Gelin, yıllar sonra bile merak edilmeye devam edecek soruların cevabını beraber arayalım: Para ne anlama geliyor? İnsanlık neden altını seçti? Bankalar nasıl ortaya çıktı?

(Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, bu yazı YouTube kanalımdaki videonun yazılı versiyonu. Okumak yerine izlemeyi de tercih edebilirsiniz. Eğer hoşunuza gittiyse yazıyı / videoyu beğenin, yorum yapın, paylaşın, kanala abone olun. Dijital dünyanın ¨alkış¨ı bunlardır. Alkışlarla yaşıyoruz.)

ÜRETİM FAZLASI ve MESLEKLERİN DOĞUŞU

İnsanlık, tarihin ilk zamanlarında toplayıcılık ve avcılık ile beslenmeye başladı. Bulundukları bölgede yiyecek bitki, hayvan kalmayınca başka yerlere göç edip durdu. Ta ki dünyanın belki de en önemli buluşunu farkedene kadar: Tarım ve hayvancılık.

Kendilerine su kenarında güzel yerler buldular…


Bazı insanlar kendini işinden ibaret sanar. Kendilerini profesyonel olarak yaptıkları iş ile neredeyse eşit tutarlar. Kapitalist dünyada (ve özellikle gelişmiş ülkelerde) bu durum iyi kazanan bir işe sahip olabilmenin temel bir şartı gibi görünse de bunun bazı tehlikeleri de içinde barındırdığı ortada.

24 Mart’ta şöyle bir tweet atmıştım:

Evden çalışma ve aile ile işin daha çok iç içe geçtiği günlerden çıkardığım mesaj: “İnsanlar şirketler için var değildir, şirketler insanlar için vardır.”

Zaten dijital ağırlıklı bir iş yaptığım için evden çalışmaya oldukça alışıktım ama bu durum karantina sebebiyle, sürekli ve 7/24 hale geldiğinde, ev yaşamı ile iş yaşamı tamamen iç içe…


COVID19 salgınını atlattığımızda, geriye, dünya geneline yayılmış doğu-batı sentezi yeni uygulamalar ve adetler kalır mı dersiniz?

  • Devletlerin vatandaşlarına verdiği sosyal güvenceleri sağlamlaştırması.
  • Sık ve doğru şekilde el yıkamayı alışkanlık haline getirmek.
  • ‘Personal space’e dikkat edilmesi.
  • Doktorlara olan saygının olması gereken seviyeye yükselmesi.
  • Online eğitim ve dijital iletişim araçlarının yerleşmesi ile teknoloji okuryazarlığının artması.
  • Batı dünyasında taharet musluğunun yaygınlaşması :)

Bu arada, startup ve küçük işletme yöneticileri için bir Koronavirüs Acil Müdahale Planı videosu yayınladım. Şu sorulara cevap bulabilirsiniz:
- Startuplar ve küçük işletmeler #COVID19 ‘a karşı nasıl önlemler alabilir?
- Bu olağanüstü durumda şirketler şirket içi iletişimi ve işleyişi nasıl daha iyi sürdürebilir?

Beğendiyseniz videoyu BEĞENmeyi ve kanala ABONE olmayı unutmayın!
>>> https://www.youtube.com/c/iseyarasin <<<

Görüşmek üzere,
Naci KAHRAMAN

Bana ulaşın, fikir ve önerilerinizi duymaktan memnun olurum:
https://twitter.com/nacikahraman


Teknoloji severler ve girişimciler için bir YouTube programı yaptığımı biliyorsunuz. Bu bölümde, geçtiğimiz günlerdeki teknoloji haberlerini derledim. Glovo’nun Türkiye’den çıkmasından trilyon dolar değeri geçen 5 dev şirkete kadar…

Önce videoyu izleyin, aşağıda da bu haberlerin kısa notlarını bulacaksınız:

KHRMN, 22 Ocak 2020, Haftanın Haberleri

YEMEKSEPETİ 2019 Yılında cirosunu %54 artırmış

2000 yılında kurulan bir şirketin, 19 yıl sonra bile yılda yüzde 50’nin üzerinde bir büyüme yakalayabilmesi, VOV!

(Diğer yandan, Getir de bu işe girmeden önce, yemek siparişi konusunda tekel olduğu konusunda sıkça eleştirilere maruz kalıyordu — hatta elimizde Rekabet Kurumu’nun, YemekSepeti’ne 428 bin TL idari para cezası kestiğine dair 2016 yılından bir haber de var…


Teknoloji severler ve girişimciler için bir youtube programı yapıyorum. Yeni bölümde ise özel bir seriye başladım: Girişimciler için 200 Bin TL Hibe Almaya Giden Yol

Bu serinin ilk bölümünde TÜBİTAK’ın teknoloji şirketi kurmak isteyenlere 200.000 TL hibe verdiği BiGG (bireysel genç girişim) programını yürüten resmi kuruluşlardan Sabancı Üniversitesi’nin BiGGinner programını, projenin yürütücüsü Basar Kaya ile konuştuk. (Ki bu projenin yürütücüsü 2019 sonunda Sabancı Üniversitesi’nden ayrılana kadar bendim :) )

video bağlantısını aşağıda göreceksiniz

2019'da Türkiye genelindeki tüm uygulayıcı kuruluşların başarı oranı (TÜBİTAK’a gönderilip hibe almaya hak kazanan iş fikirlerinin oranı) %39 iken (Kaynak), BiGGinner’ın gönderdiği 10 projeden 7'si hibe almaya uygun bulundu.

Programın 2020…


Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından 27 Aralık 2019'da Gebze’de düzenlenen ön gösterim etkinliğinde yerli otomobilimizin özellikleri ve tasarımı sunuldu. Bu yazıda, etkinlikten öne çıkanlar, resmi açıklamalar ve yorumlar göreceksiniz.

[Son güncelleme: 30 Aralık 2019]

TOGG Sedan

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TOGG), Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu (%19) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (%5)’nin ortaklığında 25 Haziran 2018'de kuruldu.

Modeller

İlk aşamada önce SUV, sonra SEDAN modeller ile üretim başlayacak olsa da 2030 yılına kadar 5 farklı modelin satışta olması bekleniyor: c-SUV, c-SEDAN, c-HATCHBACK, b-SUV, c-MPV


Dünyada değeri 1 Milyar Dolar’ın üzerinde 421 startup (unicorn) var, bunların 50 tanesi ise Avrupa’da. Peki bu girişimleri ne kadar tanıyoruz?

KHRMN’nin 20 Aralık 2019 tarihli YouTube bölümünde sizin için 4 unicorn örneğini paylaştım. Videoyu aşağıda bulacaksınız. Burada ise bu girişimleri yazılı olarak aktarıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=XFt-Q0W__b0

Değerlemesi 1 Milyar Dolar’ı geçen özel şirketlere (borsaya açılmamış) unicorn lakabı veriliyor. CBinsights’ın Aralık 2019 tarihli ¨European Unicorns¨ raporuna göre dünyada 421 unicorn var ve bunların %12'si Avrupa’da. (Kaynak: https://www.cbinsights.com/research/european-unicorns-valuation/)

Youtube programımın amaçlarından biri dünyadaki teknoloji trendlerini ve yenilikleri Türkçe olarak anlatmak. Bu sebeple Avrupa’dan, az bilindiğini düşündüğüm, 4 adet Milyar Dolar’lık girişim örneği seçtim.

1…


It was the subject of my YouTube program KHRMN on Dec 6, 2019. I talked with Tumay Solak, who is Entrepreneurship and Innovation Specialist at one of the biggest electricity producers of Turkey, Enerjisa Uretim, and he is also a cofounder of a startup.

[TÜRKÇE VERSİYONU DA VAR— https://medium.com/khrmn/why-startups-having-trouble-working-with-large-corporations-a48e56e2bb37]

Naci KAHRAMAN — Tumay SOLAK

So, why it is so hard for startups to work with big companies?

Let’s address some issues:
1) Information security. Cloud services used by startups can create a perception of security problems in companies.
2) Tailor-made product is needed. The expectation of corporate companies is often a customized product that is fully compatible…


KHRMN’nin bu bölümünde Enerjisa Üretim’in Kurum içi Girişimcilik ve Yenilikçi Fikirler Uzmanı ve aynı zamanda Enerji Analiz YouTube kanalının sunucularından Tümay SOLAK YouTube videosunda misafirimdi. Konuyu kurumların startuplarla neden kolay çalışamadıklarına getirmek pek de zor olmadı.

[THERE IS AN ENGLISH VERSION — https://medium.com/khrmn/why-startups-having-trouble-working-with-large-corporations-a48e56e2bb37]

KHRMN 6 Aralık 2019 bölümü — https://www.youtube.com/watch?v=6UwSLS0-Eto

KHRMN’nin 6 Aralık 2019 tarihli bölümünün tamamını aşağıda bulacaksınız, burada ise videodan çıkardığım bazı özet notları size yazılı olarak aktarmak isterim.

Startuplar Büyük Kurumlarla Neden Çalışamıyor?

  1. Bilgi güvenliği. Startupların kullandığı bulut (cloud) hizmetler, şirketlerde güvenlik sorunu algısı yaratabiliyor.
  2. Nokta atışı ürün değil. Kurumsal şirketlerin beklentisi çoğu zaman kendisine tam uyumlu bir özelleştirilmiş ürün, startup’ın ürünü ise çoğu zaman tak-çalıştır bir çözüm olmaktan…


Girişimcilik ve teknoloji konuşulan bir YouTube talk-show programı başlattığımı biliyor musunuz? Adı: KHRMN.

KHRMN 29 Kasım 2019

Bu bölümde İTÜ Big Bang 2019’dan notlar ilettim.Sahnede 20 girişimin sunum yaptığı, yarı finalistler ve fuaye alanındakilerle beraber 80 girişim ile tanışma şansı olan bir etkinlikti.

Finalist, yarı finalist ve eski yıllardan girişimcilerin yeni aldığı yatırım turlarının da duyurulduğu etkinlikte, toplam 48 Milyon TL yatırım, diğer ödüllerle beraber 52 Milyon TL’lik bir bütçe girişimcilere aktarılmış oldu. (Daha fazla bilgi: https://itucekirdek.com/itu-cekirdekten-rekor-big-bangte-girisimcilere-dagitilan-kaynak-ikiye-katlandi)

Türkiye’de 2019 yılının ilk 9 ayında 43 girişime 13.9 Milyon Dolar (yaklaşık 80 Milyon TL) yatırım yapıldığını bildiğinizde bu sayının aslında oldukça çarpıcı olduğunu anlayabilirsiniz. (Kaynak: https://egirisim.com/2019/10/11/turkiyede-2019-yilinin-ilk-9-ayinda-43-girisime-13-9-milyon-dolar-yatirim-yapildi/)

Naci Kahraman

inspiration manager // nacikahraman.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store