Image for post
Image for post

Yeni Chapter: IOX Digital ile Yalın İnovasyon

Bundan yıllar önce Etohum’un Ankara’daki etkinliğinde Eren Alakiraz ile birlikte Userspots fikrini Burak Büyükdemir’e anlatmış ve Etohum’un ilk 15 şirketinden biri olmuştuk. Userspots’u ilk olarak kalabalıklara Etohum konferansında anlatma fırsatı buldum.

Bu fırsatın hemen akabinde mail kutumuza Evrim Ersoy’dan eye-tracking hizmetini bonus.com.tr için almak istediklerine dair bir mail aldık. Garanti’deki sözleşme ve onay sürecinin yoğunluğundan dolayı ilk müşterimiz olma bize ilk ulaşan ama 3. onaylı müşterimiz oldular.

Image for post
Image for post
Evrim’in ilk attığı maili bulamadım ama bitiş maili de en az başlangıç maili kadar güzel. BTW: 10. müşteriden itibaren proje bitiminde müşterilerimizden anket ile feedback alıyoruz

İlk müşterimiz ise o sırada tasarım değişiklik yapma aşamasında olan Yemeksepeti’ydi. Burak Hoca, “tasarım değiştiriyorsunuz mutlaka bunu yapın” diyerek Nevzat Aydın’ı ikna etmişti, benim de Nevzat Bey’i fiyat için ikna etmem bir 15 dakikamı aldı. Şirket olarak duvara astığımız ilk para onlardan geldi.

Image for post
Image for post
O testin ilk bulgularından biri: İkon anlaşılabilirliği test etmek amacıyla insanlara Kırmızı ve Yeşil ikonları sorduk, katılımcılardan 4'ünden “Kırmızı olanlarda çatal bıçak vermiyorlar, yeşil olanlarda alabiliyorsunuz” cevabını aldık.

Geçen hafta üstteki hikayenin parçası olan aktörlerden bazıları aynı rolde bazıları da farklı rollerde hayatımdaki yeni chapterda da yer aldı.

Etohum Early Customer Day etkinliğinde IOX’i anlatıyorum.

Etkinlik, Etohum’un düzenlediği Early Customer Day’di, girişimlerin ilk müşterilerini bulmasını amaçlıyordu. Yemeksepeti’nin ofisinde düzenlendi, ben de bu sefer yeni işim -birazdan da burada deatylandıracağım- IOX Digital’i anlattım. Bize ilk mail atan müşteri adaylarımızdan Evrim ise Userspots’un yeni yönetici ortağı olarak Userspots’a dahil oldu.

IOX’e geçmeden ufak bir aktarma yapayım. Userspots’da artık Ar-ge ve Yeni işler bölümünden sorumluyum, IOX de bu bölümün ilk çıktısı durumunda.

Gelelim IOX’e. IOX Digital aslında bir inovasyon şirketi. Tasarım şirketi olan Userspots ile Internet of Things (IOT) konusunda Türkiye’deki en iyi örneklerden biri olan Ingenious bir araya geldi ve “Yalın İnovasyon” üzerine çalışan yeni bir yapı oluşturdu. 6–8 haftalık bir programla, bir fikirden veya müşteri probleminden yola çıkarak yeni ürün/servis/arayüz prototipi üretebiliyoruz. Ürettiğimiz çalışan prototipi kullanıcılar ile test edip, ürün hayata geçtikten sonra alacağı reaksiyonları erken aşamada görüyoruz.

Image for post
Image for post
İnovasyon programımızın 6–8 haftalık süreci…

Yakın zamanda bu program ile ürettiğimiz ürünleri anlatacağımız şekilde IOX’in web sayfasını da hayata geçirdik, http://www.ioxdigital.com adresinden sayfaya ulaşabilirsiniz. Etohum etkinliğinde anlattığım iki ürünümüzü de prototipleme konusundaki yeteneklerimizi göstermek adına paylaşmak istiyorum.

Akıllı Masa

Image for post
Image for post

Bir mobilya firması için masaların nasıl akıllı hale getirilebileceğinin çalışmasını 4 haftada tamamladık. Özellikle yeni çalışma alanlarında kişisel masaların yerini alan toplu çalışma alanlarındaki kişiselleştirme problemini fark ederek farklı bir etkileşim oluşturmaya çalıştık.

Image for post
Image for post
Masa ile telefonunuzu kablosuz şekilde şarj edebilirsiniz

Masa için, check-in olan kişinin sınırlarının belirlenmesi, Sağlık, Konsantrasyon, Pomodor vb. modlarının seçilmesi, telefonun şarj edilmesi gibi bazı senaryolar için çalışır durumda.

Image for post
Image for post

Özellikle paylaşımlı alanlarda “rahatsız edilmeme” konusunda da masa aracılığıyla çalışma arkadaşlarınıza mesaj verebiliyorsunuz.

Image for post
Image for post

Blockchain Tabanlı Dijital Kumbara

Boş durduğunda (bir kumbara için boş durmak ne demek onu biraz daha detaylandırmamız gerekecek :) ) altcoin madenciliği yapabilen, çocuklara alışkanlık kazandırmak için çalışan bir “Miner Kumbara” tasarlayıp prototipledik. Durup dururken kendi kendine çoğalması nedeniyle de mantar formundan esinlendik.

Image for post
Image for post
Miner Kumbara

Çocuklara birikimi öğretmenin yanında farklı alışkanlıkları da kazandırmak için farklı senaryolar da çalışıyoruz.

Image for post
Image for post
Birikim arkadaşı…

Birikim arkadaşı olan kumbaramız ilgilenilmediğinde yüzü düşüyor, çok çalıştığında ise yoruluyor. App ile para gönderildiğinde veya çocuğunuzun yapmasını istediğiniz bir hareketi yaptığında mutlu oluyor.

Image for post
Image for post
İlgilenilmediği zaman mutsuz olan kumbaramız ilgi bekliyor.

Bitirmeden;

Bizi en az masa ve kumbara kadar heyecanlandıran yeni projelerimizi de anlatmak için sabırsızlanıyorum. Yeniliğe olan açlığım sonucunda ortaya çıkan IOX, aynı hissiyata sahip şirketler ve inovasyon ekipleriyle birlikte inovatif işlere imza atmaya başladı/atacak. Son olarak bülteni paylaşmak isterim, her 2 haftada bir farklı bir konudaki inovasyonları anlattığımız “IOT ve Tasarım” bültenimize de abone olmanızı tavsiye ederim.

Bülteni takip edin:

Push The Button:

CES’de Dikkat Çekenler:

Co-founder at IOX / UX Consultant at Userspots

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store