Magdaléniny Hranice

Hranice nejsou jen domy a příroda, ale hlavně lidé. Každý z nás je jiný a i naše město jinak vnímá. Právě proto může být náš pohled pro ostatní zajímavý. Projekt Naše Hranice vyráží do ulic poznávat místní lidi.

Moc bych si přála, aby si lidé tady vážili toho, co mají. Myslím si, že na svoji velikost mají Hranice opravdu široké možnosti vyžití.

Magdaléna Škapová ráda objevuje krásy českých a evropských měst a v poslední době si oblíbila putování po vinařských oblastech. Hlavně ale žije kulturou a kulturním děním. Je to i náplň její práce. Pracuje totiž jako dramaturgyně Městských kulturních zařízení Hranice.

„Začala jsem víceméně jako taková holka pro všechno, byla jsem za barem, uklízela v klubu… Ale postupem času jsem se dostala i do jiných oblastí — velké díky patří kolegovi Martinovi Kapkovi, který mě uvedl do tajů dramaturgie.

Společně oslovují kapely a umělce na všechny možné druhy akcí. Hlavně koncerty v Zámeckém klubu, ale taky na městských akcích (Vánoční jarmark, Hranické kulturní léto, Grilfest…). Má na starosti i Kruh přátel hudby, což pro ni, jak říká, byla asi největší výzva: „Publikum tady je velice vzdělané, byl tedy oříšek vybírat umělce na tyto koncerty. Nakonec jsem se s tím nějak poprala a i díky spolupráci s ostatními městy jsem se do toho nějak dostala a snad jsem schopná nabízet kvalitní koncerty.“

S kolegou vybírá i filmy do letního kina a tak má zásluhu na rekordní návtěvnosti, jenž mělo za poslední 2 roky.

„Na téhle práci mě baví nejvíc to, že poznávám spoustu zajímavých lidí, navíc jsem měla k muzikantům a umělcům vždycky blízko, takže některá navázaná „kamarádství“ s nimi mě moc těší a hlavně pro tenhle důvod bych se své práce nerada vzdala. Radost mi dělá každý spokojený návštěvník akce, vysoká návštěvnost a celkově povedená akce. Zní to jako klišé, ale je to tak.“

Magdin Instagram účet: www.instagram.com/magdalena.skapova/

Co se ti vybaví jako první, když se řekne „Hranice“?

Místo, kde jsem vyrůstala. Bydlela jsem přes dvacet let v areálu internátu lesnické školy, a i když to bylo občas náročné, vzhledem k hlučnosti a množství studentů, bylo to super místo. Blízko do lesa, na „malé“ nádraží, které pro mě vždycky znamenalo bránu do oblíbeného Valašska, ke Kostelíčku a i do centra. Myslím si, že právě tohle místo bylo jedním z důvodů, proč mám Hranice tak ráda.

Kdybychom byli turisté a měli čas v Hranicích navštívit jen jedno místo, které bys nám doporučila?

Je hrozně těžké vybrat jedno místo. Já osobně mám moc ráda Malou a Velkou Kobylanku a louky mezi nimi. Mám na ta místa krásné vzpomínky z dětství a doteď tam často a ráda chodím vypnout. Pro turistu bych ale asi doporučila výstup na věž ve Staré radnici, kde se pak s krásným výhledem může rozhodnout, kam dál :).

Jaké největší pozitivum vidíš na životě v našem městě?

Mě osobně hodně baví okolní krajina — jeskyně, Hůrka, zatopené lomy, lesy okolo vojenského prostoru a zaniklé vesnice tam. Člověk může vyrazit na jakoukoliv stranu a takřka hned je v přírodě. Taky je samozřejmě super to, že jsme železniční uzel, já ráda cestuji po Česku, takže to hodně oceňuji, navíc to dává lidem širší možnosti ohledně pracovních příležitostí.

Představ si, že by sis pro Hranice mohla něco přát, cokoli, co by to bylo?

Moc bych si přála, aby si lidé tady vážili toho, co mají. Myslím si, že na svoji velikost mají Hranice opravdu široké možnosti vyžití. Je tady spoustu kulturních akcí všech možných druhů, bazén, cyklostezka, krásně spravený park i zámecká zahrada, super kavárna (tohle je trošku reklama na CoffeeObsession, ale fakt si to zaslouží :) a nejen to…

A přesto často slýchám od místních, jak se tady nic neděje, nic tady není a podobně… To mě dost mrzí. Přitom většina umělců, se kterými spolupracuji a přijedou sem, jsou absolutně nadšení.

A poslední, zásadní otázka: Co jsi dnes měla na snídani?

Kdybych odpovídala včera, řekla bych, že skleničku Prosecca, ale dnes nudně slunečnicový chleba a domácí marmeládu.

Hranický fotograf Pavel Jakubka velice rád zachytí i vaše všední či slavnostní okamžiky. Neváhejte ho kontaktovat na mail: paveljakubka@gmail.com, nebo telefon 775 560 288.

Projekt Naše Hranice můžete sledovat na Facebooku a Instagramu, kde se snažíme místním lidem i potencionálním turistům ukazovat/připomínat to hezké, co tu máme a zábavnější formou podávat informace o našem městě.

___

nasehranice.cz & facebook.com/paveljakubkafotograf

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Naše Hranice’s story.