Android indir

DigiByte iOS indir

4) Exodus Wallet Desktop
En eski ve gelişmiş masaüstü cüzdanlarından biri olan Exodus da DigiByte desteği sunan uygulamalardan. Windows, macOS ve Linux platform desteği, birçok farklı kripto parayı depolama imkanı sunması ve dahili exchange özelliği ile dikkat çeken Exodus, bilgisayarına cüzdan kurmak isteyenler için önemli bir alternatif.

Exodus Wallet indir

5) AtomicWallet Desktop
Atomic Wallet DigiByte dahil birçok coini güvenle depolayıp dahili exchange özelliği ile borsalara ihtiyaç duymadan takas işlemi yapabileceğiniz ve şeçili coinler için Atomic Swap işlemlerine de olanak tanıyan bir masaüstü cüzdandır. Windows, macOS ve Linux işletim sistemleri desteklenmetir.

AtomicWallet indir

6) Guarda Desktop, Android ve Web
Guarda wallet DigiByte dahil birçok coini güvenle depolamanıza imkan tanıyan, dahili exchange özelliği ile borsalara ihtiyaç duymadan takas işlemi yapabileceğiniz gelişmiş bir çoklu platform cüzdandır. Windows, macOS, Linux, Android ve Web versiyonları bulunmaktadır.

Guarda Desktop indir & Guarda Android indir

Guarda Web Wallet aç

7) Jaxx Liberty Chrome ve Android
En eski ve bilinen çoklu kripto para cüzdanlarından olan Jaxx yeni Liberty sürümü ile yepyeni bir arayüze kavuştu. DigiByte dahil birçok coini tek bir uygulamada depolamanıza imkan tanıyan, dahili Shapeshift entegrasyonu ile borsalara ihtiyaç duymadan takas işlemi yapabileceğiniz Jaxx Liberty’nin şu an için Chrome eklentisi ile Android versiyonu kullanıma sunulmuş durumda. iOS, macOS ve Windows versiyonlarının ise kısa bir süre sonra yayınlanacağı duyuruldu.

Jaxx Chrome indir & Jaxx Android indir

8) Coinomi Android ve iOS
Coinomi wallet DigiByte dahil birçok coini tek bir uygulamada depolamanıza imkan tanıyan, dahili Shapeshift ve Changelly entegrasyonları ile borsalara ihtiyaç duymadan takas işlemi yapabileceğiniz oldukça kullanışlı bir kripto para cüzdanıdır. Ayrıca DigiByte’ın DGB1 ve S ön ekleri ile başlayan yeni Bech32 SegWit adreslerini de desteklemektedir.

Coinomi Android indir & Coinomi iOS indir

9) Edge Android ve iOS
Edge DigiByte dahil birçok coini tek bir uygulamada depolamanıza imkan tanıyan, dahili Shapeshift entegrasyonu ile borsalara ihtiyaç duymadan takas işlemi yapabileceğiniz, güvenlik özellikleri ile ön plana çıkan oldukça kullanışlı bir kripto para cüzdanıdır.

Edge Android indir & Edge iOS indir

10) Ledger Nano S Hardware
Ledger Nano S DigiByte ve Bitcoin de dahil olmak üzere birçok Altcoin’i offline olarak saklamanın en güvenli yollarından biridir. Özellikle büyük meblağlarda kripto parayı uzun süreli saklamak isteyenler için oldukça kullanışlıdır. Aşağıda sizler için seçtiğimiz resmi Türkiye distribütörlerinden güvenle satın alabilirsiniz.

Kriptotek’den satın al

BitcoinCüzdanım’dan satın al

Cüzdanı satın aldıktan sonra içine DigiByte uygulamasını yüklemek ve cüzdanı kullanmaya başlamak için Ledger Live uygulamasını bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmektedir.

Ledger Live indir

Ledger Nano S cüzdanın kurulumu ve kullanımı ile ilgili yardıma ihtiyacınız olursa Kriptotek tarafından hazırlanmış detaylı inceleme videosuna göz atabilirsiniz. (Video da anlatılanlardan farklı olarak sadece Ledger Chrome eklentileri yerine artık Ledger Live uygulaması kullanılmaktadır.)

11) Paper Wallet (Kağıt Cüzdan)
Paper wallet’lar coinlerinizi offline ortamda uzun süre saklamanın basit ama pratik yollarından biridir. Uzun süreli saklama amaçlı dememizin sebebi, paper wallet ile coinlerinizi normal cüzdanlarda olduğu gibi parça parça istediğiniz adrese göndermenizin mümkün olmamasıdır. Yani kullanımı pratik değildir.

Public key’ini kullanarak paper wallet’a aktardığınız DigiByte’larınızı başka bir adrese göndermek istediğiniz zaman, Private key’ini Core wallet, Go wallet veya yeni Mobil wallet’lar gibi uyumlu bir cüzdanın içine aktararak tekrar online hale getirmeniz gerekmektedir.

Aşağıda paylaştığımız web sitesinden güvenle üretebileceğiniz paper wallet’inizin Public Key kısmında yazan adrese, dilediğiniz tutarda DigiByte’ı istediğiniz zaman parça parça da gönderebilirsiniz. Ekstra güvenlik için paper walleti oluştururken Private key’ine bir şifre de tanımlamanız mümkündür. Bu durumda içindeki coinleri online bir cüzdanın içine aktarmak istediğinizde bu şifre sorulacaktır.

Paper Wallet Generator

digibytetr.org/shop

Originally posted on digibytetr.org/wallets

Like what you read? Give Murat Akyurt a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.