Представляємо Namada: Кросчейнова приватність, незалежна від типу активів

Namada Ukraine
5 min readNov 3, 2023

--

Оригінал статті: ПОСИЛАННЯ Переклад: Vlad_#9349

Namada — це блокцейн першого рівня (L1) на основі доказу частки (Proof-of-Stake), призначений для кроссчейнової приватності, яка не залежить від типу активів. Namada сумісна з блокчейнами, що забезпечують швидке завершення транзакцій через IBC, а також Ethereum через децентралізований двосторонній міст.

Ця стаття вперше була опублікована на Medium, але тепер вважається застарілою. Актуальну версію статті було оновлено 25 жовтня 2022 року.

Що таке Namada?

Namada — це блокчейн на основі доказу частки (Proof-of-Stake) для кроссчейнової приватності, яка не залежить від активів і перший фрактальний екземпляр Anoma. Namada фокусується на підмножині компонентів Anoma і забезпечує можливість захищених транзакцій для будь-якого типу активів (замінний і незамінний) незалежно від платформи, на якій вони були створені, таких як Ethereum або сумісні з IBC ланцюжки. Використовуючи Namada, ви можете переказати свої ETH, DAI або будь-який інший актив або NFT з Ethereum, або ваші ATOM або OSMO з будь-якого IBC-сумісного ланцюга, і відправляти їх конфіденційно з мінімальною затримкою в кілька секунд і практично нульовою комісією.

  • Для більш детального списку всіх нових функцій, які надає Namada, рекомендую прочитати статтю “Що таке Namada?”.

З метою зробити конфіденційні перекази більш доступними для кінцевих користувачів, Namada інтегрована вертикально і незабаром буде випущено зі зручними інтерфейсами.

Навіщо потрібна Namada?

Моя перша робота у сфері децентралізованих протоколів була не в організації, що працює над рівнем 1 або dApp, а в компанії, яка розробляє інструменти для деанонімізації даних користувачів на блокчейнах з метою отримання прибутку. Дивовижно, скільки можна зрозуміти, просто подивившись на адреси, значення, позначки часу, графіки взаємодії, шаблони використання або просто зіставивши псевдоніми з даними OSINT (тривіально, особливо якщо люди використовують NFT як свій профіль у Twitter). Я (вважаючи себе усвідомленим користувачем) кілька разів опинявся у ситуаціях, коли мало не викрив себе — треба бути дуже обережним, і UX стає жахливим. Навіть якщо ви самі обережні, ваші колеги можуть випадково викрити вас.

Мене захоплює зростання у цій сфері, особливо щодо збільшення використання всіх видів взаємозамінні і незамінні токенів у багатоланцюжковому світі. Але мене турбує відсутність вбудованої підтримки конфіденційності у всіх протоколах, тим більше коли більшість користувачів мало що розуміють про те, скільки чутливих даних вони розкривають на всіх фронтах при кожній взаємодії — і як ці дані можуть бути використані на чужу користь будь-кому, хто має доступ до Інтернету.

Якщо є дані, їх/можуть використовувати хтось. Той факт, що це ще не сталося, просто вказує на те, що ринкова потреба даних ще не виникла.

Я хочу, щоб децентралізовані протоколи стали альтернативою для якомога більшої кількості людей існуючим централізованим та експлуатаційним фінансовим системам. Тому кожного разу, коли я дивлюся на роботу, яку ми робимо, я запитую себе: чи робить те, що ми будуємо, життя користувачів краще? Чи дозволяє цей справедливіший розподіл влади порівняно з існуючими системами, які нав’язують користувачам асиметричні відносини влади? Щоб відповідь була “так”, конфіденційність є ключовою властивістю. Поки блокчейни прозорі, вони будуть надавати набагато гірші гарантії конфіденційності, ніж існуючі системи, тому що будь-хто має доступ до повного вузла, може провести базовий аналіз для деанонімізації користувачів.

Як еволюціонували захищені перекази?

Опублікована у 2014 році, стаття Zerocash стала першопрохідником в ідеї використання zk-SNARK для забезпечення захищених переказів та надання сильніших гарантій конфіденційності, ніж псевдонімні транзакції. Цей протокол пізніше був реалізований Electric Coin Company, розробниками протоколу ZCash, який був запущений наприкінці 2016 року і пройшов безліч оновлень від Sprout до недавнього NU5 — без ECC, лідерства ZCash та безперервних вкладів у цю область, ми не були б там, де ми зараз з Namada. Протягом багатьох років протоколи, що зберігають конфіденційність, пов’язували захищені перекази з рідним активом, тому користувачі не могли робити захищені перекази без використання ZEC на ZCash.

В останні роки стався вибух у дослідженнях криптографії та розгортанні (особливо схем доказів з нульовим розкриттям) на різних протоколах та платформах, таких як Tornado Cash Nova та Aztec’s ZK Money на Ethereum. Круте в них те, що вони дозволяють проводити конфіденційні перекази різних видів активів: ETH у випадку Tornado Cash Nova і ETH, DAI у випадку ZK Money — крок уперед у відділенні конфіденційності від конкретної валюти.

Тим не менш, використання протоколів, що зберігають конфіденційність, ще не стало нормою і мало в порівнянні з використанням псевдонімних протоколів.

Мене захоплює використовувати Namada самому і бачити, що користувачі будуть робити з Namada, яка дозволяє користувачам багатьох блокчейнів проводити захищені перекази з будь-яким видом активів, якими володіє користувач — і незалежно від того, на якому ланцюгу чи платформі вони були створені. Однією з ключових властивостей Namada є те, що всі активи ділитимуть один набір анонімності. Ця функція дозволяє нам відійти від набору анонімності кожного активу, що може значно послабити гарантії конфіденційності, особливо коли актив має низький обсяг транзакцій і/або високу вартість; це також дозволяє нам створити набагато більший набір анонімності, оскільки будь-які активи на всіх суверенних ланцюгах та платформах можуть ділити один і той же захищений набір.

Захищені перекази з ETH, ERC20, NFT та ATOM на Namada

Namada — це вертикально інтегрований протокол із затримкою в кілька секунд і майже нульовою оплатою на рівні протоколу, а також безперебійним користуванням завдяки вбудованому інтерфейсу на основі браузера. Namada також стане експериментом на фронті криптоекономіки, оскільки він матиме нагороди для користувачів захищеного набору.

Який вигляд має архітектура Namada?

Це лише огляд, актуальні специфікації протоколу ви знайдете на specs.namada.net.

Namada — це блокчейн рівня 1, який використовує Tendermint BFT як алгоритм консенсусу і Cubic Proof-of-Stake (CPoS) як механізм захисту від Sybil-атак, з такими нововведеннями як модель розподілу винагород через автоматично накопичується варіант розподілу комісії F1 і кубічне скорочення, розроблене для того, щоб відмовити валідаторів від роботи в мережі зі схожими конфігураціями та збільшити стійкість мережі з різноманітним набором валідаторів в інфраструктурній архітектурі. Для підтримки не рідних токенів Namada інтегрована з протоколом IBC і мостами користувача для забезпечення сумісності з платформами, які не підтримують детерміновану остаточність (спочатку міст до Ethereum).

Для управління Namada має два компоненти: механізм сигналізації поза ланцюгом і механізм голосування в ланцюгу. Механізм голосування в ланцюгу є простою текстовою системою пропозицій для голосування з тією особливістю, що він реалізований як предикат дійсності (запам’ятайте цей термін, оскільки він буде все більш і більш помітним у наступних версіях протоколу Anoma). Механізм сигналізації поза ланцюгом розроблений для дії як координатор серед валідаторів у разі, якщо є пропозиція, що вимагає жорсткого розгалуження, щоб оператори могли використовувати його для узгодження наступного кроку. Іншими словами, механізм управління працює поза ланцюгом, включаючи ставку на основі останнього знімка.

Останній програмний реліз Namada впроваджує Multi-Asset Shielded Pool (MASP), схему з нульовим розкриттям, яка дозволяє всім активам ділити один набір анонімності — це властивість дуже важлива, оскільки вона дозволяє активам ділити один і той же захищений набір, щоб гарантії конфіденційності не залежали від обсягу транзакцій із цим конкретним активом. Крім того, Namada v1.0 з’явиться з іншим оновленням (Convert Circuit), яке є модифікованою версією MASP для надання винагород користувачам, які використовують захищені переклади. Цей механізм субсидує конфіденційність як суспільне благо через інфляцію протоколу без заохочення транзакцій до спаму.

Що далі?

Найкращий спосіб залишатися в курсі — стежити за @namadanetwork! Підпишіться на розсилку про тестові мережі та зареєструйтесь на довіреній церемонії, якщо ви зацікавлені в участі.

--

--

Namada Ukraine

Welcome to Namada Ukraine fan account. Here you will find translations of official Namada's blog and content from the community. Stay tuned and subscribe!