Gelecekte yaşıyoruz.

Katma değerli ekonomiyi üreten ve teknolojiye yön verenlerle, kullanıcılar (users/consumers) arasındaki etkileşimi görmeye başladığınızda o an nerede olduğunuzu ve gelişmelerin nereye gittiğini ufaktan görmeye başlıyorsunuz.

Her gün yeni bir devrim ile heyecanlanıyor ve harikulade gelişmelere beraber tanık oluyoruz. 
Teknolojik gelişmeleri takip ettikçe bilim kurgu filmlerindeki gibi hayatın bugün varlığını hissediyorum. Bilgiyi üreten topluluklar ile geçmişin konularına takılıp kalanların arasının giderek açıldığına şahit oluyorum.

Dün ile bugün arasındaki fark hiç bu kadar büyük olmamıştı.

Teknoloji ile bugün ve dün arasındaki farkı 10 yıllık örneklerle göstermeye çalışacağım.

Mobil devrimi ilk örneğim. Şimdilik avuç içlerimizde olan büyülü dünya ile dün vs bugün arasındaki farkı yaşım gereği gözlemleme fırsatım oldu. Akıllı telefonlara hiç sahip olmadığımız zamanla bugünü kıyaslamaya tüylerim ürperiyor. 10 yıl içinde 2007–2017 arasındaki değişime hayran kalmamak elde değil.

Diğer bir 10 yıllık değişim örneğim ise Google Translate. Okuldayken dalga geçerdik çocuk aklımızla. O kadar vasat bir teknolojiydi ki alay konusu olurdu aramızda.
 Translate hayata geçmesinden 10 yıl sonra 2016 yılında https://en.wikipedia.org/wiki/Google_Neural_Machine_Translation devreye aldı Google. ( zamanınız varsa ; https://www.youtube.com/watch?v=nR74lBO5M3s )

Google Neural Machine Translation method explained by another machine.

Hayal bile edemediğimiz geleceğin, bugün gerçekleştiğine beraber tanık oluyoruz.

Hızlanarak artan bu hareketin içindeki bizler ne katkılar yapıp, nasıl yön vereceğiz?

Like what you read? Give Murat Karademir a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.