آشنایی مختصر با علی ساقی

علی ساقی در آوان کودکی همراه با خانواده‌اش «هزارستان» را ترک کرد و به کشور ایران مهاجر شد. در دوره‌ی دانشجویی در حومه شهر تهران زندگی می‌کرد. دانشجویی پرتلاش و متفاوت بود. همواره در صنف شاگرد ممتاز بود و توانست از مسابقات مختلف جوایز مثل سکه طلا و دیگر مقام‌های با ارزش را از آن خود نماید. اما این روند بدون مشکل هم نبود. همین که ایرانی‌ها پی‌بردند که او افغانی است رفتار خود را نسبت به او تغییر می‌دادند.

علی مثل سایر مهاجرین افغان مقیم ایران با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کرد. این مشکل سبب شد تا دیگر نتواند به درس‌هایش ادامه دهد و در کوره‌ی «خشت‌پزی» مصروف کار شد. علی در روزگاری کارگری وقتی دلتنگ می‌شد زمزمه می‌کرد. وقتی آواز می‌خواند دوستان کارگرش دورش جمع می‌شدند و به صدای سوزناکش گوش می‌دادند.

علی که خود بزرگ‌ترین قربانی جنگ و مهاجرت بود به فکر تاسیس مدارس خودگردان برای مهاجرین افغانی افتاد و در این کار موفق شد و چندین مدرسه تاسیس کرد. این کار دستاوردهای علمی و فرهنگی زیادی برای افغان‌های مهاجر داشت. علی در کناری فعالیت‌های دیگر موسسه فرهنگی- هنری «امید میهن» را تاسیس کرد و یک گروه تئاتر تشکیل داد و در ضمن موفق شد تحصیلات‌ش را در رشته تربیه معلم به پایان رساند. ایرانی‌ها که به شدت کارهای علی را زیر نظر داشتند سرانجام برای یک مهاجر اجازه چنین فعالیت‌ها را ندادند و تمام نهادهای علمی را که او راه اندازی کرده بود مسدود کرده و خودش را روانه زندان کردند.

فضای ایران که دیگر جای مناسبی برای علی نبود سرانجام به دعوت کشور «سویدن» راهی آن کشور شد و همه چیز را از نقطه صفر آغاز کرد. زبان را به سرعت آموخت و بعد از سپری کردن مراحل پیش‌دانشگاهی وارد دانشگاه شد. با همکاری دوستانش انجمن «افغان‌های مقیم سویدن» را تاسیس کرد. به مدت سه سال در وزارت آموزش و پرورش کشور سویدن به عنوان استاد زبان و ادبیات فارسی درس داد. در کنار تدریس هنر فیلم‌سازی و عکاسی را نیز آموخت. سر انجام تحصیلاتش را در رشته «جامعه‌شناسی» به پایان رساند.

علی در کنار این فعالیت‌ها هیچ‌گاهی موسیقی را ترک نکرد و همیشه به تمرین آن می‌پرداخت. در ششمین فیستوال فیلم افغان‌های سویدن تصمیم گرفت تا مستندی در باره افغانستان بسازد. وی زمانی که مصروف ساختن فیلم مستند در شهر هرات بود از پروسه ستاره‌ی افغان با خبر شد و بخاطر شوقی ذاتی که به موسیقی داشت در این جشنواره شرکت کرد. اشتراک در ستاره‌ی افغان برای انسان پر ماجرای مثل علی ساقی آغازی روزنه جدید بسوی زندگی بود. گویا علی باید داشته‌هایش را که سال‌ها با تلاش و کوشش به دست آورده بود به نمایش می‌گذاشت.

در برنامه ستاره‌ی افغان نیز علی زیبا درخشید و توانایی‌هایش را یک بار دیگر به نمایش گذاشت. اینک ساقی تا پنج بهترین به پیش رفته است وانتظار می‌رود همچنان بدرخشد. در این مدت که در کنار علی هستم او را انسان پرشور و با ذوق یافته‌ام و برای این دوست هنرمندم موفقیت بیش‌تر آرزو می‌کنم.


Originally published at afghanmag.com on February 9, 2015.