Merhabalar efenim.

Yakın zamanda bir müşterimiz web sitesini çok dilli bir siteye çevirmek istediğini söyledi. Ben de bunun üzerine biraz araştırma yapıp en uygun veri tabanı modelini bulmaya çalıştım bu proje için. Araştırırken genel olarak kullanılan 4 farklı yaklaşımla karşılaştım. Bunları ayrı ayrı videolarda kısaca anlatmaya çalışacağım. Bu ilk videom. Bu videoda “Kolon Yaklaşımı”ndan bahsettim. Videoyu izlemek istemeyenler olursa eğer biraz daha kaydırarak yazılı anlatımı da inceleyebilir.

Basit bir örnekle başlayalım. Bir adet posts (gönderiler) tablomuz olsun veri tabanımızda ve yapımızın şöyle olduğunu varsayalım.

Görsele aşina olmayanlar olabilir. Kısaca bahsedeyim. Field kısmında veri tabanındaki alanımızın ismi bulunuyor. Type kısmında…


Gecenin 3'ünde yazılmaya başlanmış bir yazıdan daha herkese merhaba. Bu saatlerde güzel jazz müzikler eşliğinde yazı yazmayı çok seviyorum. Şu anda bu şarkıyı dinliyorum, okurken siz de dinleyebilirsiniz. Benim odaklanmama yardımcı oluyor, belki sizde de benzeri bir etki bırakabilir.

Bu bölümde sizlere Git’in reset komutundan bahsedeceğim. Bu komutun temel amacı yanlışlıkla oluşturduğumuz commitleri geri almak diyebiliriz. Şimdi hemen daha önceki yazılarda üzerinde çalıştığımız dizine gidelim. Branchler için örnek göstermek adına oluşturduğumuz güzide dizinimizi açalım terminalimizde ve hemen yeni bir örnekle başlayalım. Öncelikle bir değişiklik yapmamız lazım. README.md adında bir dosya oluşturalım ve içine herhangi bir şey yazalım. …


Merhabalar çok kıymetli takipçiler ve okurlar. Geçen yazımızın sonunda söylediğim üzere bu yazıda branch silme işleminden ve merge (birleştirme) işleminden bahsedeceğim. Çok uzun bir yazı olmayacak.

Branch Silmek

Çeşitli sebeplerden dolayı branchleri silmek isteyebilirsiniz. Belki o branchte geliştirdiğiniz özelliği iptal etmiş olabilirsiniz veya yanlışlıkla bir branch oluşturmuş olabilirsiniz. Şimdi bir önceki yazıda oluşturduğumuz çalışma dizinimize gidelim ve yeni bir branch oluşturalım.

git branch bu_branch_silinecek

Şimdi git branch diyelim ve bütün branchlerimize bir bakalım.


Herkese merhaba. Bu yazımızda da branch (dal) kavramından bahsedeceğim. Git’in son derece güzel bir özelliği olan branchler, hayatınızı kurtaracak.

Nedir Bu Branchler ve Ne İşe Yararlar ?

Branchler projelerimizi dallara ayırmamızı sağlarlar. Böyle söyleyince çok havada kalıyor tabii, o yüzden güzel bir örnek vererek açıklamaya çalışayım. Diyelim ki projemize yeni bir özellik (feature) eklemek istiyoruz ama bu özelliğin projemizi patlatma ihtimali var. Projemizin o anki haline bir şey olmadan geliştirmeye devam etmek ama bir yandan da diğer özelliği geliştirip denemek istiyorsunuz. Veya başka bir örnek verelim. Projeniz yayına (production) çıktı ve değişiklikler yapmalısınız. Production sürümünü hiç bozmadan geliştirmeleri yapıp daha sonra eğer çalışıyorsa bunları productiona eklemek istiyorsunuz. Bu…


Oldukça uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. İş yoğunluğu, sağlık sorunları ve biraz da tembellik yüzünden çooook uzun süre seriye devam edemedim. Bunun için gerçekten çok özür dilerim. Umarım bir daha olmaz.

Bu yazımda Git log komutundan bahsedeceğim. Dosyalarımızı Git’e ekledik, commitimizi de aldık. Diyelim ki başka bir commite geri dönmemiz gerekti. Peki eski aldığımız commitleri ve onlara bıraktığımız notları nasıl göreceğiz ?

Log komutu yukarıda bahsettiğimiz sorunu çözmeye yarıyor. Yaptığı iş aldığımız commitleri listelemek ve commit detaylarını göstermek. Bu komutun birkaç tane de parametresi var. Aslında birçok parametresi var ama ben sadece kullanacağınızı düşündüklerimi veya sık kullandığım parametreleri anlatacağım…


Herkese merhaba!

Uzun zamandır yazmıyordum bir şeyler. Yeni öğrendiğim bir sistemi sizlerle paylaşmak istedim. Bullet Journal, zamanınızı daha iyi yönetmek ve ne zaman ne yaptığınızı görmek için güzel bir sistem. Öncelikle resmi sitesinin adresini vererek başlayayım: www.bulletjournal.com (İnternet sitesi üzerindeki tanıtım videosunu Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.)

Bullet Journal’da temel birkaç bölüm var. Hemen bunlardan bahsedeyim. Birincisi index bölümümüz. Türkçe tabiriyle “içindekiler” bölümü. Günlüğümüzü tutarken bütün sayfalarımıza numaralar veriyoruz ve içindekiler bölümümüze de önemli sayfaları numaralarıyla birlikte kaydediyoruz. İçindekiler bölümü için 2 sayfa ayırıyoruz. Yaklaşık olarak şuna benzeyecek.

İndex sayfamızı böylece oluşturduktan sonra hemen bir sonraki sayfamızı açıyoruz ve buraya da…


Herkese merhaba. Uzun zaman sonra tekrar Medium’da yazdığım için çok mutluyum. İnşallah bu gazla yarım kalan diğer serilerimi de tamamlarım. Şimdi bu kısımları geçip sadede gelelim. Efenim, beni Twitter’dan takip ediyorsanız muhtemelen birkaç gün önce attığım twitleri görüp MacOS’un yanına Elementary OS kurduğumu biliyorsunuzdur. Eğer takip etmiyorsanız da aşağıdaki bağlantıdan profilime gidip takip edebilirsiniz. Arada bir ergenliğim tutsa da genel olarak bizim sektörle alakalı faydalı şeyler paylaşmaya çalışıyorum.

Şunu da belirtmeliyim, bilgisayarınıza vereceğiniz zararlardan, kaybedeceğiniz dosyalardan veya herhangi bir yanlış durumdan kesinlikle sorumlu değilim. Bir şeyleri yanlış yaparsanız bana sövmeyin. …


Merhabalar efendim. Aslında bu yazıyı dün yazmayı planlıyordum ama elektriklerin kesilmesinden dolayı yazamadım. Gece yazmayı planlamıştım ki bugün de LYS’ye gireceğimi hatırladım ve bu yüzden gece uyumam gerekiyordu. Bu sebepten yazımız bugüne sarkmış oldu.

Önceki yazıda, dosyaları nasıl tracked dosya haline getirdiğimizden bahsetmiştik. Bu yazıda da Git’te nasıl commit alabileceğimizi ve ne gibi durumlarda commit almamız gerektiğinden bahsedeceğim. Tabii bu işlemin nasıl yapıldığından bahsetmeden önce amacından ve ne olduğundan bahsetmekte fayda var.

Commit Nedir, Ne İşe Yarar ?

Commit, kelime anlamı olarak “işlemek” demektir. Git’e eklediğimiz dosyaları kalıcı olarak Git veri tabanına işlemeye commit denir. Projede belli başlı işlemler yapıldıktan sonra dosyaları commit etmek gerekir. Örnek…


Bu derste nasıl git veri tabanı oluşturabileceğimizi anlatacağım.

Git, ekip halinde çalışmamıza olanak sağladığı için dolayısıyla ekipteki kişilerin bilgilerine (isim ve eposta adreslerine) ihtiyaç duyuyor. Bunun için name ve email adında iki tane global config oluşturuyoruz. Tek yapmamız gereken terminalimizi açmak ve şu komutu vermek:

git config --global user.name "Mustafa Zahid efe"
git config --global user.email "zhdefe@gmail.com"

Git’te bütün komutlar git ile başlıyor. Git dedikten sonra config komutu ile ayar işlemi yapacağımızı belirttik ve global parametresiyle de bu ayarın bütün bilgisayar genelinde olduğunu belirttik. Daha sonra user.name diyerek kullanıcımızın adını, user.email diyerek de mail adresini atadık. Bu bilgiler biz işlem…


Herkese merhaba.

Bu seride Git Versiyon Kontrol Sistemi ile alakalı başlangıç eğitimi sayılabilecek notlar yazacağım. Desteklerinizi bekliyorum.

Şimdi olayımıza geçelim ve öncelikle Git’in ne olduğundan ve neden kullandığımızdan bahsedelim.

Nedir, Ne İşe Yarar ?

Git, bir versiyon kontrol sistemidir (ne kadar açıklayıcı oldu değil mi ?). Aslında sizin ne amaçla kullandığınıza bağlı olarak farklı işlere hizmet edebilir ama genel olarak yaptığı iş ise projemizi patlatmadan farklı versiyonlarını geliştirmemizi sağlamaktır. Bunun yanında takım halinde çalışmamızı da kolaylaştırır. İlerleyen bölümlerde tam olarak ne iş yaptığını anlayacaksınız zaten.

Ne Değildir ?

Git, kesinlikle ve kesinlikle Github değildir. Aynı şekilde Github da kesinlikle ve kesinlikle Git değildir. Git, bir versiyon kontrol sistemidir…

Mustafa Zahid Efe

Web Developer @ Megafonn Creative Digital Agency. Blogger, Youtuber. (More information: zahidefe.net)

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store