Beden Eğitimi ve Spor Kelime Avı

Bugün size Beden Eğitimi ve Spor dersinde Kelime Avı oyununu anlatacağım. Bu oyunu bütün branş dersleriyle bağlantılı olarak oynatabilirsiniz. Özellikle branşa ait terimleri eğlenceli bir şekilde öğretebilirsiniz. Öğrencilerin zevk alarak oynadıkları bu oyunu siz kendinize göre değiştirebilirsiniz. Oyunu daha iyi anlamanız için görsel olarak hazırladım.

Öğrencilerin sayısına göre gruplara ayırıyorsunuz. Ben A ve B grubu olarak oyunu anlatacağım. Oyunu kapalı spor salonu veya bahçede oynatabilirsiniz. Gruplar mavi hunilerin arkasında sıraya geçiyorlar. Yeşil ile gösterdiğim bölgeye A ve B grupları için hazırlamış olduğumuz Kelime Avını koyuyoruz. Huniler ile Kelime Avının arasındaki mesafeyi yaş gruplarına ayarlayabilirsiniz. Bu arada gruplara kalem vermeyi unutmuyoruz. Komutla beraber öğrenciler çıkış yapar. Çıkış yapan öğrenci bir tane kelime bulup sırasının arkasına geçer. Eğer kelime bulamadıysa vakit kaybetmeden sırasının arkasına geçer ve sıradaki arkadaşı çıkış yapar. Oyuna heyecan katmak için 5 dak. yada 10 dak. gibi süreler tutabilirsiniz. Bu sürelerin sonunda en çok Kelime toplayan grup Şampiyon olur.

Oyun içinde öğrenciler fiziksel ve mental olarak aktif oluyorlar. Öğrenciler severek oynadıkları bu oyunda kalıcı kelimeler öğrenip farklı ders işlemenin zevkine varıyorlar.