Bullet Journal Nedir, Ne İşe Yarar ?

Herkese merhaba!

Uzun zamandır yazmıyordum bir şeyler. Yeni öğrendiğim bir sistemi sizlerle paylaşmak istedim. Bullet Journal, zamanınızı daha iyi yönetmek ve ne zaman ne yaptığınızı görmek için güzel bir sistem. Öncelikle resmi sitesinin adresini vererek başlayayım: www.bulletjournal.com (İnternet sitesi üzerindeki tanıtım videosunu Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.)

Bullet Journal’da temel birkaç bölüm var. Hemen bunlardan bahsedeyim. Birincisi index bölümümüz. Türkçe tabiriyle “içindekiler” bölümü. Günlüğümüzü tutarken bütün sayfalarımıza numaralar veriyoruz ve içindekiler bölümümüze de önemli sayfaları numaralarıyla birlikte kaydediyoruz. İçindekiler bölümü için 2 sayfa ayırıyoruz. Yaklaşık olarak şuna benzeyecek.

İndex sayfamızı böylece oluşturduktan sonra hemen bir sonraki sayfamızı açıyoruz ve buraya da bulunduğumuz aydan başlayarak önümüzdeki ayları yazıyoruz. Ben şu an bulunduğumuz 6 aylık dilimi yazmaya karar verdim. Bunları yazarken sayfalara aynı yerlerinden birer tane uzun çizgi çekip sayfayı 6'ya bölüyoruz ve her hücrenin bir köşesine o ayın kısa adını veya tam adını (size kalmış) yazıyoruz ve bu sayfaları numaralandırıp “Gelecek Günlüğü” başlığı veriyoruz. Ben kısa adlarını yazmayı tercih ettim ve şu şekilde bir görüntü oluştu.

(Kötü bir kalemle yazdığım için yazım biraz kötü, kusura bakmayın)

Bir sonraki sayfayı açıyoruz ve buraya da aylık takvimimizi çiziyoruz. Sayfamızın sol kısmına yukardan aşağıya ayın günlerini numaralandırıyoruz (1, 2, 3, 4, 5… gibi). Daha sonra her günün yanına o günün baş harfini yazıyoruz. Sayfamızın sol tarafı bizim takvimimiz. Takvim kısmına özel günleri veya etkinlikleri not alabilirsiniz. Her satıra mümkünse yalnızca 1 içerik girmeniz iyi olur ama satıra sığdırabildiğiniz kadar şey yazabilirsiniz. Sağ tarafa ise sadece o ayın adını yazıyoruz ve sayfamızı boş bırakıyoruz. Burayı neyle dolduracağımızdan bahsedeceğim az sonra. Aylık takvimimizin görüntüsünün şuna benziyor olması lazım.

Bu görüntüyü elde ettiğimize göre şimdi bir diğer meseleye geçelim. Yapılacaklar listesi. Yapılacaklar listemiz için bir sonraki sayfayı çeviriyoruz ve ilk satıra o günün tarihini yazıyoruz (Bu sırada sayfalara numara vermeyi unutmayalım). Tarihi yazdıktan sonra o tarihin altına o güne ait maddeleri ekliyoruz. Şimdi maddelerimizi inceleyelim.

Maddeler

Maddelerimiz şu 3 gruptan yalnızca birisine girmelidir: Görevler, notlar ve olaylar. Görevlerimizin hemen öncesine bir tane nokta (•) çiziyoruz (satırın ortasına). Bu sayede o maddenin bir görev olduğunu ayırt edebiliyoruz. Notlarımızın başına kısa çizgi (-) ekliyoruz ve olayların başına da bir çember (○) ekliyoruz. Eğer bir madde gerçekten çok önemliyse, bu maddenin başına da bir tane yıldız (*) ekliyoruz. Şimdi hemen örnek maddelere bir bakalım.

(Kaynak: www.bulletjournal.com)

Kendi defterim yeteri kadar dolu olmadığı için (bütün örneklerden birer tane barındırmadığı için) bulletjournal.com’dan bir görsel aldım. Burada daha anlatmadığım birkaç sembol var, bunlara takılmayın. Sadece yukarıdaki örneğe bakın. Nelerin olay, nelerin not ve nelerin görev olduğunu anladıysanız problem yok. Devam edebiliriz.

Herhangi bir görevi tamamladıktan sonra bunun yanındaki noktayı x işaretine çeviriyoruz (Yukarıdaki resimde de zaten görülüyor).

Şimdi bunu da anladığımıza göre öğrenmemiz gereken tek bir mesele kaldı. Herhangi bir gün içerisinde yazdığımız bir görevi bitiremedik, peki bu bitmemiş görevleri ne yapacağız ?

Bitmemiş görevler için 3 farklı işlem yapabilirsiniz. Eğer bu işlem o ay bitmediyse ve gerçekten yapmanız gereken bir işlemse bu işlemi bir sonraki ayınızın aylık takvim sayfasının sağ tarafına yazmanız gerekiyor. Aylık takvim sayfasına ekledikten sonra orijinal maddenizin üzerindeki noktayı sağa bakan ok işaretine çevirin (>).

Bir diğer işlemimiz bu maddeyi tamamen silmek. Eğer bu maddeyi şimdiye kadar yapmadıysanız ve gerçekten yapmanıza değmeyecek bir şeyse bu maddenin üzerini çiziyoruz.

3. işlemimiz de şu: Eğer bir maddeyi o ay yapmadıysanız ve bunu birkaç ay sonra yapmayı düşünüyorsanız bunun üzerindeki noktayı da alıp sola bakan ok işaretine çeviriyoruz (<) ve bu maddemizi gelecek günlüğümüze yazıyoruz.

Gelecek günlüğümüzü doldurduğumuzda yaklaşık olarak şuna benzeyecek.

(Kaynak: www.bulletjournal.com)

Durum bu. Bullet Journal dediğimiz şey kısaca hızlıca not tutmanızı sağlayan ve bu tuttuğunuz notları daha hızlı bir şekilde bulmanızı sağlayan bir sistem. Ben bu sistemi daha yeni kullanmaya başladım ve yapacaklarımı listeleyip organize etmemi oldukça kolaylaştırdı.

Ve son olarak eklemek istediğim ufak bir mesele daha var. Bullet Journal için herhangi bir not defterini kullanabilirsiniz ama illa ki internet sitesindeki gibi olmasını istiyorsanız https://store.bulletjournal.com/ adresinden defteri satın alabilirsiniz ($24.95).

Uzun zamandır yazmadığım için belki yazma yeteneğim biraz körelmiş olabilir. Yazıda anlaşılmayan yerler varsa bunları bana herhangi bir şekilde belirtirseniz sevinirim. Aklınıza takılan herhangi bir soru varsa bunları da sorabilirsiniz. Bu seferlik bu kadar, başka yazılarda görüşmek üzere, herkese iyi günler dilerim.

Web Developer @ Megafonn Creative Digital Agency. Blogger, Youtuber. (More information: zahidefe.net)

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store