İsmi Açıklanmayan Melek Yatırımcı Motosiklet Aldı!

Zaman zaman önde gelen teknoloji blog/haber sitelerinde “A girişimi 40 Bin TL yatırım aldı” gibi bahsedilen parayı Dolar’a çevirdiğimizde ABD’de bir aylık maaş seviyelerindeki miktarları haber/manşet olarak görüyoruz. Bu tip haberler sizce startup dünyasına yabancı yerli yatırımcılara ya da yabancı yatırımcılara “Türkiye’de teknoloji startup işi küçük işler, uğraşmaya değmez.” imajı veriyor ve sektörü itibarsızlaştırıyor olabilir mi?

Hem işin arka planını bilmediğim için hem de kimseyi kırmamak ama yazımı da somutlaştırabilmek adına size bir haber hazırladım (esinlenerek uydurdum). Bu haber üzerinden yorumlarımı yapacağım. Eleştirim yatırım miktarından çok bunun haber olması üzerine olacak.


Esinlenerek uydurulmuştur. Bahsi geçen startup gerçeği yansıtmamaktadır (umarım).

Akla gelen sorulardan biri: Girişimci neden bu kadar küçük miktarlar için dışarıdan yatırımcı arıyor?

Molabook 40 Bin TL (yazıyı yazarkenki kura göre: 13.500 USD, 12.100 EUR, 10.500 GBP) yatırım almış, şirketin yüzde kaçı karşılığı olduğu belli değil, kağıt işlerine ve şirkette söz hakkı olan %3–5'lik ortağa değdini ümit ederim. 40 Bin TL’lik bir tohum yatırım girişimi ne kadar ileri götürebilir? 3 kişinin 3'er bin lira işveren maaliyeti olduğunu ve diğer masraflarla şirketin aylık toplam 10 bin lira yaktığını düşünelim, minimum şartlar. 4 ay. Dört ay sonrası için umarım -geçtiğimiz- 2 ay önce birinden yeni bir yatırım sözü almışsınızdır Molabook ekibi. Kamu hibe fonlarına da bu aşamada göz atabilirsiniz.

Benim şahsi bir teorim var. Bir şirketin -Türkiye’de bile- 1 Milyon TL altında değerlemesi varsa yatırım almamalı. Aksi durumda tüm ekosisteme bunu global startup dünyası dışında bir KOBİ işi olarak görmeyi öneriyorum.


Müstakbel melek yatırımcılar bu haberi görünce ne hissediyor olabilir?

Startup dünyasına yabancı ama bu işlere merak salmış potansiyel bir yerli yatırımcı düşünelim. Benim eski ekonomi olarak nitelediğim, inşaat veya emtia-mal ticareti yaparak görece büyük paralar kazanmış, 50 yaşında bir iş adamı. Bu haberi okuduğunda ne hisseder? 2 olumsuz varsayım: 1- ¨Bahsi geçen paralar çok az, demek ki bu küçük bir dünya. Ben bizim kayınçonun arsaya 1+1 residence işini tekrar düşüneyim¨ 2- ¨Demek ki 40 Bin TL ile bu işler olabiliyor, peki geçen gelen çocuklar neden benden 300 Bin TL istiyor, bunlar beni mi kandırıyor?¨

Kayseri’nin, Antep’in tüccarlarına bu ülkenin gençlerine güvenin, dünya çapında yüksek katma değerli işler çıkaracaklar vizyonunu vermeleri için bu noktada görevi Melek Yatırım Ağları’na bırakıyorum. Biliyorum ki konu üzerinde çalışan ekipler var ve biliyorum ki bu, kısa bir yolculuk olmayacak.

Yabancı yatırımcılar için de bu haberin Türkiye’nin potansiyelini göstermesi açısından olumlu olmadığını söyleyip, haberi İngilizce’ye çevirtmediklerini umalım.


Yazarlara önerim:

Küçük yatırım miktarları olduğunda haberde paradan çok yatırımcının stratejik olmasını öne çıkarın ve bunun şirkete koyulan paradan daha kıymetli olduğuna vurgu yapın ya da biraz daha arka plan bilgisi verin.

Peki, yatırımı yapan kişi eğer stratejik, işten anlayan ve işi büyütecek biri değilse, sadece para koyduysa… Elbette girişimin bu paraya ihtiyacı olabilir, o zaman haberi bunun üzerine kurgulamak gerekiyor, mesela şöyle: ¨Molabook, geçtiğimiz Mart ayında 200 Bin TL’lik bir tohum sermaye almış ve geçtiğimiz 6 ayda performansı ile yatırımcısına güven vermişti. Şimdi, bir sonraki hamle için yeni bir destek daha aldı.¨ Eğer böyle bir dayanak noktası da yoksa bu neredeyse USD 4 basamaklı yatırımların fazla gün yüzüne çıkmasına gerek yok, girişimin kendini göstermesini bekleyelim, ne dersiniz? Böylece startup dünyasını yeni tanıyan insanlara yanlış mesaj vermemiş oluruz.


Biliyorum sert bir soru olacak ama sormadan edemeyeceğim: 40 Bin TL’yi biriktirememiş veya eş-dost-akraba’dan bir araya getiremeyen birinin şirketinin milyon dolar değerlemeye ulaştığına ne kadar güvenebilirsiniz?