İyi KODLA’dık #Kodla17

Başlıyoruz!!!

Okulda henüz 1. sınıfım ve yeni Kodla -Kodla17- ‘i ilk duyduğumda vaav bu etkinliğin düzenlenmesinde biz de mi yardım edeceğiz şimdi demiştim ve zamanla hepimiz bir ucundan tutup öyle de yapmaya çalıştık.. Sonrasında hazırlıklara başladık. Kodla hackathon görevleri JavaScript eğitimleri felan derken son hazırlık haftasına girmiştik. Hackathon takımları belirlenip salon hazırlığı gibi son işleri de tamamlayıp tamamen kodlaya hazır hale geldik. Tabi hazırlık süreci anlatılabilecek kadar kolay veya geri dönecek kadar hiç bir zaman zor olmadı..

İsterseniz Başlamadan Kodla2016 yı şöyle bi hatırlayalım

Kodla 17 başlarken şaşırılmayacak şekilde Trabzon yine yağmurluydu >

KTÜ Kampüs

Kahvaltıyı yapıp ilk güne başladık. İlk gün, önceden takip edip te tanışma fırsatı bulduğum bir çok kişi ile aynı ortamda olmanın heyecanıyla hangi sohbetin arasına dalıpta bir şeyler öğrensem telaşı içindeydim. Bir yandan network oluşturmaya çalışırken diğer taraftan etkinlikle ilgilenmem lazımdı (aslında etkinlikte mikrofon taşımaktan başka bir şey yaptığım da pek söylenemez). Etkinlik ilk günü ilgi beklenileni karşılayan bir düzeydeydi. Bizi kırmayıp etkinliğe katılan tecrübeli konuşmacılar ise tamamen meraklı öğrencilere biraz daha fazla bilgi katarken yarışıyor gibiydiler. Hepsine ne kadar teşekkür etsem yine çok fazla az kalır.

Kodla başladı ve heyecanla bizleri nelerin beklediğinin merakı içerisinde deneyimli katılımcıların konuşmaları ile feyizlenmeye başlamıştık. Açılışta Emre Efendioğlunun Kodlanın önemini anlatırken belirttiği “Güzel etkinlikler sadece İstanbul, Ankara ve batı da olurken, Kodla, Türkiyenin dört bir köşesinde etkinliklerin yapılması için adım atılmış bir etkinlik” olduğunu belirtti. Gerçekten ülkemizde bu farkındalığın oluşturulması lazımdı ve biz de bu rolde gerçekten doğru olan bir noktadaydık. >Kodlada

Etkinliğin en sevdiğim yönü ise yukarıda belirttiğim gibi konuşmacıların katılımcılara sıkılmadan verdikleri bilgiydi. Hepsi Sunumunu yapıp ayrılmak yerine seminer salonuna inip tüm öğrencilerle sohbet ettiler. Hatta asıl bilgi alışverişinin olduğu yer tabiki de herhangi bir konunun başlangıç ve bitişinin belli olmadığı sohbet zincirlerinin olduğu tartışmalardı.

Hackathon

Hiç kuşkusuz etkinliğin en eğlenceli kısmı 48 saat boyunca aralıksız kodlamanın yapıldığı hackathondu. 48 saat boyunca kodlamadan kasıt gece uykusuzca yazılan kodlar, playstation, cs go turnuvası, maç keyfi, 900mb/s hızda internet ve Deneyimli konuşmacılarımızın akşam sohbetleri ise ortamı en güzel yapan durumlardan bazılarıydı. Tabi ben katıl(a)madım orası ayrı.:( ondan bu kadar az şey sayabildim.

Birbirinden güzel Hackathon projelerinden bulduklarım:

Kodla_Hackathon by Robocode team : github.com/yasinguzel/Kodla_Hackathon

Kodla_Hackathon by Ömer Yiğit Aker : github.com/omerraker/Kodla-Hackathon-17

Kodla Hackathon birincisi Robocode Takımı

Kodla’dan aldığım notlar ile kısa Feyizler..

 • Açık kaynak, bir bilgiye tek yönden bakmak yerine toplum olarak bakmak ve üzerine farklı düşünceler ekleyip en doğru bilginin derlenmesi için önemlidir.

 • Türkiyede yanlış şeyler konuşuluyor ve teknolojiyi ise çok geriden takip ediyoruz Kodla gibi etkinlikler doğru şeylerin konuşulduğu bir ortam böyle seminerlerin olması ve artması lazım. Aslında bu sözün doğruluğunu tüm websitelerinin arama motorlarının bize gösterdiği önerilerden anlamamak çokta zor değil.***
 • Negatif adamlardan uzak durup onların söyledikleri ile kendi hayallerinizi çelişkiye düşürmeyin.
 • Yaptığın işte başarı elde etmek istersen o işi para için değil de kaliteli bir gelecek için yapmalısın. Para sürekli aklında durduğu sürece insanın yönünü kaybetmesi için bahaneler daha da aza indirgeniyor gibi.
 • İşimizi severek yapmalıyız eğer bir iş size mutluluktan çok stres getiriyorsa bir kaç kez daha doğru yerde olup olmadığını sorgulanmalı.
  maaş ne kadar iyi olsada piyasanın düşük olduğu yerlerden uzak durulmalı kendinize yük olur
 • Geçmişe takılmak yerine değiştirebileceğimiz zaman şu anı geliştirmeliyiz.
 • Sürekli sabit bir şekilde ilerlemek yerine farklı şeyler yapmak, farklılaşmaktan kaçınmayıp gelişen teknoloji ile birlikte kendimize yol çizmeliyiz.
 • Github da proje yaparken projenin history sinin o Reponun kodu kadar önemi vardır. Gereksiz uğraşmalar ile History i dağıtmak pek iyi karşılanmaz.
 • Yorum satırı önemli. :)

Ee konuşmacıların tecrübelerinin yanında görevlilerin düşüncelerini de almak önemliydi ve etkinlik sonrasında ”kodla hakkında ne düşünüyorsun” sorusuna herkesten hiç düşünmeden gelen “seneye kesinlikle varım” cevabını aldım. Bu da bir taraftan yorulan ve uğraşan görevliler için aslında unutulmaz derecede eğlenceli 3 gün geçtiğinin belirtisi, şehir dışından gelipte tanıştıklarımın düşüncesi ise artısıydı.

Bu fotoğrafı bir startup’ın tanıtım kataloğunun kapak fotoğrafı zannediyorsunuz ama bu kodladan bir kare. (yani ben öyle zannetmiştim en azından). Ayrıca Clojure sunumu için Üstün Özgür’e teşekkür ederim. Sunumdan sonra Dr. Racket yazayım ben diyecek kadar iyiydi.(framework)

Kodlada çıkardığım önemli notlardan biri de “İnternette ne yapabilir? Bir insan bilgisayar başında ne yapabilirki? sürekli ya bir şey yaratacak, ya bir şey isteyecek, ya bir şey değiştirmek isteyecek ya da bir şeyi silmek isteyecek, bazı şeyler sadece bu 4 boyuta indirilebiliyor.” Bir iş bu kadar kolay olmasına rağmen nasıl olur da şu anda en ileri seviyede olabilir gibi bir soruyla karşılaşmıştım bi ara. İnsanı en çok yoran şey kol gücü veya başka bir şey değildir insanın aslında yorulması beyinde olan güçlüklere karşı direnebilmektir ve beynin gücü ile kolaylıkla devir değiştirilebiliyor. Geleceği artık sadece düşünenlerin şekillendirebileceği bir dünya halini alıyoruz. Bu konuda doğru bir sektörde olduğumu bir kez daha anımsamış oldum..

Bu fotoğrafa bakınca bir şeyler yazmasam olmaz demiştim. Normal gözle bakınca fotoğrafta Türkiyedeki en yetenekli developerların birbiriyle bilgi alışverişi yaptığı ve ortada karşılıklı olarak bilgi seli aktığı görülüyor. Kodla işte bu ortamları oluşturmak insanların ezberden çok karşılıklı olarak faydalanabilecekleri bir ortam olmak için var…

Ama fotoğrafta odaklanılması gereken başka bir nokta daha göze çarpıyor gibi.

Gerçek anlamda katılımcılar ve konuşmacılar için beklentiyi fazlasıyla karşılayan bir etkinlik olması için biraz daha fazla çalışıp yorulan F.Mut başkanımızı unutmayayım. Dönem başında kulübe kaydolduğumda pek bi bilgim olmasa da kulüp yönetimi ve onun mentörlük programına alınmıştım ve kısaca bir insanın başka birine en çok ne kadar iyiliği olabilir diye düşünülemeyecek kadar yardım ile karşılaştım. Teşekkür etmezsem olmaz diye düşünüyorum.

Kodla’nın teması(JS) ile pek alakası olduğunu düşünmesemde yanlış zamanlama ile başladığım ve ara verdiğim Ruby’e nedense yeniden başlamak için doğru bir zaman olduğunu düşünmeye başladım. Artı yanında da javascript kasma isteği doğdu e tabi azda HTML CSS lazım. Kodla dan sonra yeni dillerde bir developer’lık isteği gelse de yine yaz geldiğinde bu dil serüvenimi Python kasarak sonlandırırım gibi görünüyor. Tabi önemli olan dil değil de projelerinde geliştirmek istediğin dili etkin bir şekilde kullanabilmek. Benim de tam bu konuda eksiğim var gibi, saydığım dillerin hepsinde temel düzeyde bilgimin olması ama aklımdaki projeyi geliştirebilmek için en doğru olanı tam anlamıyla seçememek…

Aynı üniversitede olduğum yurtdışından gelen arkadaşlarım ise biri jeoloji mühendisliğinden gelip bende katılabilirmiyim dedi “Her zaman” ama asıl önemli olan 2 adım öteden gelmeyen tanıdıklarımdı. Olsun seneye artık (dersler sayesinde doktor olma çabaları yüzünden neleri kaçırdıklarının farkında değiller ).

Etkinlikte en içten yaralayan söz ise “Kodlama yapamayan Pentester oluyor” Siber Güvenlik ve Penteste olan ilgimin nedeni her türlü programın altında yatan mantığı ile oynayıp bir şekilde istediğin şekle dönüştürebilmek(reverse) ve tabikide bunları yaparken uğraşıp çözmeye çalıştığın bulmacalar, Bugbounty , CTF veya Boot2Root adımları orada olan bir şeyi bilmediğin halde çözmeye çalışıp Congratulations seviyesine ulaşırken ki aldığım bilgiler vs. işin en zevkli olan kısımları, tabi yeni başladığımdan güvenliğin bilmediğim boyutları hakkında yorum bile yapamam eminim orası daha da iyidir...

Ayrıca değerli bilgilerine bizi ortak ettikleri için tüm konuşmacılara ve onların birlikte katıldığı ekiplere, birlikte çalıştığım görev arkadaşlarım, bizi kırmayıp gelen katılımcılara ve etkinliğin yapılmasına katkı sağlayan sponsorlarımıza çok teşekkür ederim. Gerçekten bilgi dolu 3 gün geçirdik.

Az da olsa bu benim gözümde eksiği ve fazlasıyla kodla desemde fazlası hiçte olmayan bir yazıydı. Çünkü Kodla’da bu satırlardan daha fazla-daha açıklanamayacak kadar bilgi akışı ve eğlence vardı ve katılanların hepsi desem yanlış olmaz, bir şeyler kazanıp yüzleri gülerek ayrıldılar.

E tabi o kadar konuşup etkinliğimizin değerli ve eşi benzeri olmayan Cosplay’inide unutmamak lazım.

Ko(L)da 18'de görüşmek üzere

. . . . . . . KODLA 2018'de Görüşmek Dileğiyle . . . . . . . .

Bu arada üniversitemizde farkındalık oluşturmak için kurulacak yeni kulübümüz “KtuSec” yakında. Beklemede kalalım :)

Kodla hakkında okunabilecek diğer yazılar:

Yasin Güzel ~ Kodla 2017 ve Hackathon Projemiz

Enes Altuntaş ~ Kodla 17' Trabzon Hatırası

Biz çok eğlendik seneye sende gelsene ^_^

mchd …