Mükemmeliyetçi olma, turist ol!

Büyümek herkes için sancılı bir süreçtir. Çocukken insanlar ne yapmanız gerektiğine karar verirler ve sizin de buna uymaktan başka bir çareniz yoktur.

Ama yetişkin olmak her zaman daha iyidir. İstediğiniz eşyaya dilediğiniz kadar para verebilirsiniz. Kimse uyku saatinize karışmaz. Araba sürebilirsiniz vs. bir çok şey bulabilirsiniz yetişkin olmanın nimetleri arasında. Ama içinde bulunduğumuz kültür de yetişkinlik tarzımızı değiştiriyor.

Genel inanışa bakarsak yetişkin olmak beraberinde sıkıcı olmayı gerektiriyor. Büyüyüp sorumluluğumuz arttığında daha güvenli limanlarda seyretmemiz gerekiyor. Maceraperest olan insanlar sadece 20li yaşlarında olan kişilerdir gibi genel bir görüş de söz konusu. Bir kere kariyer yolunda ilerlemeye başlayınca ondan çıkmanız imkansız gibi gözükür. Ta ki o işten nefret edercesine sıkılmaya başlayana kadar…

Peki 10, 15 hatta 20 yılınızı verdiğiniz kariyerinizde bir değişiklik yapmanız gerektiğinde nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor? Çok mutsuz olduğunuz için değil, sadece meraklı olduğunuz için. Kariyerinizde bir kriz yaşadığınız için değil sadece yeni bir şeyi denemek istediğiniz için. Halihazırdaki işinizde çuvalladığınız için değil, yeni bir işte de başarılı olmak istediğiniz için?

Bununla ilgili yapılan bir araştırmada, insanların neden kariyerlerinin orta yerinde başka bir pencereden bakmaya yanaşmadıkları şu şekilde listeleniyor :

  • Bu değişim için yaşlı olduklarını düşünmeleri,
  • Kariyer değişikliğinin bütün hayatlarını alt üst edeceğinden korkmaları,
  • Bir sonraki adım olarak yapacakları kusursuz işi seçememeleri,
  • Mevcut kariyerlerinden uzak ve aşağıda bir pozisyona geçecek olmaları,
  • Yeni kariyerlerinde iyi olmayacaklarını düşünmeleri.

İlk madde hakkında söylenecekler açık. 20'lerinin başındaki insanlar, kariyer değişikliği yapmaktan iş tecrübeleri olmadığı için korkarlar. 30'unu aşmış kişiler ise bu tecrübeye sahip olmalarına rağmen artık çok geç olduğunu düşünürler. Asıl gerçek ise bu değişim için olması gereken sabit bir yaş yoktur.

Diğer 4 maddeye baktığımızda cevabının aynı olduğunu görürüz. Eğer bir gün kariyer değişikliği yapmak isterseniz, öncelikle o işe bir turist gibi yaklaşın.

Tüm bu sorunların altında yatan asıl sebep, kariyerimizde ufak da olsa bir başarı yakaladıysak ve her şey stabil olarak devam ediyorsa, kendimizi konforlu hissederiz. Yeni bir şeyi denemeyi çok isteriz ama bunu isterken de eski konforumuzun devam etmesini dileriz. Ama acımasız gerçek şudur ki; bu konforumuz devam etmeyecek. Yeni denediğimiz her girişim bizi konforlu alanımızdan uzaklaştıracaktır. Uzaklaştırmalıdır da…

Acil olarak bu konuda uzmanlaşmak istediğimizde ve aslında uzmanlaşamadığımızı farkettiğimiz o an yani konfor alanından çıktığımızda, yanlış karar verdiğimizi düşünürüz. Peki en başında bu işi başarmaya çalışmak ya da geri koşup eski kariyerimize devam etmek yerine, turist gibi davransak nasıl olur?

Turistler, küçük küçük başlarlar.

Turistler Paris’e daimi olarak taşınmazlar, bir iki haftalığına ziyaret ederler. Basit bir fikirle başlar her şey, “Fransa’yı ziyaret etmek istiyorum!” ve bundan yola çıkarak bir plan yaparlar. Kariyerinizi ters düz etmeden önce yeni bir yeteneği öğrenmeyi deneseniz nasıl olurdu? Bir yandan yeni yeteneğinizi geliştirirken diğer yandan da mevcut işinize devam edebilirsiniz. Aslında benim de bu yazıyı yazma/çevirme amacım da tam olarak bu.

Turistler, yardım istemekten korkmazlar.

Yurtdışına gittiğiniz zaman, yabancı insanlara fikir sorarsınız. Fotoğrafınızı çekmelerini istersiniz. Müzenin nerede olduğunu sorarsınız. Onlardan yardım isterken utanmazsınız. Peki ya kariyerinizdeki bu değişikliğin ilk adımı sadece fikir istemek olsaydı? Merak ettiğiniz işi yapan birini bulun ve tavsiyeler almak için bir görüşme ayarlayın. Sizden 10 yıl daha fazla deneyime sahip bir arkadaşınızla kahve içmeye gidin ve ondan yardım isteyin.

Turistler, amatör olmaktan korkmazlar.

Paris’e ilk gittiğimde “Peace and Love” isimli bir hostelde kalmıştım. Sırtçantamı da ortak bagaj alanına koymuştum. Walkman’im içinde en sevdiğim kasetlerden biriyle birlikte çalınmıştı. Yurtdışına ikinci çıkışımda ne yaptım biliyor musunuz? Bir kilit satın aldım. İlk seferinde harika bir gezgin değildim çünkü daha önce hiç seyahat etmemiştim. Bir turisttim, uzman değil. Yeni kariyer fikrinizde de bir uzman olmayacaksınız. Kesinlikle zaman alacak. Kendinize hata yapmak için izin verin. Amatör olmak konusunda kendinizle hemfikir olun.

Kaynak : https://hbr.org/2015/04/a-tourists-guide-to-changing-careers