SAYI KOVALAMACA

Beden Eğitimi ve Spor bölümü olarak bir başarıya imza attık. Bi Oyun Buldum! Oynayalım projesinde hazırladığımız ‘’ Sayı Kovalamaca ‘’ oyunumuz İstanbul genelinde yapılan yarışmada dereceye girip ilimizi Dünya Oyunlar Konferansında temsil etmiştir.

Oyunumuz kapalı spor salonunda veya bahçede oynanabilir. Sayı Kovalamaca oyunumuzu yıl boyunca oynatabilirsiniz. Öğrenciler tarafından kısa sürede en çok tercih edilen bir oyun oldu. Disiplinlerarası öğretim yaklaşımına göre Beden Eğitimi ve Spor dersinde Sayı Kovalamaca oyunu diğer disiplin alanları ( Matematik ve İngilizce ) ile bütünleşerek öğretilir.

Malzemeler :

4 Huni

4 Fasulye Torbası

1 Kova

1–30 arası Sayı

Öğrenciler eşit şekilde gruplara ayrılır. Her gruba birer Fasulye Torbası verilir. Oyun alanının ortasına Kova ve Kovanın etrafına ise sayılar dağınık bir şekilde yerleştirilir. Komut ile öğrenciler ellerindeki fasulye torbasıyla istedikleri sayının üzerine gelip Kovanın içine atış yapmaya çalışır. Fasulye Torbasını kovanın içine sokmayı başaran öğrenci üzerine bastığı sayıyı ve Fasulye Torbasını alıp gruplarına geri döner. Fasulye Torbasını kovanın içine denk getiremeyen öğrenci torbayı alıp hemen grubuna geri döner. Oyun kovanın etrafında sayı bitene kadar devam eder. Oyunun sonunda gruplar elde ettikleri sayıları toplayıp toplam sayıyı öğretmene bildirirler. Toplamda en çok sayı toplayan grup şampiyon olur.