Nowa NASZA HISTORIA na GRUDZIEŃ!

Nasza Historia
12 min readNov 26, 2015

--

Wszystko o naszym nowym numerze!

Zapraszamy do lektury grudniowych wydań Naszej Historii. Jak zawsze przygotowaliśmy dla Państwa aż 10 różnych regionalnych wersji magazynu. W każdej z nich znajdą Państwo unikalne materiały o historii swoich miast i regionów. Oto, co przygotowaliśmy dla Państwa na LISTOPAD we wszystkich wydaniach NASZEJ HISTORII — jedynego historycznego miesięcznika regionalnego w Polsce.

W pierwszej kolejności przedstawiamy Państwu materiały ogólnopolskie, nieco niżej znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat zawartości naszych wydań regionalnych.

Miłej lektury!

MATERIAŁY OGÓLNOPOLSKIE

Te teksty znajdą Państwo w każdym wydaniu Naszej Historii — niezależnie od regionu:

Krystyna Skarbek. Historię pięknej Polki — rewelacyjnej agentki brytyjskiego wywiadu w czasie II wojny światowej — przedstawia Jakub Szczepański. Szpiegowsko miłosny życiorys Skarbek posłużył Ianowi Flemingowi do stworzenia postaci Vesper w powieściach o Jamesie Bondzie.

Polska niszczy hitlerowskie Niemcy. To był czarny sen Hitlera. Tuż po dojściu do władzy świeżo upieczony kanclerz panicznie bał się ataku wielokrotnie wtedy silniejszej militarnie Polski. Tymczasem marszałek Piłsudski kazał szykować plan uderzenia prewencyjnego. Jak miało wyglądać i dlaczego nigdy nie nastąpiło? O tym w tekście Wojciecha Rodaka.

Pułk, który szedł na pomoc Powstaniu Warszawskiemu — Jako zwarta formacja AK przeszli z Kresów aż na warszawski Żoliborz. Próbowali przebić się na Stare Miasto, by wesprzeć oblężonych powstańców. Z 700 żołnierzy poległo wtedy aż ok. 450. Dzieje Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK przedstawia Wojciech Rodak.

Roman Czerniawski — potrójny agent, który ograł Niemców. Niezwykłą historię szpiega, który znalazł się na krawędzi zdrady, ale mistrzowsko obrócił to przeciw wrogom, opisuje Anita Czupryn.

Kompanie karne armii PRL. Do wojskowych jednostek karnych trafiali w PRL i zwykli wojskowi przestępcy, i opozycjoniści. Pobór na dwa lata do wojska był jedną z metod radzenia sobie reżimu z „ekstremistami” — o służbie w karnych jednostkach wojskowych pisze Jakub Szczepański.

Historia polskiej seksuologii. Od doktora Stanisława Kurkiewicza do Michaliny Wisłockiej, czyli jak Polacy odkrywali swą cielesność — o tym w tekście Zuzanny Wierus.

Tajny sowiecki agent ucieka. Historię ucieczki asa KGB Olega Gordijewskiego na Zachód przedstawia Ben Macintyre.

Za Spiżową Bramą. W historii Watykanu byli nie tylko święci. O tajnej historii “tęczowego lobby” w dziejach Wiecznego Miasta pisze Katarzyna Kaczorowska.

Tajemnice Mossadu. Tę doskonałą tajną służbę Izraela tworzyli ludzie, którzy przeszli szkolenia w Polsce. O tym, jak one wyglądały pisze Agaton Koziński.

Wszystko, czego nie wiecie o Chaplinie. Sylwetka słynnego komika — autorzy: Simon de Bruxelles, Jack Malvern i James Bone z “The Times”.

Zgasła zanim wzeszła… Sharon Tate miała wszystko, aby stać się legendą kina. Piękna, zdolna, czarująca, u boku Romana Polańskiego. Niestety dzisiaj jej nazwisko przywołuje na myśl jedną z największych tragedii w historii współczesnej kinematografii.

Na co kobiety zamieniły gorsety? Kto jest autorem pierwszego fotoreportażu? Skąd Katarzyna Kobro czerpała inspiracje do pracy? Odpowiadamy w działach moda, sztuka, rozrywka.

Kuchnia, a w niej o kołdunach — daniu kuchni polskiej, litewskiej i białoruskiej.

Multikobieciarz August II Mocny. Był największym amantem wśród polskich władców. Mówi się, że spłodził aż 300 nieślubnych dzieci. Historię trójkąta miłosnego króla Augusta, Aurory von Königsmarck i Krystyny Eberhardyny Hohenzollernówny opowiada Zuzanna Wierus..

Grudniowe kalendarium, a w nim m.in. rocznice urodzin Adama Mickiewicza i Ireny Santor, emisji pierwszego programu telewizyjnego w Warszawie i nadania statusu “Złotej Płyty” albumowi “Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena.

MATERIAŁY REGIONALNE

Te teksty znajdą Państwo wyłącznie w wydaniach regionalnych Naszej Historii.

WARSZAWA

Warszawa Mieczysława Fogga. Jego utwory pozostają w obiegu do dziś a sam Mieczysław Fogg był warszawiakiem z krwi, kości i ducha. Jowita Łuczak przedstawia miasto jego życia.

Nowa Jerozolima — Niezwykłe osiemnastowieczne żydowskie osiedle, któremu zawdzięczamy przebieg Alej Jerozolimskich rekonstruuje Zuzanna Wierus.

PRL-owski luksus w Warszawie — samochody, delikatesy, specjalne sklepy i lokale dla wybranych — przywileje dla komunistycznej nomenklatury opisuje Mariusz Grabowski.

Alkoholowa historia stolicy — jakie trunki produkowano i pito w Warszawie w XIX i XX wieku. Jak wyglądała alkoholowa subkultura miasta — o tym w tekście Jakuba Szczepańskiego.

Ulica Hoża — historię jednej z najciekawszych ulic Śródmieścia przedstawia Mariusz Grabowski. Materiałowi towarzyszy szczegółowy plan infograficzny Hożej.

> Kup E-WYDANIE warszawskiej Naszej Historii

> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii

KATOWICE

Pierwsza polska finalistka słynnego Wimbledonu, Jadwiga Jędrzejowska, po wojnie aż do swej śmierci mieszkała w Katowicach. Na kortach przy ulicy Astrów miała nawet ulubioną ławeczkę. Jej historię przypomina Tomasz Kuczyński, który uczył się grać w tenisa pod jej czujnym okiem

Ślązak, major Dominik Danowski- Ździebło, legendarny dowódca Armii Krajowej, dwukrotnie uratował Kraków od zniszczeń. Żył i umarł w Katowicach — pisze Teresa Semik

Wielu Ślązaków, służących w polskiej armii we wrześniu 1939 roku zasłużyło na opinię doskonałych żołnierzy. Ale byli wśród nich także dezerterzy i zdrajcy — pisze Tomasz Borówka

Mecenasem młodego Beethovena był książę Karol Alojzy Lichnovski. Jego wnuk Feliks przyjaźnił się z Lisztem. O słynnym śląskim rodzie przypomina Leonard Fulneczek

Zaprószony przez nieuwagę ogień doprowadził do jednej z największych tragedii w polskim górnictwie, która kosztowała życie 72 górników. Michał Wroński pisze o wypadku w kopalni Makoszowy z roku 1958.

> Kup E-WYDANIE katowickiej Naszej Historii

> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii

POZNAŃ

200 lat Festung Posen — W grudniu 1815 roku narodziła się idea powstania Twierdzy Poznań. Od tej chwili mija 200 lat. Jedną z najpotężniejszych twierdz obronnych Europy budowano przez niemal cały XIX wiek. Relikty w postaci pierścieni fortecznych są w Poznaniu obecne do dzisiaj. Historię tą opisuje Zbyszek Snusz.

Swiąteczna kolejka wspomnień — Wielu z nas dobrze pamięta szaloną pogoń po sklepach z czasów PRL-u. Wyścig po kawę, cytryny i pomarańcze szczególnego tempa nabierał w okresie świąt Bożego Narodzenia. Każdy chciał by choć święta były jak z bajki, a opisuje to Katarzyna Sklepik.

Straż ludowa, policja Powstania — To oni ochraniali poznaniaków na ulicach i Paderewskiego po przyjeździe na poznański dworzec. Oni też zapobiegali przedostawaniu się cywili na front. Grzegorz Okoński opisuje historię powstańczej policji, bez której zryw z 1918 roku mógł lec w gruzach.

> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii

KRAKÓW

Piwnica pod Baranami. Krakowska wysepka w morzu szarzyzny i jej magiczny przewodnik, Piotr Skrzynecki. Osobista opowieść o 60 latach legendarnego kabaretu — pióra Wacława Krupińskiego.

Książę Józef Poniatowski dla pokoleń Polaków stał się symbolem patriotyzmu i honoru. Jak pisze historyk Piotr Hapanowicz, krakowianie otaczali napoleońskiego wojownika szczególnym kultem.

Premiera w kinie Uciecha. „Śpiewającego błazna”, pierwszy film dźwiękowy, wyświetlony w Krakowie w grudniu 1929 r. — przypomina Paweł Stachnik.

Szóste Święta pod okupacją. Mroźne, wyjątkowo biedne i pełne niepokoju o przyszłość — takie było Boże Narodzenie 1944 r. w Krakowie — pisze Mateusz Drożdż.

Tajemnica ulicy Senackiej. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku dwaj mężczyźni dopuścili się w Krakowie serii mrocznych zbrodni — kryminalna opowieść Pawła Stachnika.

As lotniczy z Prokocimia. Jak urodzony pod Krakowem pilot Stefan Janus został nad Kanałem La Manche asem myśliwskim — opisuje Mateusz Drożdż.

> Kup E-WYDANIE krakowskiej Naszej Historii

> Samów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii

GDAŃSK

Stanisław Kociołek, cudowne dziecko systemu i krwawy kat Trójmiasta. Był ostatnim z komunistycznych decydentów sądzonych za masakrę robotników w Grudniu ’70, kary jednak nie poniósł. Jego śmierć i pogrzeb wywołały falę komentarzy. Jak wyglądała droga Kociołka na szczyty władzy, na czym polegała jego odpowiedzialność za wypadki na Wybrzeżu oraz jakie były późniejsze losy — opowiada Piotr Brzeziński z IPN, współautor książki „Pogrzebani nocą”.

Franciszek Wiciński, najlepszy przed wojną bramkarz na Pomorzu. W 1945 r. reprezentacja II Korpusu gen. Andersa rozegrała mecz z drużyną z Bolonii. Zakończyło się ono bezbramkowym remisem, ale dla Franciszka Wicińskiego, byłego zawodnika WKS Gryf z Torunia, był to pojedynek życia, który umocnił jego piłkarską legendę. Marek Adamkowicz

Żołnierz niezłomny, który na honory od rodaków czekał pół wieku. Zygmunt Szatkowski — niezwykła historia muzyka, żołnierza AK, który po wojnie został specjalistą budowy silników okrętowych. Jolanta Zielazna

Powojenna walka z bandytyzmem. Zapiski Kazimierza Korpalskiego, funkcjonariusza UB z Chojnic, rzucają światło na kryminalne realia pierwszych lat po II wojnie światowej — pisze Dominik Radecki

Rewolucję kopernikańską zapowiedziano w Gdańsku. Słynna heliocentryczna teoria Mikołaja Kopernika miała swoją „prapremierę” w grodzie nad Motławą. Zapowiedzią były druki Jerzego Joachima Retyka i Andreasa Aurifabera — przypomina dr Piotr Paluchowski. `

Drogę do malborskiego zamku znów swoim blaskiem wskaże Madonna. Potrzeba było 70 lat, by zniszczony w czasie II wojny światowej monumentalny posąg Matki Boskiej powrócił na swoje miejsce. Jacek Skrobisz

> Kup E-WYDANIE gdańskiej Naszej Historii

> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii

ŁÓDŹ

Seks-skandale dawnej Łodzi. Prostytutki, domy schadzek, afery i zabójstwa. Anna Gronczewska przypomina, że przedwojenna Łódź słynęła z barwnego i okrutnego nocnego życia.

Historia Trasy W-Z. O skomplikowanych losach budowy trasy, która połączyła zachodnią i wschodnią część Łodzi oraz odmieniła wygląd i sytuację miasta pisze Anna Gronczewska.

Teatr Kazimierza Dejmka. Zmarły w sylwestra 2002 roku wybitny reżyser i dyrektor teatralny, twórca łódzkiego Teatru Nowego, mawiał, że teatr to więcej niż reżyserskie fiki-miki. Piszą Michał Rzepka i Łukasz Kaczyński.

Generał Stefan Rowecki — “Grot” — urodzony w Piotrkowie Trybunalskim oficer był podczas II wojny światowej wrogiem numer jeden dla niemieckich okupantów. Wiesławowi Pierzchale o polskim bohaterze opowiada historyk Paweł Wąs.

“Perecowicze”, uczniowie żydowskiej szkoły. Absolwenci tej łódzkiej szkoły twierdzą, że było to niezwykłe miejsce; szkoła, która nie tylko uczyła, ale i wychowywała. Opowiada o niej Anna Gronczewska.

Ludwik Jerzy Kern — urodzony w Łodzi poeta elegancji i “pełnej szklanki”. Sylwetkę niezwykłego twórcy, dziennikarza, wieloletniego współpracownika “Przekroju” przypomina Dariusz Pawłowski.

Panny dominikanki w Piotrkowie. W roku 2013 po 144 latach nieobecności siostry dominikanki wróciły do Piotrkowa Trybunalskiego. Wcześniej spędziły tu ponad trzysta lat pisze Dariusz Piekarczyk.

Łódzka Gorgonowa. Ta zbrodnia wstrząsnęła Łodzią 1932 roku. 43-letnia kobieta w bezwzględny sposób zamordowała czteroletnią Kazię, ukochaną córkę swego męża. Wstrząsającą historię opisuje Anna Gronczewska.

> Kup E-WYDANIE łódzkiej Naszej Historii

> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii

WROCŁAW

Bez nich nie byłoby „S”. Kobiety Solidarności to hasło wywoławcze. Opowiadamy o kobietach, które działały w Związku, podziemiu. Kobiety, które walczyły o wolną Polskę. Przedstawiamy m.in. sylwetkę Barbary Labudy z Wrocławia.

Boże Narodzenie w PRL. Wrocław. Lata 70. Jak wyglądało Boże Narodzenie w czasach Edwarda Gierka?

Biały kościół w kratkę. Dwa wyjątkowe zabytki Dolnego Ślaska, dwa najwyższej światowej klasy: Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy. Jak powstały? Który jest większy? Który piękniejszy?

Kardynał z Wrocławia. Rok 1965. 20 lat wcześniej zakończyła się II wojna światowa i rozpoczął się nowy etap w życiu Europy. Gdy kraje zachodnie podnosiły się z wojennej pożogi, na Dolnym Śląsku ludzie nadal czuli się niepewnie. Do końca nie byli przekonani, czy są „u siebie”, czy są „już na zawsze”, czy aby za chwilę nie wrócą tu Niemcy. Wyjątkowy czas w historii Polski i Europy. I wtedy Bolesław Kominek postanowił napisać słynne słowa do biskupów niemieckich: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie…”.

Legendy zamku Grodno. Zagórze Śląskie w gminie Walim — to właśnie tutaj, według tajemniczego niemieckiego oficera Leonharda von Schrecka, esesmani mieli ukryć pod koniec wojny skrzynie ze skarbami.

Ojciec lokomotyw z Breslau. W 1804 roku (23 czerwca) na świat przyszedł August Borsig, nazywany Królem Lokomotyw. Jego imię nosiła jedna z ulic w Breslau. Czy dziś Wrocław o nim jeszcze pamięta?

> Kup E-WYDANIE wrocławskiej Naszej Historii

> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii

KUJAWY I POMORZE

Żołnierz niezłomny, który na honory od rodaków czekał pół wieku. Zygmunt Szatkowski — niezwykła historia muzyka, żołnierza AK, który po wojnie został specjalistą budowy silników okrętowych. Jolanta Zielazna.

Stanisław Kociołek, cudowne dziecko systemu i krwawy kat Trójmiasta. Był ostatnim z komunistycznych decydentów sądzonych za masakrę robotników w Grudniu ’70, kary jednak nie poniósł. Jego śmierć i pogrzeb wywołały falę komentarzy. Jak wyglądała droga Kociołka na szczyty władzy, na czym polegała jego odpowiedzialność za wypadki na Wybrzeżu oraz jakie były późniejsze losy — opowiada Piotr Brzeziński z IPN, współautor książki „Pogrzebani nocą”.

Franciszek Wiciński, najlepszy przed wojną bramkarz na Pomorzu. W 1945 r. reprezentacja II Korpusu gen. Andersa rozegrała mecz z drużyną z Bolonii. Zakończyło się ono bezbramkowym remisem, ale dla Franciszka Wicińskiego, byłego zawodnika WKS Gryf z Torunia, był to pojedynek życia, który umocnił jego piłkarską legendę. Marek Adamkowicz

Powojenna walka z bandytyzmem. Zapiski Kazimierza Korpalskiego, funkcjonariusza UB z Chojnic, rzucają światło na kryminalne realia pierwszych lat po II wojnie światowej — pisze Dominik Radecki

Rewolucję kopernikańską zapowiedziano w Gdańsku. Słynna heliocentryczna teoria Mikołaja Kopernika miała swoją „prapremierę” w grodzie nad Motławą. Zapowiedzią były druki Jerzego Joachima Retyka i Andreasa Aurifabera — przypomina dr Piotr Paluchowski. `

Drogę do malborskiego zamku znów swoim blaskiem wskaże Madonna. Potrzeba było 70 lat, by zniszczony w czasie II wojny światowej monumentalny posąg Matki Boskiej powrócił na swoje miejsce. Jacek Skrobisz.

> Kup E-WYDANIE kujawsko-pomorskiej Naszej Historii

> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii

LUBLIN

Dęblińska „Szkoła Orląt” i jej wybitni lotnicy. Historia dęblińskiej kuźni polskich lotników nie zaczyna się w Dęblinie. Powstała 1 listopada 1925 roku w Grudziądzu. Jednym z jej komendantów był generał Mirosław Hermaszewski — pisze Małgorzata Szlachetka.

Lubelskie losy kronikarza Jana Długosza. Blisko trzy lata spędził w Lublinie Jan Długosz. Małgorzata Szlachetka opowiada o tym, jak na Zamku uczył synów króla Kazimierza Jagiellończyka, a mieszczanom pomagał rozstrzygać sądowe spory.

Biłgoraj i jego przedwojenni mieszkańcy. Na początku XX wieku większość mieszkańców Biłgoraja stanowiła społeczność żydowska. Ich domeną był handel sitami, wsławili się też drukarnią. Wszystko przekreśliła wojna — o tym w tekście Joanny Nowickiej.

Kalinowszczyzna — dzielnica na handlowym szlaku. Przez Kalinowszczyznę przebiegał kiedyś ważny trakt, którym podróżowali kupcy. Dziś nie ma po nim śladu, a teren ten na nowo odkrywają teraz archeolodzy — o czym pisze Małgorzata Szlachetka.

Magia Wigilii. Dlaczego ważniejsza niż ilość potraw na stole była ich parzystość? Po co w izbie rozkładano słomę? O tych i innych dawnych świątecznych zwyczajach z Lubelszczyzny opowiedział Pawłowi Franczakowi prof. Jan Adamowski z UMCS.

Przysmaki na pyszną Wigilię jak z XIX wieku. Karp sadzony albo szczupak z kwaśną śmietaną. Małgorzata Szlachetka zajrzała do przepisów z dziewiętnastowiecznych książek kucharskich, by zobaczyć, jak wyglądały wtedy święta od kuchni.

> Kup E-WYDANIE lubelskiej Naszej Historii

> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii

INNE REGIONY

Bez nich nie byłoby „S”. Kobiety Solidarności to hasło wywoławcze. Opowiadamy o kobietach, które działały w Związku, podziemiu. Kobiety, które walczyły o wolną Polskę. Przedstawiamy m.in. sylwetkę Barbary Labudy z Wrocławia.

Powojenna walka z bandytyzmem. Zapiski Kazimierza Korpalskiego, funkcjonariusza UB z Chojnic, rzucają światło na kryminalne realia pierwszych lat po II wojnie światowej — pisze Dominik Radecki

Wielu Ślązaków, służących w polskiej armii we wrześniu 1939 roku zasłużyło na opinię doskonałych żołnierzy. Ale byli wśród nich także dezerterzy i zdrajcy — pisze Tomasz Borówka

Legendy zamku Grodno. Zagórze Śląskie w gminie Walim — to właśnie tutaj, według tajemniczego niemieckiego oficera Leonharda von Schrecka, esesmani mieli ukryć pod koniec wojny skrzynie ze skarbami.

Seks-skandale dawnej Łodzi. Prostytutki, domy schadzek, afery i zabójstwa. Anna Gronczewska przypomina, że przedwojenna Łódź słynęła z barwnego i okrutnego nocnego życia.

> Kup E-WYDANIE Naszej Historii

> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii

--

--

Nasza Historia

Pierwszy w Polsce magazyn o historii regionów. Śląsk, Trójmiasto i Pomorze, Warszawa i Mazowsze, Dolny Śląsk, Wielkopolska, Lublin, Łódź, Kraków i Małopolska