Güçlü yanına odaklanmayı denesen? 💪

Her zaman teknik kapsamda dökümanlar yazmak yerine zaman zaman doğru bildiklerimi, kendimce deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu sefer değinmek istediğim konu; potansiyelinin farkında olmamak, odaklanamamak, nereye gittiğini düşünmeden yürümek.

Geçenlerde bir arkadaşımla sohbet ederken, kendi çapında ufak bir iş kurmak istediğinden bahsetti. Yapacağı kişiye özel hediyelerle insanların hayatlarına dokunmak istiyordu. Bunları düşlerken takılı kaldığı bir şey vardı o da buna dair bir websitesi açmak! Bu arada bunu yapacak kadar da kod bilgisi var ama uygulamaya dökünce işin kod kısmı çok da çekici gelmiyordu. Dolayısıyla asıl yapmak istediği kısıma da bir türlü geçemiyordu.

Mümkün olan her yerde bu takılı kalınan şeylerden kurtulmak ve erteleme huyundan vazgeçmek üzerine konuşurum. Zaman zaman ben de beceremesem bile :) O arkadaşıma dediğimi seninle de paylaşacak olursam; “Zayıf kaldığın noktalarda debelenmeyi bırak, gerçekten yapmak istediğine odaklan!”. Bir websitesini bazı hazır araçları, temaları kullanarak yapmak artık günümüzde yarım saat sürmeyen bir meşgale. Sonuçları da aslında oldukça muazzam olabiliyor.

Soracak olursanız hepimizin zamanı, parası ve enerjisi kısıtlı. Zayıf yönünü az miktarlarda günden güne geliştirmek tabii ki iyi olabilir ama sonucu ne seni ne de beni etkilemez. Bence onun yerine iyi olduğun bir konuya odaklan ve onu harika seviyesine getir. Bir zayıflığının üzerinden belki asla gelemeyebilirsin ama iyi olduğun noktalarına odaklanırsan bence hayatında ve kariyerinde çok daha büyük etkiler yaratabilirsin.

İyi diyorsun güzel diyorsun da güçlü yönlerimizin farkına nasıl varacağız?

Cevap basit: Soru sor! Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, insanlara sormadan önce duyacağın tüm cevaplara karşı hazırlıklı ol. Herhangi bir savunmaya geçmeden seni en iyi tanıdığını düşündüğün kişilere git. Peki ya kim bunlar? Birlikte çalıştığın insanlar, arkadaşların ve ailen. Onlara senin güçlü olduğunu düşündükleri yönlerini sor. Onlara acımasız seviyede dürüst olmalarını söyle. Duymak istediklerini değil, gerçekleri anlatmalarını iste.

Verilen cevapların hiçbirini küçümseme. En ufak bir cümle bile çok değerlidir aslında. Eğer özünde yazmayı seviyorsan, bu yönünü kuvvetlendirmenin yöntemlerini ara. Daha çok yazı yazabilmek için kariyerini yönlendirmeyi düşünür müydün? Belki en başta sadece bir blog ya da haftalık bir mail ile başlasan, bir medium yazısı seni mutlu ediyorsa belki neden olmasın?

En iyi çıktı ürettiğini düşündüğün işleri şöyle bi uzaklaşıp incele. Öyle işlerden bahsediyorum ki yaparken seni mutlu, enerjik ve dolu dolu hissettiren türden. Bu işlerin ortak noktaları neler? Bu noktaları nasıl değerlendirebilirsin? Bu mutlu anları nasıl yeniden yaşayabilirsin?

Kabul etmekte fayda var, kolay olmayacak! İddiaya varım, başardığını hissettiğin anlardan sonra artık işinde daha mutlu, daha üretken ve kesinlikle daha başarılı olacaksın!

Ne istediğini bilmek, odağını belirlemek ve üzerine gitmek! Konunun özü bu. Eleştiriye ve gelişime açık olmak da zaten olmazsa olmazların. Ne diyorsun senden de çıkar mı kendince ya da büyük bir başarı hikayesi?

Murat