Využívejte nákupních impulsů pro zvýšení konverzního poměru. (Příklady)

Pro řadu eshopistů začíná ta nejdůležitější sezóna, těm lepším dělá ⅓ celého ročního obratu během 1–2 měsíců. Dám vám pár tipů, jak v z této sezóny dostat ještě více, díky relativně lehkým upravám.

Co je nákupní impuls?

Je to akce vyvolávající reakci jako každá jiná, je to marketingová technika v kamenných obchodech využívána snad od pradávna. No řekněte sami, kolikrát jste měli na lístečku napsaný seznam věcí, které potřebujete a máte koupit, a kolik věcí jste pak dali skutečně na pokladny. Že by nějaká temná magie, která ví kolik peněz máte?! Ne. Jen jste během procházky nákupákem byli neustále konfrontováni nákupními impulsy. V online světě se na to trošičku zapomíná a jako hlavní nákupní impuls je všem známá SLEVA, ve všech možných podobách. Věřím, že slevy každý zná, a kdo je ze strany majitele eshopů využívá, musí sám vědět, jestli se mu vyplatí. O slevách obecně snad někdy jindy :)

Nyní vám dám pár tipů jako předvánoční dárek, jak využít dalších, mnohem zajímavějších impulsů ku prospěchu vám, majitelům obchodu, tak spokojenosti vašich zákazníků.

Vytvořte lukrativní nabídku, zájem, ale nepřipravujte se zbytečně o zisk!

Omezená nabídka:

Tik ťak, tik ťak, vyprodáno… Vyvolat v lidech strach není nikterak složité. Vyvolat v ženě strach, pokud si tuhle kabelku nekoupí hned, tak ji bude mít támhleta čůza a ještě k tomu levněji už složité není vůbec. Lidský mozek funguje tak, že dlouhodobě nedokáže odolávat strachu a snaží se ho přirozeně co nejrychleji vyřešit. Líbilo by se vám, kdyby to mělo být nákupem ve vašem eshopu? Super! Využijte toho pro byznys. Ale všeho s mírou. Říct “tento nápoj musíte pít, protože jinak do roka umřete”, je už za hranou ;)

Skvěle s impulsy pracuje eshop kandoo.cz

  1. V horní části využívají hned prvního impulsu, kde uživatel má informaci kolik dalších uživatelů si tento produkt prohlíží.
  2. Jasně ukáží, že mají skladem poslední kus.

Skvělé jak tyto 2 impulsy na sebe vzájemně reagují, že? :) Cíl těchto impulsů je jasný, vyvolat v uživateli strach a naléhavost koupě. “Kup si mě hned, nebo za minutu, kecám už půl minuty mě koupí někdo jiný a jsem vážně poslední kousek!” Takto silné impulsy dokáží vytěsnit a upozadit i takové nevýhody, jako může být dlouhá doručovací doba.


Alza.cz pracuje na domovské stránce s časově omezenou nabídkou svých trháků dne.

  1. S jasně viditelnou slevou. Trhák dne napovídá, že zítra přijde další, ale jiný. Navíc, když je to trhák, můžou se o něj zákazníci přetrhnout ne? Musím ho mít taky!
  2. Krtkova naučného tabletu je “už jen 8ks”. Každé dítě chce dneska přeci tablet, nebo počítač, a když je s krtečkem, není o čem přemýšlet :)
  3. Čas. Hraje velkou roli. Za necelých 9 hodin ho už tak výhodně nekoupím. Když si vezmu, že taky musím spát a dělat další věci během dne, musím ho koupit ihned!
TIP: Tento způsob můžete použít i na produkty, které nikdo moc nekupuje, ale prodat je potřebujete, vývoláte pocit zájmu.

Když takovou nabídku prošvihnete, ještě vám o tom provokativně dají vědět. Což je super, protože dostanete pocit, že už to nemáte dělat, dáte si facepalm a jdete hledat jiný dárek, nebo odcházíte s tím hloupým pocitem.

Stejně přijdete zítra znovu :)


Bonami naservíruje impulsy hned pod sebe, je to pro uživatele velmi přehledné a lépe může porovnat a ujistit se, že se mu nákup skutečně vyplatí.

  1. Časově omezená nabídka.
  2. Ihned k odeslání
  3. Opravdu poslední kus výraznou barvou, která vám říká, že za tuhle cenu už opravdu nikdy tyto hodinky nebudou. Nikdy!

Buďte přesvedčiví

Kvalitu vašeho servisu a produktů nejlépe umí velmi dobře odprezentovat vaši “zákazníci”. Ano, recenze a hodnocení, fungují skvěle.

Express Watches udělali test, kdy na detail produktu umístili hvezdičkové hodnocení a recenze od Trust pilot, což je služba, kde uživatelé píší recenze obchodů. U nás k tomu můžete opět využít Heureku a jejich widgety Ověřeno zákazníky.

Zdroj: https://vwo.com/blog/ecommerce-optimization-customer-reviews-increases-sales/

Výsledek: zvýšení konverzního poměru o 58%.

Kontroverzní tip: Pokud nemáte recenze na Heurece, ani kapacity vymýšlet své důmyslné řešení, použijte generátor českých jmen a doplňte pouze hvězdičky od 4 do 4,5 z 5. Fungovat to bude také. Každopádně mějte na paměti fakt, že nestranné recenze budují a zlepšují vaší důvěryhost.

Jednou jsem četl studii ohledně této kontroverzní techniky. Bohužel zdroj už nemohu dohledat, ale v zásadě se stalo něco nečekaného. Zákazníci sami začali obchodům posílat e-maily, zda mohou zveřejnit i jejich recenzi. Jednak to posloužilo jako slušný feedback a jednak postupně přestávali švindlovat :) Přesto, použití pečlivě zvažte.

Něco ryze Vánočního:

Vánoce jsou svátky klidu, že? No, jsou to především svátky nákupů, nákupního shonu, stresu a šílenství. Je super, když se uživatel může spolehnout na garanci doručení do Vánoc, kterou jim můžete poskytnout. Největší český srovnávač zboží Heureka toho v předvánočním shonu společně s obchody využívá velmi dobře.

Pro uživatele je to takový malý oddych, indikace ikonky stromečku s číslem 24 jim alespoň trochu pomůže s výběrem toho správného obchodu. Jak této výhody jako obchod využívat naleznete zde: Chci ikonku stromečku na Heurece. Pokud máte možnosti a kapacity dodat zboží do 24.12. a garantovat to, určitě toho využijte i na vašem webu.

Samozřejmě, kromě ikony vánočního stomečku, využívejte tyto techniny celoročně. Přeji hodně štěstí, testujte a zkoušejte, mnohdy je to malý krok pro developera, ale obrovský krok pro váš byznys.