Etiyopya’da yapılan arkeolojik kazılarda antik İslam şehri bulundu

Büyük bir alana inşa edilmiş bu tarihi yerleşim bölgesi Afrika İslam tarihine ışık tutuyor.

( Yerlesim bolgesinde bulunan 300 kisinin gomuldugu bir mezarlik da bulundu. Foto: Timothy Insoll )

Etiyopya’da kazı çalışmaları yapan arkeologlar en az 1,000 yıl önce inşa edilmiş İslam şehri buldular.
Etiyopya’nın ikinci büyük şehri Dire Dawa yakınında bulunan bu yerleşim bölgesinin tarihi araştırmacılara göre 10. yüzyıla kadar gidiyor.

“İslam arkeolojisinin görmezden gelindiğini belirten, proje lideri ve arkeoloji Profesörü Timothy İnsoll, bu yerleşim bölgesinin “gözleri Etiyopyada tamamen bir sır olan İslam arkeolojisine çevireceğini” belirtti.

( Yaklasik 800 yillik olan caminin bir bolumu. Foto: Timothy Insoll )

Exeter Üniversitesi ve Etiyopya Kültür Mirasını Koruma grubu tarafından Harlaa denilen bölgede ortalaşa yapılan kazı çalışmalarında aynı zamanda 12. yüzyılda inşa edilmiş bir cami de bulundu. Bu küçük cami Somali ve Tanzanyadaki diğer camilerle olan benzerliği nedeniyle aynı zamanda erken İslam Tarihi döneminde Doğu Afrika genelindeki Müslümanlar arasındaki işbirliğini ve ilişkilerini de gösteriyor.

(Arkeologlara gore kazilarda bulunun boncuk ve tespih tanelerinin bazilari Cin ve Hindistan kokenli. Foto: Timothy Insoll )

Hz. Muhammed, 7. yüzyılın başlarında ilk Müslümanlardan bazılarını bugünkü Etipyopya’ya tebliğ için göndermişti. 8. yüzyılda ise İslam tüm Doğu Afrika kıyılarına yayılmıştı.

CIA Bilgi Merkezinin 2007 verilerine göre bugünkü Etiyopya nüfusunun %33.9'unu oluşturuyor.

Araştırmacılara göre Harlaa yerleşim bölgesindeki keşifler aynı zamanda yüzyıllardır süregelen Etiyopya, Körfez, Hindistan, Çin ve Kuzey Afrika bölgeleri arasındaki güçlü ilişkileri de kanıtlıyor.

Kaynak: Bu yazının orjinal ve tam hali Newsweek Dergisinde yayınlanmıştır. http://www.newsweek.com/ethiopia-discovery-islam-africa-harlaa-626634

Like what you read? Give Mucahid Durmaz a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.