TÜRKİYE’DE BİLİŞİM SUÇLARI

Teknolojinin hayatımıza getirileri sadece olumlu gelişmeler kümesi içinde gösterilemez. Elde edilen her yenilik kendine özgü sorunları da beraberinde getiriyor. Bu sorunları sadece internetin kendine bağlamak ise bilişim alanında işlenen suçların kronolojisini çıkarmak konusundaki başlıca hatamız. Bilişim; insanoğlunun teknik, ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin özellikle elektronik makineler aracılığıyla düzenli ve akla uygun bir biçimde işlenmesi bilimidir. (TDK 2017) Bu tanıma bakarak diyebiliriz ki internetten önce de her türlü telefon dinlemesi, posta alım veya gönderimine yapılan müdahale ya da saklanmak istenen kişisel veya kurumsal bilginin asıl sahipleri dışındakiler tarafından izinsiz elde edilmesi bilişim suçlarının ilk ve en temel örnekleridir.

Türkiye’de 90’ların ortasına kadar hiçbir düzenlemeye sahip olmayan internet üzerinden gerçekleştirilen bilişim suçlarının dışında bilinen en yaygın bilişim suçu yöntemi izinsiz telefon dinlemeleriydi. 99’da patlayan ‘’telekulak skandalı’’ bilişim suçlarının çerçevesini iyi çizememiş kanunlar nedeniyle, mahkemelerin aldığı her kararı tartışmaya açık hale getirmişti. Aynı tartışmalar bire bir aynı konu özelinde olmasa da bugün de devam ediyor. Halihazırda var olan güncel tartışmaların temelinde sosyal mühendisliğinin ‘’kime göre, kim için, neden’’ gibi sorulara verdiği sübjektif cevaplar yatıyor.

TÜRKİYE’DE SOSYAL MÜHENDİSLİK ANLAYIŞI

Özel ya da tüzel bir grup ya da kişinin kendi saklama ve kullanma yetkisinin dışında ulaşılmasını istemediği datalara yetkisiz ve izinsiz olarak ulaşma, kopyalama, saklama veya kullanma işine küresel dilde ‘’hacklemek’’, bu işi yapanlara da ‘’hacker’’ diyoruz. Hackerlar kimi zaman kendi faydaları, kimi zaman ise kamu yararı gibi motivasyonlarla yetkilendirilmedikleri alanlara ulaşıp, kendilerince işe yarar dataları yine kendilerince doğru gördükleri yollarla kullanıma açabiliyorlar.

Emniyet Genel Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığı’nın verilerine göre, ülkemizde sosyal mühendislik en çok web tabanlı ve telefonla arama yöntemiyle kredi kartı dolandırıcılığı üzerine yapılıyor. Bu veriler şunu gösteriyor ki Türkiye’de sosyal mühendislik kişilerin istemeden verdiği şifrelerle ilerliyor. Kanun koyucu devlet organları bu verilerden hareketle TCK’nın 316, 318, 503 ve 507’inci maddelerini siber suçlarla ilgilendirip, Avrupa Konseyi Siber Suç Sözleşmesi’ne uygun hale getirdiler. Fakat bu maddelerin tamamı dolandırıcılık, iflasa sebebiyet, sahtecilik, özel hayata müdahale, pornografi, sanat eserlerini koruma ve telif haklarıyla ilgili olup, bu yönlerde istenmeyen eylemlerden sonra adli takibin önünü açmak için çıkarılmışlardır. Caydırıcılık veya gizlilik hakkının ihlalinden doğan zararın telafisiyle ilgili yeterli önlemin alınmadığını 17–25 Aralık sürecinde kanun koyucularımız da farketti. Mahkemeler yasadışı yollarla elde edilen kayıtları suçun delili olarak kabul etmeseler de bu kayıtların sızdırılmasından ya da servis edilmesinden sonra yaşanan itibar kaybı hackleme işini yapan tarafın amacına ulaşmasını sağlamıştır.

DÜNYADA SON DÖNEME DAMGA VURAN HACKTİVİZM OLAYLARI

Mt. Gox, Bitcoin hacklemesi:

Mt. Gox Japonya merkezli Bitcoin borsasının en büyük şirketiydi. 2014 yılında yaşanan hacklemede reel değeri 480 milyon doları bulan bir dolandırıcılık şirketin sonunu getirdi. Siber alemin sanal parası ilk defa bu tarihte reel bir yıkım gerçekleştirmişti.

Edward Snowden sızıntıları:

Edward Joseph Snowden eski bir Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanıydı. Görev yaptığı süre içerisinde Amerika ve İngiltere’nin istihbarat teşkilatlarının güvenliği gerekçe göstererek, kural tanımadan bilgi topladığını, usulsüz kayıt toplama ve fişlemelerin nasıl gerçekleştiğini gösteren belgeleri The Guardian ve The Washington Post gazetelerine sızdırdı.

Wikileaks belgeleri:

Julian Paul Assange editörü olduğu ve gönüllü olarak çalıştığı Wikileaks adlı internet sitesinden Amerika’nın Küba’da bulunan Guantanamo üssünde tutuklulara yaptığı kötü muameleyi, Kenya’daki yargısız infazları, Afganistan ve Irak savaşlarındaki sivil ölümlerin geçersiz gerekçelerini gösteren bir dizi resmi belgeyi yayınladı. Bunun üzerine Amerika ve İngiltere tarafından casusluğun yanı sıra İsveç tarafından cinsel tacizle suçlandı.

Frazer Pearce, “Assange studied at CQU,”, The Morning Bulletin, 18 Aralık 2010. Erişim tarihi: 16 Mart 2014.

Frazer Pearce, “Assange studied at CQU,”, The Morning Bulletin, 18 Aralık 2010. Erişim tarihi: 16 Mart 2014.

Murat Yıkılmaz, Doğan Efe Kemahlı