Magfi 2022'de neler yaptı? Kaç kat büyüdü? Neler geliştirdi?

Mustafa Fikret UĞUR
8 min readDec 13, 2022

--

Magfi’nin 2022’deki gelişimine başlamadan önce belki de Magfi’yi bilmeyenler olabileceği için hızlıca ve kısaca Magfi’nin ne olduğunu anlatmak istiyorum.

Magfi; WhatsApp, Telegram, Discord, Snapchat gibi mesajlaşma topluluklarını/gruplarını listeleyen ve yapay zeka teknolojisi ile bu toplulukları uçtan uca analiz ederek grupların içine gruba uygun reklam yerleştiren bir topluluk motorudur. Aynı zamanda topluluk sahibi/admini (biz onlara Magfiluencer diyoruz 🙂) de Magfi sayesinde bu reklamlar üzerinden düzenli gelir elde eder.

Artık başlayabiliriz. İşte sizi önümüzdeki dakikalarda okunmak için bekleyen konu başlıkları.

 1. Şirketin Kurulumu ve Öncesi
 2. İlk Gelirimiz ve İlk Müşterilerimiz
 3. Fikirde pivot
 4. Yapay Zeka Entegrasyonları
 5. İstatistiklerimiz
 6. Topluluk Sahibi ve Müşteri İlişkilerimiz (CR)
 7. Ekibimiz ve Şirket Kültürümüz
 8. Yatırım Turu
 9. Bizi 2023'te Neler Bekliyor?

Şirketin Kurulumu ve Öncesi

Aslında Magfi uzun zamandır aklımızda olan bir girişim fikriydi. Magfi’nin gayriresmi kuruluşunu güzel bir hikaye ile sizlere anlatmak isterim. Üniversiteye geçtikten sonra her ders özelinde WhatsApp ve Telegram grupları kurulduğunu farkettik. Girişimci olan biz ve bizim gibiler hayatının öncelikleri arasında hayallerini koyduğu için okul genelde ikinci planda kalır. Ancak Anadolu’da yaşamış ve büyümüş olan bizlerin çevresinden gelen baskıyı da bir şekilde durdurması ve okulu da bitirmesi gerekiyordu. Biz de üniversite sınavlarını geçmek için bir şeyler düşünmeye başladık. Sonra farkettik ki az önce size de bahsettiğim bu ders gruplarının içerisinde her türlü bilgi paylaşılıyor. Bu bilgilere ulaşmak için de öncelikle bu gruplara ulaşmamız gerekiyor ancak mesajlaşma gruplarını bulmanın herhangi bir yolu ise bulunmuyor. İşte o gün WhatsApp gruplarını bulan bir uygulama yapma kararı verdik.

İlk ve güncel UI tasarımlarımız

Akabinde yalnızca WhatsApp’taki grupların değil, diğer mesajlaşma platformlarındaki grupların da bulunamadığını fark ederek sırası ile Telegram, Discord, Snapchat, Facebook Groups… gibi platformları ekledik. Yaklaşık 8 ay boyunca uygulamada çeşitli güncellemeler ve geliştirmeler yaptık. 80.000 kullanıcıya eriştik ancak fark ettik ki bu platformu monetize etmekte güçlük çekiyoruz. Biz de bu grupların çok çeşitli olması ve içerisinde milyonlarca insanın olmasını bir potansiyel reklam platformu olarak gördük ve Magfi ADS’i ürettik. İşte serüven şimdi başlıyor.

Magfi ADS ile grupların içerisinde reklamlar

Magfi ADS için bir yapay zeka botu ürettik. Bu botumuzu kullanıcılarımız gruplarına dahil ediyor ve biz de bot aracılığı ile grupları uçtan uca analiz ediyoruz. Bu analiz sonrası grubun kitlesini ölçüyor ve bir dijital topluluk kimliği çıkartıyoruz. Markalar ise bize istedikleri hedef kitle ve anahtar kelimeleri seçerek reklam verebiliyor. Biz de bu reklamları analiz ettiğimiz gruplar ile eşleştirerek, grupların içerisinde paylaşıyoruz. Grup sahibi ise her reklamdan gelir paydaşı oluyor. Tabii bu süreçlerin tamamı otomatik gerçekleşiyor.

Botumuzu, kullanıcılarımız gruplarına ekledikçe artık reklam almaya başlayabileceğimiz ve fatura kesebileceğimiz için Londra/Birleşik Krallık’ta 21 Ocak 2022 itibari ile Magfi’yi resmi olarak kurduk.

Bu kurulumla beraber artık ilk müşterilerimizi Magfi ADS’e dahil etme ve fatura kesmek için çok heyecanlıydık.

İlk Gelirimiz ve İlk Müşterilerimiz

Magfi ADS 2022’nin başında büyük bir başarı elde etmişti. Magfi ADS’e gruplarını kayıt eden 400’e yakın kullanıcı oldu. Bu 400 grubun içerisinde 2.400.000 tekil kullanıcı bulunuyordu.

Magfi Ads’i yayınladıktan sonraki ilk 45 gün istatistiklerimiz

Çok mutluyduk ve binlerce müşterinin reklam vermek için sıralanacağını düşünmüştük ancak ajans ve reklamcılık sektöründe tecrübesizdik ve büyük bir kapıya toslamıştık. Ocak ve şubat aylarında toplamda 500$’ı geçmeyen cirolar yaptık ve reklam veren sayımız iki veya üçtü. İlk faturalarımızı kesmiştik ancak bizi tatmin etmiyor ve işimizin sürdürülebilirliğini sağlamıyordu. Biz de yeni bir pazarlama kampanyası yapmayı düşündük ve toplulukların, başka topluluklarda kendi reklamlarını yapabilme özelliğini duyurduk.

Bununla beraber onlarca yeni müşteri edindik. Aynı zamanda reklam istatistiklerimizi ve verimliliğini gören ajanslar ve büyük markalar takip eden aylarda düzenli müşterimiz olmaya başladılar. Bunların arasında Huawei, Zubizu, Akbank, Bitlo, CoinDesk, Aksigorta gibi markalar ve daha birçoğu yer alıyor ve şu an yüzlerce ulusal ve uluslararası müşteriye düzenli hizmet sağlıyoruz.

Fikirde Pivot

Bu süreçte gelirlerimizin %96’sının Magfi Ads’ten olduğunu gördük ve topluluk bulma uygulaması fikrimizi, mesajlaşma grupları dijital pazarlama platformuna çevirme kararı alarak bir pivot gerçekleştirdik. Girişimcilikte gelişimin ve değişimin çok önemli olduğunu düşünüyor ve asla sabit fikirlerde ısrar etmiyoruz. Bu pivot ile beraber tüm enerjimizi Magfi Ads’e kanalize ettik ve daha iyi mikro hedefleme yapabilmek için yapay zekaya odaklanmaya karar verdik.

Yapay Zeka Geliştirmelerimiz

Magfi bir teknoloji şirketidir. Bu yüzden en önemsediğimiz konu teknolojimizin ne kadar ileri olduğu. Gruplarda alelade paylaşılmış reklamlar bizi ne rakiplerimize karşı avantajlı kılar ne de reklamlar verimli geçer. Bu yüzden reklamların verimini arttırmak için üzerimizdeki verilerden neler analiz edebilirize yoğunlaşma kararı aldık.

Toplulukların Dijital Kimliklerini çıkartırız

Peki, toplulukların Dijital Kimliğini nasıl çıkartıyoruz? Bunu yapmak için birden fazla parametremiz var.

 • Topluluğun; ismi, açıklaması ve meta verileri
 • Kullanıcıların; yaşı, cinsiyeti ve ilgi alanları
 • Topluluğun anonim verilerinin analizi (anket vb.)

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki tüm analizler KVKK ve GDPR kuralları doğrultusunda kullanıcıların izni ile yapılmakta ve tüm veriler anonim olarak şahıs özelinde değil grup özelinde analiz edilmektedir.

Yukarıdaki parametreleri analiz ederek gruplar için tag’ler çıkartıyoruz. Ayrıca sentiment analizler gibi kullanıcılarımızın eğilimlerini tahmin ettiğimiz duygu analizleri kullanıyoruz. Böylece daha net içerikler karşılarına gösterebiliyoruz.

Bununla da yetinmiyoruz. Gruplardaki tıklama ve görüntülenmelerdeki orijinalliği ve tekilliği analiz ettiğimiz özel makine öğrenmesi teknolojileri kullanıyoruz. Altta bunlardan biri olan Anomali Detection algoritmasını anlatacağım.

Anomali Detection algoritmasına Magfi ekibinin önemli üyelerinden Deniz Duran liderlik ediyor ve altta bulunan yazı ve istatistikleri de benimle kendisi paylaştı. Bu yıl içerisinde bu algoritma hakkında bir tez de yazacak.

Dörnyei’nin araştırmasına göre, dijital pazarlama sektöründeki tüm reklam harcamalarının yaklaşık %10'unun sahte görüntüleme ve tıklama faaliyetlerine harcandığı tahmin edilmektedir (Dörnyei, 2020). 2022 yılında dünyadaki dijital pazarlama harcamalarının hacminin 602,25 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu, bir yıl içinde çevrimiçi reklam dolandırıcılığına harcanan paranın 60 milyar dolara yakın olacağı anlamına geliyor. Magfi’de bu sahte görüntülenme ve tıklamaları tespit etmek, önüne geçmek ve reklam verenlerimizi mağduriyete uğratmamak amacıyla anomali tespiti metodları kullanmaktayız. Öncelikle “Outlier” adı verdiğimiz aykırı değerlerin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bu sorunun cevabını vermek için aşağıdaki şekle daha yakından bakabiliriz. Bu grafik, bir Magfi ADS reklamının 24 saat boyunca her 30 dakikada bir görüntülenmesindeki artışı göstermektedir.

Bir reklamın 24 saat boyunca her 30 dakikadaki görüntülenme artışı

Açıkça x=40'ta bir artış var ve verilerin geri kalanından kolayca ayırt edilebilir. İşte buna aykırı değer denir. Buradaki aykırı değerin sebebinin 3. parti bir yazılım tarafından kullanılmış sahte görüntülemeler olduğunu anlayabiliriz, ancak zaman serilerinde anomali tespitinde dikkat edilmesi gereken yer de budur, veri setinden gözle görülür şekilde ayrılan her noktanın anomali olmadığını bilmek gerekir. Örneğin grafiğin ortasındaki artış sabah saatlerinde aniden gelen aktiflikten kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bağlamsal aykırı değer denen aykırı değerleri tespit etmek gerekir, bu; aynı kaynağa ait birden fazla zamanda geçen grafiklerin karşılaştırılması ile elde edilen aykırı değerdir.

Bağlamsal Aykırı Değer Grafiği

Magfi ADS sistemlerinde bu aykırı değerleri gelişmiş makine öğrenmesi ile tespit ediyoruz, ve her geçen gün, her bir yeni reklam ile yapay zekamız öğreniyor ve daha tutarlı çalışmaya devam ediyor.

İstatistiklerimiz

Magfi, 9 aylık gelir elde etme sürecinde bileşik olarak aylık tam %205 büyüdü.

Compounded Monthly Growth Rate

Gelirlerimiz aylık $500’dan, şu an 5 basamaklı $ MRR’ına ulaştı. Toplam 3000 topluluk Magfi Ads’ten düzenli olarak reklam alıyor. Bu 3000 toplulukta toplam 6.500.000 kullanıcı bulunmakta. Her gün bu kullanıcıların yaklaşık 900.000’i aktif oluyor. Bugüne kadar 2.000’inin üzerinde topluluk sahiplerimiz Magfi Ads ile yarım milyon ₺’nin üzerinde gelir etti ve bu gelirler banka hesaplarına yatırıldı. Her ay ciromuz %24 oranında yükseliyor. Türkiye’nin dışında Azerbaycan’da da aktif olarak faaliyet gösteriyoruz.

İstatistikler

Reklam istatistiklerimiz konusunda ise kısa bir özet vermek gerekirse Magfi Ads, diğer benzer dijital pazarlama platformlarına nazaran daha iyi verim vermekte. CTR (Click Trough Rate) oranımız ortalama %2’nin üzerine çıktı. Bir kampanyayı 24 saat içerisinde tamamlayabiliyor ve 24 saatte yüz binlerce tekil görüntülenme sağlayabiliyoruz.

Ağustos 2022 kampanya istatistiklerimiz

Topluluk sahibi ve müşteri ilişkilerimiz (CR)

Bu süreçte tüm istatistikleri görebildiğimiz, aynı zamanda reklam kontrollerini sağladığımız bir Magfi Yönetici Paneli geliştirdik. Bu panel ile Magfiluencer’larımızın her türlü sorununa anında cevap veriyor ve düzenlemeler yapıyoruz. Her gün 50’nin üzerinde Magfiluencer ile birebir iletişim halindeyiz.

Aynı zamanda müşterilerimiz tamamen panel üzerinden reklam verebilse dahi onlarla iletişimde kalıyor ve reklam verme süreçlerinde destek oluyoruz. Bu süreci yöneten ekip arkadaşlarımıza Topluluk Lideri ismini veriyoruz ve ekibimizde bir Topluluk Departmanı bulunuyor.

Ekibimiz ve şirket kültürümüz

Ekip olarak kurulduğumuz günden bu yana her zaman mutluluğu ve yaratıcılığı ön planda tuttuk. Mottomuz ise

Gece üçte tuvalette karşılaştığında muhabbet etmek istemeyeceğin kişiyle beraber çalışma.

Yeni tasarımlarımızın revizasyonunu incelerken

Ekibimiz günden güne daha kaliteli ve güzel bir plan doğrultusunda ilerliyor. 2022 yılında ise yine her zamanki gibi Magfi Home’da beraber yaşadık. Hemen hemen tüm ekip üyeleri aynı evde çalışıyor ve aynı evde yaşıyor. Girişimler günde 5 saat çalışarak başarılı olan kuruluşlar değildir. Buna inancımızdan dolayı gece gündüz çalışıyor ve hepimiz aynı çatıyı paylaşıyoruz.

Ocak 2022, teknoloji ekibimizin bir kısmı…

Ayrıca ekibimizi bu yıl oldukça lean tuttuk. WhatsApp’ın hala 50 kişi olduğunu unutmadan teknoloji ekibimizi ancak gerekli olduğu durumlarda büyütüyoruz. (Atakan Kocaayan(CTO), her toplantıda bu sözü bana hatırlatıyor 🙂)

Yatırım Turu

Magfi aslında bizim için klasik bir şirketten çok yaşayan bir organizma gibi. Çünkü Magfi büyüdükçe ekip üyeleri olarak bizler de daha önce deneyimlemediğimiz şeyler deneyimliyor, daha önce hiç karşılaşmadığımız zorluklarla karşılaşıyoruz.

Ekip olarak ilk Magfi ADS’i sunduğumuzda yatırıma hazır olduğumuzu düşünmüştük, ancak değilmişiz. Akabinde ilk gelirimizi elde edip fatura kestiğimizde hazır olduğumuzu düşünmüştük, ancak değilmişiz. Güncel durumda ise artık milyonlarca kullanıcıya erişebilen, aylık 5 basamaklı $ bazında ciro elde eden, yüzlerce kurumsal ve uluslararası müşterisi bulunan, ve yurtdışına açılımda ilk adımlarını atmış bir start-up’ız ve artık yatırım için hazırız. Bugüne kadar hiç yatırım almadan bu başarıları elde ettik ve önümüzdeki süreçte yatırımla beraber bu başardıklarımızın kat ve kat üstünü çok daha büyük vizyonlarla başaracağız.

Bizi 2023’te neler bekliyor?

Türkiye’de 1 yıl boyunca yaptığımız çalışmalar sonucu ürünümüzün kalitesini, verimliliğini kanıtladık. Artık hizmetimizi sadece aynı dili konuştuğumuz, aynı coğrafyada yaşadığımız, aynı kültürü paylaştığımız insanlara değil, hayatımızda hiç ayak basmadığımız, dillerini bilmediğimiz, hatta hayatımız boyunca hiç şahit dahi olmayacağımız insanlara hizmet sunma vakti. 2023 yılında yatırımla beraber hedeflerimiz;

2023 ve takip eden aylarda bazı yurt dışı ülke hedeflerimiz
 1. Rusya başta olmak üzere Avrasya pazarında %50’nin üzerinde Telegram reklam ekosistem hakimiyeti,
 2. WhatsApp ve Discord ile Avrupa pazarına giriş
 3. 50 Milyonun üzerinde kullanıcıya erişme
 4. Yapay zekamızı Rusça ve İngilizce’de de eğtime
 5. Ekibimizi iki katına çıkarma
 6. MRR’ımızı dolar bazında 6 basamağa yükseltme

ve daha birçok yeni gelişme ile berber önümüzdeki yıllarda hem kendi sektörümüzde, hem de girişimcilikte öncü işletmelerden biri olmayı hedefliyoruz.

Daha yolun başındayız ancak yolun sonundan daha çok yolun kendisi için çok heyecanlıyız!

--

--