Giriş

Merhaba, iş hayatına yeni atılan bir insanın düşüncelerini okumaktasınız. Bu yüzden, 160 karaktere sığdıramadığım giriş cümlelerimi burada devam ettirmek istiyorum. Bu benim, iş hayatıyla ilgili ilk yazım.

2011'den beri kolayca iş bulabileceğini düşünen aptalın tekiyim. Şu an bulamıyorum. Sizi bu konuda uyardım, bu blog içerisinde yazılanları zekice ya da aptalca bulma özgürlüğüne sahipsiniz. Fakat bu düşüncelerin, iş hayatında “artık” kendini aptal olarak görmeye başlamış bir insanın kafasından çıktığını bilmenizi isterim.

Umarım anlaşılabilmişimdir. Benimle bir konuda iletişime geçmek, fikirlerinizi belirtmek gibi isteklerinizi karşılamak için mustafa@turhan.gen.tr adresine mail gönderebilirsiniz.

Çok meşgulüz, şu CV’leri standartlaştırabilir miyiz?

İki gündür insan kaynakları konusunda kabus görüyorum. Yolda yürürken kendimi, kendi kendime mülakata soktuğumu hayal ederken buldum. Buna istinaden artık CV hazırlamam gerektiğini fark ederek özene bözene bir şeyler hazırladım. Tek yapmam gereken şey, işimle ilgilenecek bir şirket bularak onlara kendimi anlatan PDF dosyasını göndermekti. Zaten mevzu, burada başlıyor; geleceğini emin adımlarla atmak istediğin büyük şirketlerin hiçbirinde kendine bir muhatap bulamıyorsun.

Daha sonra Kariyer.net, Secretcv, Yenibiriş gibi sitelerin ilanlarını kontrol etmeye başladım. Doğrusunu söylemek gerekirse CV gönderme işinin basit olacağını düşünüyor insan. Bir ik@örnek.com maili bulur, “CV” konulu mail göndererek kendini anlatabilirsin zannediyor. Fakat öyle değilmiş, zira saydığım hiçbir internet sitesi sana kendi yaptığın CV ile başvurma imkanı vermiyor. Onların sitesine girmek, onların sitesinde yeniden ve standartlaşmış bir öz geçmiş hazırlamak zorundasın. İçine sinmiyor değil mi? İçine sinmediği için hemen başvuru yapmak istediğin şirketi google’da aratıyor, internet sitesine giriyor ve direkt olarak kendi yaptığın CV’yi gönderebileceğin bir mail adresi alıyorsun. Bulamayacağına emin olabilirsin, çünkü kimse senin özel olarak mail göndermeni istemiyor. Özendiğin güzelim CV’n elinde kalıyor, bilgisayarında bir yerlerde. Saydığım kariyer sitelerine güvenemediğin için de, standartlaşmış bir öz geçmiş hazırlamak istemiyorsun. Neden güvenemediğini bilmek istersen eğer ekşi’ye girip biraz oku istersen, anlayacaksın.

Her neyse, durum böyle olduğunda gerçekten insan kaynaklarının ne işe yaradığını merak ediyorum. Daha doğrusu, insan kaynaklarının, standartlaşmış öz geçmişlere bakarak bir insanı diğer insanlardan nasıl ayırt edebildiğini merak ediyorum. Düşünsenize, elinizde hobi kısmında “kitap okumak” yazan onlarca CV var. Bu size, “hobilerinde kitap okumak yazan insanların CV’lerini gizle” gibi bir seçenek verir; tek tuş ile onlarca insanın geleceğini hiçe sayabilirsiniz. “Onlar da hobisine kitap okumak yazmasaymış canım… evet haklısın.”

Ben bir danışmanlık şirketiyim…

Standartlaşmış CV sitelerinde dolaşırken bir şey dikkatimi çekti. İnsan Kaynakları görevini yerine getiren danışmanlık şirketleri bile var, nasıl yani?

“Hey, merhaba. Ben x şirketinin CEO’suyum. Patron ile Lider arasındaki farkı bilebileceğinize inanıyor ve şirketimde çalışan insanı sizin seçmenize müsaade ediyorum. Nasıl bir insan olduğu önemli değil, siz daha iyi bilirsiniz.”

“Hey, merhaba. Ben grafik tasarım konusunda deneyimli bir bireyim. Bu işe çok ihtiyacım var fakat daha çalışanının nasıl bir insan olduğuyla ilgilenmeyen bir CEO ile çalışmak istemiyorum. Haberiniz olsun. Umrunuzda olup olmaması önemli değil, zira umrunuzda olabileceğini bile zannetmiyorum. Hatta, şirketinizin değerlerini bile umursadığınızı sanmıyorum. Sanırım sizin için önemli olan tek şey şirketinizin bu ay cirosunun ne kadar artabileceğiyle ilgilenmek. Doğrudur, yargılamak bana düşmez; fakat, yine de düşünmenizi isterim. İletişim çağında yaşıyoruz, her an firmanızın ismi kirlenebilir. Tek başınıza kaldığınız o pozisyonda, tüm bu kirlilikten tek başınıza kalkmaya çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Bunu istemeyiz, bunu kim ister ki?”

Ya ben çok yanlış düşünüyorum ya da sanırım, gerçek bir iş hayatının oluru bunlar.

Size CV’mi nasıl gönderebilirim?

Google, arama algoritmalarını geliştirdiğinden beri istediğim şeyi kolayca araştırabiliyorum. Kendinizi “merkezi Çankaya’da olan büyük bir bayan giyim şirketi” olarak saklamanıza gerek yok. Google’ın verdiği nimetler sayesinde, merkezi Çankaya’da bulunan bütün bayan giyim şirketlerine erişebilir, “büyük” kelimesinden yola çıkarak eriştiğim yüzlerce şirket bilgisinin sayısını bir kaça indirgeyebilirim. Daha sonra, sayısını bir kaça indirgediğim şirketlerin internet sitelerini tek tek dolaşarak insan kaynakları ya da kariyer sayfalarında iş ilanlarınızı araştırabilir ve sizin hangi şirket olduğunuzu keşfedebilirim. Araştırmanın verdiği güç, hoş geldin.

Peki, başvurularını sadece standartlaşmış kariyer sitelerinden alan firmalara CV’mi nasıl gönderebilirim? Çünkü, bazı “büyük” firmaların internet sitelerine girdiğinizde ve “açık ilanlar” butonuna tıkladığınızda, standartlaşmış firmalarda verilen ilanlarla karşılaşacağınıza ve tıkladığınızda standartlaşmış kariyer sitelerine yönleneceğinize emin olabilirsiniz.

Bugünlük söyleyeceklerim ve yazacaklarım bu kadardı. Şu ana kadar sabredip, yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yarın, umarım tekrar görüşürüz. Umarım, sizi sıkmam… Çünkü birikim yapabileceğim bir iş bulana kadar buraya yazmak ve gördüğüm tüm saçmalıkları bildirmek istiyorum.

İyi günler, iyi çalışmalar dilerim.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.