Cüzdansız 20 gün

Uzun ve yorucu bir dönemin ardından yıllık iznimi geçirmek üzere Ege sahillerine doğru henüz güneş doğmadan yola çıkmıştık. Meşhur Susurluk Yasa tesislerinde mola verdiğimde cüzdanımı yanıma almayı unuttuğumu farkettim. Geri dönmem gerekiyordu ancak yolun 3 te biri geride kalmıştı, tatilin geri kalanı için çok endişe verici bir durumdu, yanımda ehliyet, nufüs cüzdanı, kredi kartı yoktu, hatta nakitimde bozukluklardan ibaretti. Bir süre kararsızlık yaşadıktan sonra BKMExpress ile Migros dan alışveriş yapabileceğim, Opet veya Total’den benzin alabileceğim aklıma geldi. Eşimin yanında kredi kartı olmasından da güç alarak cüzdansız bir tatil geçirmeye karar verdim ve o kartı da kullanmadan tatili geçirebilir miyim düşünceleri ile tekrar yola koyuldum.

Uzun tatilde bir çok ihtiyaç için bir kredi kartı hatta nakit para gerekliliği konusunda ne yapabileceğimi yol boyunca düşündüm. Manisa civarında bir Opet istasyonunda durdum. Pompacıya BKMExpress ile Mobile Ödeme yapmak istediğimi, nakitim ve kredi kartımın olmadığını söyledim. Daha önce bu işlemden yapıp yapmadığını sorun yaşamamak için teyit etmek istiyordum. Pompacı mobil ödemeyi kendisinin de kullandığını, sorun olmayacağını söyledi. Yine de hep 50 liralık almasam da ilk seferinde 50 liralık alıp denemek istedim, başarılı şekilde işlem gerçekleşti, sonra depoyu doldurdum, artık İstanbul’a dönmeye yetecek kadar benzinim vardı.

“Opet mobil uygulamasına kredi kartının ilk 6 — son4 hanesi ve tc kimlik numarası girilir, cep telefonuna gelen doğrulama kodu ile doğrulama sonrası kullanıcının kartı uygulamaya eklenmiş olur. Opet ve BKM işbirliği ile sağlanan bu hizmet ile Opet istasyonlarında araçtan inmenize gerek olmadan pompacıya “mobil ödeme yapmak istiyorum” dersiniz, yine uygulama içinde dolum işlemi bitince gelen doğrulama kodunu girer ve işlemi tamamlarsınız”.

Çeşme ye vardığımda ilk işim Migros’a uğramak oldu. Tüm migroslarda BKMExpress ile kasada ödeme olduğunu bildiğimden içim rahattı. Alışverişimi yapıp kasaya geldim, kasiyere BKMExpress ile ödeme yapacağımı söyledim ve BKMExpress uygulaması içinden ürettiğim ödeme kodunu söyledim, uygulama kısa bir süre sonra kart seçim sayfasına dönüştü. Ödeme yapacağım kartı seçip, gelen doğrulama kodunu girdim. İşlemi tamamladığımda aklıma İstanbul’da bir Migros’da satıldığını gördüğüm ininal kartı geldi. BKMExpress içinden para transferi ile bu karta para da gönderebilirdim, böylece kredi kartı sorunum da çözülmüş olacaktı.

“Elektronik Para Kuruluşu olarak BDDK lisansı ile faaliyet gösteren bazı kuruluşlar bankalar gibi kullanıcılarına ön ödemeli kart verebilmekte, bu kartlar ile diğer kartlar gibi bütün poslarda işlem yapılabilmektedir. Param kartı, ininal gibi kartlara kendi web sitelerinden başvurup temin etmek yada marketlerden almak mümkün. Herhangi bir şubeye gitmeniz gerekmiyor.”

Kasiyere ininal kartı var mı diye sordum, biraz düşünüp başka bir kasiyere sordu ve sonra bi yerlerden bulup getirdiler, bana ne kadar yüklemek istediğimi sordu, 25 tl dedim. 5 lira ücreti olduğunu söyleyip 30 tl istedi. Ben de bu 30 TL yi yine BKMExpress ile ödemek için ödeme kodu üretip kasiyere söyledim. Bu kart için nakit yada kredi kartı yöntemi ile ödeme yapılabileceğini söyleyince yine umutsuzluğa kapıldım. Kasiyere yanımda nakit veya kredi kartı yok dedim, o da parlak bir fikirle o zaman nakit veren bir müşterinin ödemesini yaparsınız dedi. Biraz bekledikten sonra anlayışlı birinin ödemesini BKMExpress ile yapıp nakit parasını aldım. Bu para ile hem ininal kartını almış oldum, hem de bir miktar nakitim olmuştu. İninal kartı almak için kasiyere ad, soyad, tc kimlik numarası ve telefon numaramı verdiğimi de atlamadan söyleyeyim.

İninal uygulamasını telefonuma marketten indirdim, kartın üzerindeki numarayı uygulamaya girdim, diğer bilgiler ve gelen doğrulama kodu ile üyelik sürecini tamamladım. Daha sonra BKMExpress uygulamasını açtım, uygun bir kredi kartımdan bu ininal kartın numarasını girerek transfer yaptım. İninal’ın uygulaması üzerinde kartın bakiyesi de gösteriliyor. Yaptığım transferin bakiyeyi hemen güncellediğini gördüm. Sonraki gönderimlerimi para transferi menüsündeki son işlemlerimden kolayca yapabiliyordum. Aylık 2 tl kullanım ücretini kesmişlerdi, hesapta para yoksa bu ücret sonraki aylarda alınmıyormuş. Sıra bu kartı kullanmaya gelmişti. Şaşırtıcı bir şekilde tatil boyunca hiç bir yerde sorun yaşamadan kartı kullandım. Bu arada kart şifresini bir atm bulup değişmenize gerek yok. Son 4 hanesi kartın şifresi olarak belirlenmiş oluyor. İstediğiniz kadar miktarı yükleme avantajı ile ödeme öncesi yükleme yapıp,çalıntı kopyalanma gibi riskleri de bertaraf etmiş oluyorsunuz. Asıl kredi kartlarınız yerine sanal-gerçek bir kart olarak düşünebilirsiniz.

Artık nakit para dışında bir sıkıntım kalmamıştı, İninal kartları henüz ATM lerden para çekimine açık değildi. Aslında BKMExpress cep telefonuna para gönderme özelliği ile bu sorunumu da çözerdi ama şimdilik o özellik devrede değildi. Bir YapıKredi ATM sinin önünden geçerken reklamlarında ATM ye değmeden QR ile para çekilebileceğini söylediklerini anımsadım. YapıKredi mobil uygulamayı açtım, biraz araştırdıktan sonra ATM ekranındaki QR ı uygulama ile okuttum ve seçimime göre istediğim miktarda parayı ATM’den çekebildim. Çok basit ve kullanışlı bir yöntem olarak benim önemli bir derdimi çözdü.

Tatil süresince bu problemler dışında çözemediğim sorunsa ehliyet ve nufüs cüzdanı oldu. Otellerde neyseki TC kimlik numaramı söylemem yeterli oluyordu. Neyseki olmadı ama Polis veya Jandarma durdurduğunda ne olurdu bilmiyorum ama cüzdan taşımama konusunda en büyük engelin ehliyet ve nufüs cüzdanının dijital bir şekilde saklanması olduğunu düşünüyorum.

Seneye artık yanıma sadece ehliyet ve ininal kart alıp tatile çıkarım diye düşüyorum.