Öğrenmek üzerine

Geçmişin tehlikesi esir olmaktı; geleceğin ise robot olmak… -Erich Fromm

http://www.youtube.com/watch?v=yRbHRaG7yao (yazının yanına çerez.)

Üniversitenin bana kattığı en güzel şey öğrenmeyi öğrenmek oldu. Eğitimin bu kadar verimsiz olması ve moron kitleler üretmesinin temelinde rekabet yatıyor.Tabi eğitimin kutsallığını yani bilen bir insandan bilmeyen birine bilgi akışına saygımız sonsuz.Kendimden örnek vereyim.Lise ve önceki senelerde okulun varlığı benim için yarışma demekti.Ne kadar önde olursam o kadar güzel ve başarılıydım.Arada kendimi ülke ve dünyada ki yaşıtlarımla kıyaslar daha fazla çalışmam gerektiğini düşünürdüm.Ailem için, düşüncelerim için ,kendim için , sevdiklerim için daha fazla çalışmak ve hep önde olmak.

Lise sonrası kendime gap year — boş bir yıl verdim ve Nyc de yaşadım.Geriye dönüp baktığım da hayatımda yaptığım en güzel işlerden biriydi kesinlikle.Çok farklı kültür, dil ve ırktan insanları gözlemleme fırsatım oldu.Çok da özel veya farklı olmadığımızı, dünyanın merkezinde yer almadığımızı öğrendim. 7 milyar içinde 1 in varlığını , 1 sonucuna nasıl ulaştığınızla alakalı.0 ‘dan 1'e giderseniz yokluktan mutlak varlık, 7 milyardan 1'e inerseniz de bir zerrecik görürsünüz.Hangisi mi doğru. Bence aynı anda iki taraftan yaklaşmanın verdiği zevk.

Malumunuz üzere Boğaziçi’ne gelen arkadaşların hepsi inek gibi test çözdüğü veya test çözme konusunu diğerlerine göre daha iyi kavradıkları için oradalar.Yani her öğrenci geldiği yerin en başarılı (!)öğrencileri , zamanlarının prens ve prensesiydi.Liseden çıkıp üniversiteye başlayınca daha zeki veya kültürlü olduğumuzu düşündük.Çünkü daha önce bize fikirlerimizi bile sormayan insanlar artık danışır olmuşlardı.Ergen liselinin tekinden bilim,sanat ve kültür dolu bir üniversiteliye döndük bir anda. Demek ki okul bize statü sağlayan ve herkesin saygı duyduğu yerdi. Güzeldi yani o ilizyon.Okula başlayıncı rekabetin asıl ne olduğunu gördük.Derslerde başarılı olmak için okulu hayatın merkezine koyup, ciddi bir şekilde senden beklenileni yapmak zorundasın.İyi de zaten herkes yapıyordu.

Eğitim ile öğrenme tamamen farklı olgular.Birinde hırs var, bir şeyleri temel alma ve karşılaştırma var.İyi olanı belirmek için kötü olanı göstermek var.Beklentiler ve kaygılar var.İçinde zorlama var. Öğrenmek ise tutku ile yapılan bir şey.Motivasyonuzu daimi ve tutkunuzu gerçekleştirmenin mutluluğu var.Eğitimin amacı varsa o da başarılı, donanımlı bir birey olmak.Öğrenmek ise o yolculuktan elde ettiğin tecrübelerin bütünü.Yolculuğun kendisi.

Boğaziçi’nde ki en iyi hocayı söyliyeyim sizlere ,

Adı : Merak.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Murat Karademir’s story.