Grip vs Nezle (Soğuk Algınlığı)

Nedense grip ve nezleyi hep karıştırırız. İkisi de viral enfeksiyon hastalığıdır fakat belirti ve bulguları birbirinden farklıdır. Virüs kaynaklı olduğu için antibiyotik etki etmeyecektir. Bağışıklık sisteminizi etkileyen kronik hastalığı (kalp-damar hastalığı, akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi) olmayan hastalar için sadece semptomları iyileştiren semptomatik tedavi uygulanır. Önce hastalıkların belirtilerine bakalım.

Grip (influenza virüsü) belirtileri nelerdir?

Grip, aniden başlayan 39°C üzerinde ateş, halsizlik, şiddetli kas ve eklem ağrıları, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle seyreden bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Yetişkinlerde öksürük ve ateş çoğunlukla grip (influenza) işaretidir.

Nezle (rhino virüs) belirtileri nelerdir?

Soğuk algınlığının en yaygın semptomları öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısıdır. Diğer semptomlar arasında kas ağrısı, yorgunluk hissi, baş ağrısı ve iştah kaybı yer alabilir. Ateş yetişkinlerde pek görülmezken bebeklerde ve küçük çocuklarda yaygındır.

Soğuk algınlığı ve grip arasındaki benzerlik ve farklar nedir?

Her ikisi de solunum yolu hastalığıdır; ancak bunlara farklı virüsler neden olur. Grip burun, boğaz, bronş ve muhtemelen akciğerler dahil solunum sistemini bozar. Soğuk algınlığı ise sadece üst solunum yolunu etkiler. Bu nedenle gribin ateş, vücut ağrıları, yorgunluk, öksürük gibi belirtileri soğuk algınlığına göre daha şiddetlidir. Hastalığın en kötü günleri ilk 3–4 gündür. İstirahat ile 7–10 gün arasında geçer.

Gripte ateş, baş ağrısı, halsizlik, kas ve eklem ağrıları varken; nezlede üst solunum yolu semptomları olan burun akıntısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı görülür.

Kuş gribi, domuz gribi gibi gribin çeşitli suşları vardır. Normal gripten pek fark yoktur. Sadece virüs mutasyon geçirdiği için immün sistemi zayıf olanlarda belki amantadin, zanavimir gibi ilaçlara yanıt alınamayabilir. Toplumun büyük çoğunluğu için tehlike arz etmiyor. İlaç şirketleri zaman zaman korkutma propagandalarıyla ceplerini dolduruyor.

Nasıl bulaşır ve korunma yolları nelerdir?

Nezle, havadaki damlacıkların solunması veya yutulması; ya da enfekte burun mukusuna bulaşmış nesnelere temas edilmesi ile bulaşır.Virüsler çevrede uzun süre yaşayabilirler. Daha sonra ellerden gözlere ya da buruna geçerek hastalığı bulaştırırlar. Hastalığın yakın şekilde oturan insanlara bulaşma riski daha fazladır. Düşük bağışıklık seviyesine sahip birçok çocuğun yan yana bulunduğu ve genellikle hijyenin çok iyi olmadığı kreşlerde ya da okullarda hastalığın bulaşması yaygındır. Bu enfeksiyonlar daha sonra eve taşınır ve ailenin diğer fertlerine bulaşır. Semptomların görüldüğü ilk üç günde çok bulaşıcıdır. Daha sonra bulaşıcılık özellikleri azalır.

Grip, öksürük ve hapşırma ile yayılan damlacıklarla, ayrıca öpüşme ve tokalaşma gibi temaslar yoluyla da bulaşır. Gripten korunmanın başlıca yolu vücut direncinin düşmesini engellemekten geçer. Hastalar ile yakın temastan, ortak eşya kullanımından kaçınılmalıdır. Ellerin temizliğine özellikle dikkat edilmelidir.

Ayrıca grip aşısı her yıl, bir önceki yıl gribe neden olan virüsler göz önünde bulundurularak, bir sonraki yıl gribe neden olacak virüslere yönelik tahmin ile yeniden hazırlanır. O yüzden gripten korunmak için yapılması gereken ilk şey, aşı olmaktır. Her sene, sezonu geldiğinde grip aşısı yaptırmak en azından enfeksiyonu ağır geçirmeyi önler.

Grip nasıl geçer, gribe ne iyi gelir?

Gripte mevsim özelliklerine uygun giyilmeli, bol sulu gıdalar, taze meyve ve sebze tüketilmelidir. Fazla efor sarfetmek hastalığın iyileşme sürecini yavaşlatacağı için istirahat önerilir. Yükselen ateşin düşürülmesi, 39'un üzerine çıkmasının engellenmesi gerekir.

Nezle nasıl geçer, nezleye ne iyi gelir?

Nezlede benzer şekilde bol sulu gıdalar ve sebze-meyve tüketimi önemlidir. Burnun açık olması önemlidir. Dekonjestanlar burnun şişmiş mukozalarını küçülterek nefes almanıza yardımcı olur. Ayrıca tuzlu burun spreyleri de açık solunum yollarına yardımcı olabilir. Öksürük preparatları, su ve meyve suları ile birlikte, öksürük yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Son Olarak

Hastalarda belirtiler şiddetliyse, durum giderek kötüye gidiyorsa, ateşiniz düşmüyorsa (veya şu durumlar söz konusu ise: nefes alma zorluğu, kalıcı ateş, kusma, ağrılı yutma, kalıcı öksürük, kalıcı tıkanıklık ve baş ağrısı) mutlaka hekime başvurmanız gerekir. Hastalığın semptomları yeni ortaya çıkarken aile hekimine başvurup tedaviye başlamak en doğrusu olacaktır. Onun haricinde hastaların hekime danışmadan ilaç kullanmaması gerekir.