Benazir BUTTO (Doğunun Kızı)

Pakistan halk partisi (PPP).

İlkez müslüman bir ülkenin kadın başbakanıydı. Babasının yolundan gitti. Sömürüye karşı çıktı, kadınların ezilmesine karşı çıktı, feodaliteye karşı çıktı. Pakistan için çok önemli bir kadın, çok karakterli bir kadın. O çok sevdiği ülkesinden sürüldü, babası idam edildi, kendisine ev hapsi istendi. Yıkılmadı yine devam etti, uçurumun kenarında olan Pakistan’ı kurtarmak, yeniden refaha kavuşturmak istedi, ama olmadı hain bir katliamda yaşamını yitirdi. 1953’te Karaçi’de doğdu. Babası eski bir yöneticiydi.

“Pakistan Halk Partisi (PPP) den seçimlere girdi yolsuzluk iddiasıyla düşürüldü ne var ki iddia edilen yolsuzluk o zaman yargıda yer bulmadı.

Katkedilmeden önce seçim çalışmalarına devam ederken şu sözleri sarf etti.

*"Sömürünün olmadığı, sosyal adaleti ve kanun egemenliğini temel alan bir toplum istiyoruz. Yoksulluğun, geri kalmışlığın, politik ve feodal çatışmaların karşısındayız. Çünkü bütün bu olumsuzlukları, insanlığın gelişmesi ve onuru için engel olarak görüyoruz.

"Pakistan Halk Partisi PPP işçilerin ve yoksul halkın partisidir. İktidara geldiğimizde gençlere iş olanağı yaratacağız, terörizmi besleyen enflasyona, işsizliği ve kanunsuzluğa son vereceğiz... İşçilerin ve emekçilerin yaşam koşullarını iyileştirmek için çalışacağız...

"Bugün kadınları, çocukları dahi hedef alan terörizm, ülkenin karşı karşıya kaldığı en ağır tehdittir... Ülke kriz içindedir, yargı zincire vurulmuştur, terörist hareketler gittikçe artmaktadır, ülkede kanunsuzluk hüküm sürmektedir. Ülkeyi bunalımın uçurumundan kurtarmak için ılımlı güçlerin iktidar olmasının zamanı gelmiştir."

İşte sırf terörizmi, ve onları besleyen enflasyona engel olacağını söylediği için katledildi.

Şimdi soruyorum Ortadoğu’da bu kan neden var biliyor musunuz?

Bu kan Petrol için, doğal gaz için var. Medeniyetler yok oluyor insanlar ölüyor. Bebekler, kadınlar, çocuklar, yaşlılar, gençler herkes ölüyor. “Ahmed Raşid’in” bir kitabı var elimde Pakistan asıllı bir gazeteci, Afganistan da boy gösteren sözde İslam yanlısı, ve sadece ölüm makinesi olan “Taliban” hakkında kitap. ilk sayfalarını çevirirken bile dehşete düştüm nasıl böyle olur, insanlar yaptığı bir hatayı canıyla ödemesi ne kadar zor, ilk sayfalarını okurken aklıma İran' da çekilen bir film geldi aslında baş yapıt da denilebilir. “Süreyyayı Taşlamak” mevcut siyaseti eleştiren harika bir sinema filmi haksız yere recm (taşlanarak öldürülme) edildi.

İnsanlar bu tür sistemlerle ilerlemez, aksine dahada geriler, Kadınlara baskı yapılmamalıdır, çünkü kadın isterse dünyayı degistirir, kadın isterse tuğlada papatya yeşertirir. Kadın kutsaldır kadına sahip çık…

(Belki konu çok dağıldı özür dilerim)

Demek istediğim insanlara hiçbir zaman inançları yüzünden baskı, zûlm yapılmamalı ırklarından ötürü öldürülmemeli. Düşüncesi hür insanlar yetiştirilmeli.

“Savaşlar bitsin artık”

İşte bu aşığıdaki linkte yer alan 27 Aralık 2007 tarihli Bağımsız İletişim Ağı haberine bir göz atın derim.

Ayrıntılı bir metin halinde #BenazirButto anlatılmış…

https://m.bianet.org/bianet/siyaset/103840-benazir-butto-kimdir