Legal Nodes у воєнний час. Частина 2: перший день війни.

Nestor Dubnevych
3 min readMar 4, 2022

--

Після перших обстрілів о 5 ранку настала тиша. Ще через пів години на виїзді з Києва в західному напрямку почали утворюватися сильні пробки, а на заправках черги виросли до десятків машин. О 7 ранку пролунала перша сирена «Повітряна тривога».

Ми постійно вели комунікацію з командою щодо того, яка ситуація по обстрілах в різних районах Києва і областях України, кожні 1–2 год робили перекличку щодо сирен і нових вибухів. З того моменту сирени включались кожні декілька годин, а самі обстріли продовжились опівдні.

Коли перший шоковий стан пройшов — почали разом з командою думати про наступні кроки. В цей момент було два варіанти дій: залишатись в укриттях чи евакуюватись з Києва. Частина команди прийняла рішення щодо евакуації, і в другій половині дня декільком членам команди вдалося сісти на потяг до Вінниці, а далі — на Західну Україну (в цей час на всіх виїздах з Києва утворились катастрофічні пробки, багато людей після 5–6 годин стояння в пробках почали повертатись назад в укриття).

Пробки на кордоні (зліва) та виїзді з Києва в перший день (справа)

З тими членами команди, які залишились в Києві, ми почали втілення плану на випадок війни, який розробили ще у мирний час: кожен перевірив укриття від бомбардування у своєму районі, зробив запаси води, їжі, медикаментів, заклеїв вікна скотчем. Окремо синхронізувались щодо протидії інформаційній війні, так як зі сторони Росії почало з’являтись багато інформаційних фейків для поширення панічних настроїв.

Люди вимушені ночувати в метро та бомбосховищах

В цей час події в Києві розвивались надзвичайно швидко. Після виступу Президента України про початок повномасштабної війни Росії проти України було введено воєнний стан, трошки пізніше в Києві була запроваджена комендантська година, а вкінці дня — оголошено про загальнодержавну воєнну мобілізацію.

В другій половині дня ми одержали повідомлення від члена команди з області, яка межує з кордоном Росії: в її рідне місто увійшли регулярні російські війська. Російські військові змусили всіх мирних жителів зачинитись в будинках, почали грабувати продуктові магазини, виносити звідти їжу і алкоголь і облаштовувати військовий табір, використовуючи цивільне населення як «живий щит».

Російські танки в українських містах та селах

Копаючи окопи навколо міста, окупанти пошкодили трубопровід, чим відрізали місто від центрального водопостачання. Російські загарбники дозволили не закривати хлібопекарню, в якій на наступний день почали видавати по дві буханки хліба на сім’ю, а перед самою пекарнею утворилася кілометрова черга.

З міста нікого не випускали. Звірства російських окупантів досягали того, що вагітну жінку, яка почала народжувати, і якій потрібна була медична допомога, не дозволили вивезти в сусіднє місто в лікарню.

Ближче до вечора першого дня війни з’явились новини, що російські війська почали заходити на територію Київської обл. зі сторони Білорусії. Спочатку звідти були випущені ракети, якими обстріляли Київ і близькі міста. Пізніше звідти вилетіли літаки і вертольоти для захоплення Києва, з яких почали десантуватись російські солдати. Ситуація навколо Києва ставала дуже напруженою, активні бої велися на півночі столиці.

Наслідки обстрілів житлових кварталів в перші 2 дні війни

Почала з’являтись дезінформація про знеструмлення Києва і про блокування зв’язку і Інтернету. В місті з’явилася загроза ізоляції. Ми з командою обмінялись думками щодо подальшої евакуації інших членів команди з міста. Після 22:00 було заборонено виходити з будинків у зв’язку з комендантською годиною.

Так закінчився перший день війни, хоча, звичайно, про сон ніхто навіть не думав.

--

--