Türk Telekom hız testi sayfası gerçeği yansıt mıyor! Vaad ettiği hızın %15'ini veriyor!

Türk telekom adil kullanım kotasını’da nasıl filtrelerle 2–3 mbit’e düşürüyor bunu anlatmak istiyorum.

Uzun zamandır yaşadığım bir sorundan daha doğrusu yapılan servis kandırmacasından bahsetmek istiyorum. Türk Telekom 35 Mbit Fiber internet alt yapısı kullanıyorum aylık 120 TL fatura ödüyorum içinde Tivibu’da var. Geçen ay 75 GB olan adil kullanım kotasını ekstra ücret ödeyerek 100 GB’a çıkarttım çünkü ayın 20 sinde bu kota doluyor. Evimde eşim çocuğum PC ve Tablet’den çizgi film veya başka medya içeriği tüketiyor, bende bazen bu tip video içerikler tüketiyorum Adil kullanım kotası bile saçma bir uygulamayken buna da nasıl filtre uyguladıklarını görelim.

Öncelikle Adil kullanım kotası AKN Nedir?

Türktelekom’un ilgili sayfasındaki açıklamalarını okuyarak başlayalım.
https://bireysel.turktelekom.com.tr/evde-internet/web/destek/bilgi-bankasi/Sayfalar/Adil-Kullanim-Uygulamasi.aspx

Yani AKN’yi geçmeden bir filtreye takılmadan interneti kullanabilmektesiniz en azından söylenilen bu.

Öncelikle 35 Mbit fiber internetimle bir video açıyorum youtube üzerinden 720p videoyu bile yüklemekte zorlanıyor 3 dakikalık videoyu 5–6 dakikada izleyebiliyorum. Daha sonra 4.5g mobil internetimle telefonumdan hotspot paylaşımı yaparak bağlanıyorum sonuç 1080p yi takılmadan hatta videonun yarısına gelmeden yüklüyor. Bazen acaba Youtube’mu yavaş içerik paylaşıyor diye düşünüyordum fakat cepten internetle test edince böyle olmadığına kesin kanaat getirdim.

Hız testi yaptığınız speedtest.net üzerinde bir test gerçekleştirdiğimde.

Belkide youtube’a değil speedtest.net e özel bir çalışma vardır buradan hız testi yaptığınızda gelen rakamlar 30mbit seviyesindeyken başka bir yerden test ettiğimde.

Örneğin

Çıkan sonuç 5mbit yani speedtest.net in 1/6'i

http://testmy.net/ adresinden kontrol ettiğimde

http://speedof.me/

Şimdi aklımda deli sorular

5mbit bile youtube da çok rahat 720p video’yu açması gerekir.

Speedtest.net ile girdiğimde 30mbit in altında hızı göremiyorsunuz diğerlerindeki durumuda gösterince ortalama bu rakamlar çıkıyor farklı zamanlarda 4–5 kere denediğim ve karşılaştığım rakamlar genelde böyle.

Güncelleme: 10.04.2016 Saat 14:00

Türk telekom çağrı merkezine arıza kaydı bıraktım yazdığım şeyleri destekler nitelikte sonuçlar ortaya çıktı.

Çözüm için ne yaptılar ?

Modemi değiştirmeye geldiler aşağıdaki sonuçlar ortaya çıktı.

33,52MBit internet ile hala youtube videolarını çok yavaş açabiliyorum 720p video’yu bile yükleyemiyor. Ama telefondan internet paylaşınca 1080p yi bile hatta bırakın 1080p yi 4k yı bile takılmadan çalıştırabiliyor.

Güncelleme: 16.04.2016 Saat 15:10

Bu yazıyı Twitterda paylaşınca Türk telekom sosyal medya ekipleri şöyle bir mesaj attılar.

Bende bu sayfanın linkini attım sorunum burada yazıyor çözün dedim işinize gelicekse çözmek isterseniz!

Güncelleme: 06.05.2016

Üzerinden yaklaşık 1 ay geçti sayısız çağrı destek talebi vs. kesinlikle bir düzelme yok hatta daha da kötüye gitti 3 dakikalık bir 720p videoyu 15 dakikada zor yüklüyor. 35mbit le 4k yı takılmadan izleyebilmek gerekir. Ama 4.5G LTE üzerinden telefonumdan paylaşınca internetimi 1080p bile hiç takılmadan hızlıca izleyebiliyorum yani söz konusu durum youtube.com sorunu değil.. Türk telekomun kandırmacası inanılmaz kötü bir internet 3mbit falan olsa bile bundan daha hızlı yükler. Kendimi dolandırılmış hissediyorum daha 2 ay falan önce 25mbit interneti ekstra para ödeyerek 35mbit e yükselttim.

Sen istersen oraya 4gbit yaz verdiğin internet hızı 3mbit olduktan sonra fiber internet falan hikayeleri bugün açtım faturadan verdiğim lanet olası taahhütlere baktım 2017 3. ayında bitiyor. Yıllar önce Turkcell’e yaptığımın aynısını size yapacağım onlar nasıl yıllardır peşimden koşuyorlar Turkcell’e dönün diye sizle ilişkim sadece ev interneti, tivibu, telefon da değil 3 tane hat var eşimin çocuğumun benim onlarada 250–300 TL gibi bir rakam ödüyorum hakkıyla kandırmadan bu hizmetleri sağlıyor olsanız veririz helal olsun hizmeti alıyoruz deriz de bildiğin dolandırılmış hissediyorum.

Turk Telekom taahhüt gününü bekle başka da birşey demiyorum!

Kendime bir söz verdim bundan sonra hiç birşey için taahhüt vermeyeceğim. Türkiye gelişmiyor vs.. yalan dolan işgüzarlık gelişirmi rakamlarla oynayarak hizmet kalitesi artar mı?

Güncelleme: 07.05.2016

Son verdiğim arıza kaydından sonra Türk Telekom’dan teknik ekip yine geldi tabi gelmeden önce onlara sorun tekrar detaylı anlatmaya çalıştım teknik ekip müdürüydü sanıyorum ona anlattım durumu konuyu anlayabilecek nitelikli birini gönderin dedim. Bir kişi geldi yine modemi değiştirmeye dedim modemde sorun yok sizin hız testi sayfanızdan wireless bağlantısıyla zaten 34mbit gösteriyor bunda sorun yok sorun hız testi yaptığımda değil gerçekten kullandığımda ortaya çıktığını tekrar belirttim onlarda biz birşey yapamayız bu sorun için dediler ve gittiler.

Bu makale’nin en baştaki acaba filtremi uyguluyorlar cümlemden artık “acaba” yı çıkartıyorum çünkü artık eminim!

Birde konuştuğumda öğrendim ki Türk Telekom BTK’ya göre vaad ettiği hızın %70'ini vermek zorundaymış ama bana verdiği %10–15 seviyelerinde

Konuyu Türk Telekom ile çözemedik sıra BTK’da oraya başvuracağım! Gelişme oldukça yazarım aşağıya.

BTK Süreci başlasın!

BTK şikayet sayfasına üye olunca tam yerinde olduğumu fark ettim tam da bu işlerle ilgileniyor gibi duruyor onuda zamanla göreceğiz.

BTK Şikayetim

Bu arada BTK ya da bir tavsiyede bulunayım Türk Telekom markasını seçtiğiniz de sadece telefon hattı var TTNET markasını seçmem gerekti bu markalar birleşti sizinde birleştirmeniz gerekir!

Gelişmeler oldukça twitter sayfamdan’da bu yazıyı paylaşıyorum.

Like what you read? Give Muhammet Unal a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.