-Sakın vazgeçme!

-Pes etme sakın!

-Pes edersen kaybedersin!

-Ne olursa olsun… Pes.. Etme..!

Çünkü Steve Jobs pes etmemişti değil mi? Yada Kevin Systrom da pes etmediği için bugün Instagram’ı kullanabiliyoruz. Jan Koum, Richard Branson, Bill Gates..

Yalan söylüyorlar!!

Steve Jobs üniversiteden, Richard Branson’da liseden ayrılmıştı. Dikkat edin, atılmadılar. Düşünsenize pes etmediklerini. Büyük ihtimalle Steve Jobs Adobe’de tasarımcı, Richard Branson’da THY’de pilot olurdu.Kevin Systrom’ın ilk girişiminin Foursquare çakması “Burbn” adlı bir uygulama olduğunu biliyor muydunuz? Tabi o zamanlar Foursquare yeni çıkmış, daha çakallık yapıp check-in için ayrı bir uygulama vermediği zamanlardan bahsediyoruz. Doğal olarak “Burbn” Foursquare karşısında takla atıp yere yapışıyor. Ama Kevin zeki, Kevin akıllı, Kevin deli dehşet.. Hemen insanların Foursquare’de ki kullanım alanlarını analiz ediyor ve kullanıcıların en çok fotoğraflı check-in yaptığını görüyor. Ve bum.. Instagram doğuyor. Sonra 1 Milyar $ falan işte. Şimdi Kevin’in Burbn adı uygulamasında pes etmediğini düşünelim. “Asla vazgeçmedi!” Büyük ihtimalle Silikon Vadisinde 75 $ a kiraladığı masasında check-in’lerine bakıyor olurdu.

Bill Gates’in şirketi ilk açtığında trafik lambalarına otomasyon yazdığını biliyor muyudunuz? Oda bu işte inat etseydi büyük ihtimalle ay sonu vergilerini düşünüyor olacaktı..

Peki Jan Koum? Facebook’ta ki iş görüşmesinden red yiyince inat edip, 2 kursa katılıp, 10–15 seminer katılım belgesiyle tekrar Facebook’un kapısına dayansaydı bugün Whatsapp olur muydu? Gerçi o zaman da Turkcell “Bip” için bina falan boyamazdı iyi olurdu ama Jan’a ne olurdu düşündünüz mü hiç? (Bkz. Gökhan Duyarlar)

Peki ya Musab Özkiraz.. Maserati diye inat etseydim Ferra.. 🙂

Yani size pes edin demiyorum. Hobi olarak yine pes etmeyin ama yanlış yerde inat etmeyin diyorum. Foursqaure’ı geçicem derken, Instagram’dan olmayın..

Saygılarımla..