Nowa NASZA HISTORIA na GRUDZIEŃ

10 polskich regionów. 10 różnych okładek.
i 10 unikalnych propozycji dla Naszych Czytelników w całej Polsce.

Nasza Historia nr 12/2014 GRUDZIEŃ okładki

Najnowszy, grudniowy numer Naszej Historii mogą już Państwo znaleźć w kioskach i salonikach prasowych w całym kraju. Oto, co przygotowaliśmy dla Państwa do czytania we wszystkich naszych wydaniach regionalnych:

W pierwszej kolejności przedstawiamy te materiały, które znajdą Państwo we wszystkich wydaniach NASZEJ HISTORII. Nieco niżej te o charakterze regionalnym. Zapraszamy!


MATERIAŁY OGÓLNOPOLSKIE

Te teksty znajdą Państwo w każdym wydaniu Naszej Historii — niezależnie od regionu:

Jaruzelski zaczyna nowe życie. W tym niezwykłym materiale Paweł Kowal przedstawia moment, w którym generał musiał sobie szukać nowych protektorów, którzy zastąpiliby mu tego dotychczasowego — sowieckiego marszałka Rokossowskiego. Gdzie Jaruzelski ich znalazł?

Szwadrony śmierci Jaruzelskiego. Esbecy z tajnej grupy “D” porywali i zabijali ludzi. Ich komórka była głęboko zakonspirowana w strukturach MSW, zamaskowana nawet przed innymi esbekami. Wszystkie dokumenty niszczono. Co dziś wiemy o esbeckich mordercach? O tym tekst Witolda Głowackiego.

Oddziały specjalne AK walczą w III Rzeszy. O brawurowych i krwawych akcjach komórki zagranicznej Armii Krajowej przeprowadzonych w Berlinie, Breslau i Rydze pisze Grzegorz Guttman. Materiałowi towarzyszy unikalna infografika autorstwa Arkadiusza Grabka.

Zakonnik, który okradł Matkę Boską. Świętokradcza zbrodnia zdemoralizowanego paulina z Jasnej Góry. Ojciec Damazy Macoch kradł i zabijał, żeby zaspokoić materialne potrzeby swej pięknej kochanki. Jego mroczną historię przedstawia Jakub Szczepański.

Polska szkoła fałszerzy pieniędzy. Polscy fałszerze rzucali wyzwania policji i bankowcom w całej Europie. Nie było banknotów, ani monet, których nie wzięliby na warsztat. O ich najsławniejszych wyczynach pisze Kazimierz Sikorski.

Polityka przy stole i od kuchni. Losy państw, mocarstw i świata niejednokrotnie decydowały się nie na polu bitewnym, lecz przy kolacji. O roli dobrego jedzenia i wina w dyplomacji pisze Justyna Bakalarska.

Mord na żołnierzach wyklętych. O tym, jak zginęło małżeństwo Zubrydów z Narodowych Sił Zbrojnych i o ich zabójcy, który przeżył cały PRL jako resortowy reżyser dokumentalista pisze Katarzyna Kaczorowska. Jerzego Vaulina nie ukarano go do dziś.

Erotyczne skandale. Wystawa aktów Wenus regularnie wstrząsała PRL. Z kolei u progu lat 90. wstrząsem dla konserwatywnego społeczeństwa była “Ars Erotica”. O tych spotkaniach pruderii z nagością tekst Michała Wróblewskiego.

Amerykańska rekordzistka świata mody. Historia seksownej Lauren Hutton, amerykańskiej modelki, która na okładce Vogue’a pojawiła się aż 28 razy, a z kariery zrezygnowała dopiero po pięćdziesiątce.

Stary technik i historia dyktafonu. Zanim stał się poręczny i pojemny, przeszedł kilka technicznych metamorfoz.

Moda,sztuka, rozrywka — m.in. historia słynnych koturnów Ferragamo, niegrzecznych fotografii Ellen von Unwerth czy kontrowersyjnej “Fontanny” — rzeźbiarskiego żartu Marcela Duchampa.

Kuchnia, a w niej o kulinarnym fenomenie wszech czasów. W roli główej — śledź i wariacje na jego temat. Zapraszamy także do lektury naszego WYDANIA SPECJALNEGO o historycznej KUCHNI!

Zapętlony trójkąt Tygrysa — czyli specyficzne miłosne podboje bezkompromisowego Mao Zedonga — syna wieśniaka, który stanął na czele komunistycznych Chin.

Przygotowaliśmy dla Państwa także osobne — kulinarno-historyczne wydanie specjalne. Oto ono:


MATERIAŁY REGIONALNE

Te teksty znajdą Państwo wyłącznie w wydaniach regionalnych Naszej Historii.

NASZA HISTORIA WARSZAWA
WARSZAWA

Spacer po masońskiej Warszawie. To nie spiskowe teorie — masoni naprawdę rządzili stolicą. Mamy na to dowody. Mariusz Grabowski przedstawia 15 miejsc, w których do dziś zachowały się ślady po wolnomularzach.

Tajemnice dawnej kliniki rządowej. W czasach Gomułki, przy Emili Plater mieścił się rządowy szpital. Nazywano go umieralnią dygnitarzy. Anita Czupryn opisuje sekrety miejsca, w którym zastrzelił się zastępca Bieruta, w którym zmarli Antoni Słonimski i Maria Dąbrowska i zginął w tajemniczych okolicznościach pisarz Jerzy Zawieyski.

Konzentrationslager Warschau. Warszawa była jedyną podbitą stolicą europejską, w której Niemcy nie zawahali się utworzyć regularnego obozu koncentracyjnego. Kazimierz Sikorski przedstawia fakty i obala mity na temat warszawskiego obozu.

Knajacki urok Ząbkowskiej. Tam bije serce Pragi. Tam do dziś czasem widać na chodniku krew. Mariusz Grabowski opisuje historię legendarnej ulicy i praski półświatek macherów i frajerów. Materiałowi towarzyszy szczegółowy plan infograficzny autorstwa Arkadiusza Grabka.

Przaśne początki warszawskiej giełdy. Czerwone szelki, banknoty w walizkach, tablice i pisaki zamiast ekranów. Tak zaczynał się polski kapitalizm w Warszawie. Kazimierz Sikorski przypomina pierwszych inwestorów, którzy potrafili zarówno zrobić majątek w kilka dni, jak i stracić wszystko — łącznie z własnym życiem.

> Kup E-WYDANIE warszawskiej Naszej Historii
> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii
NASZA HISTORIA SLĄSK
KATOWICE

Bezwzględna Temida stanu wojennego. Wystarczyło rozdawać ulotki, że Solidarność żyje, choć została zdelegalizowana, by na parę lat trafić do więzienia — pisze Teresa Semik o procesach stanu wojennego na Śląsku. Sędziowie i prokuratorzy gorliwie wypełniali dekret o stanie wojennym.

Adolf Hitler Stadt w Zagłębiu? tak, były takie plany. Tomasz Szymczyk dotarł do informacji, że Sosnowiec wraz z innymi zagłębiowskimi miastami miał stać się niemiecką pokazową metropolią. Oczywiście nie byłoby w niej miejsca dla Polaków.

Hohenlohe. Był wśród nich mistrz krzyżacki, głównodowodzący w bitwie pod Jeną, przemysłowiec z bajeczną fortuną, jedną z największych w Europie, czy dowódca hitlerowskiego obozu jenieckiego. Jadwiga Jenczelewska przybliża historię potężnego śląskiego rodu.

Księżna Agnieszka nazywana bywa matką książąt śląskich. Ona i jej mąż Władysław Wygnaniec byli przodkami najbardziej żywotnej gałęzi Piastów. Tomasz Borówka śledzi losy tej pary.

August Hlond z Brzęczkowic pod Mysłowicami zrobił wielką karierę duchowną — pisze Agata Pustułka. Był nie tylko pierwszym biskupem diecezji katowickiej, ale i jednym z najbardziej znanych prymasów Polski. Śląski Kościół zawdzięcza mu katedrę i “Gościa Niedzielnego”.

Frania pierze, a ja leżę. Kto ma Franię, ten ma czas na całowanie — takie i inne reklamowe slogany znalazła Aldona Minorczyk, pisząc o kultowej pralce z czasów PRL. Okazuje się, że Frania produkowana była w Myszkowie w woj. śląskim. I służyła nie tylko do prania…

> Kup E-WYDANIE katowickiej Naszej Historii
> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii
NASZA HISTORIA KUJAWSKO-POMORSKIE
KUJAWSKO-POMORSKIE

Bydgoszcz była przed II wojną stolicą polskiego wywiadu. Tę opinię dr. Jana Ciechanowskiego przypomina Hanka Sowińska. Dr Ciechanowski, członek polsko-brytyjskiej komisji historycznej, która na początku XXI w. poszukiwała akt dot. współpracy wywiadowczej obu państw podkreśla nie tylko zasługi urodzonego w mieście nad Brdą Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy i braci Gaców — Zbigniewa i Kazimierza. Przypomina też postać mjr. Jana Henryka Żychonia, twórcy Ekspozytury nr 3 Oddziału II. Latem 1941 r. mjr. Żychoń uczył Amerykanów, jak od podstaw tworzyć skuteczny wywiad.

Wigilijna opowieść. Dobra, przedwojenna i ponura — okupacyjna. Wspomnienia sędziwych bydgoszczan, unikatowe zdjęcia z prywatnych zbiorów Czytelników “Gazety Pomorskiej”. Jolanta Zielazna uchwyciła cenne okruchy wydobywane z zakamarków pamięci.

Ferdynand Ossendowski, pisarz i podróżnik, demaskator Włodzimierza Lenina, Stanisław Nowakowski, architekt o duszy artysty i Heliodor Laskowski , twórca morskiej artylerii to postacie wpisane w historię małej Nieszawy. Sylwetki znakomitych nieszawian przypomina Jolanta Młodecka.

Grudziądzka “Madera”. Dla biedaków, prostytutek i złodziei była “wyspą szczęśliwości”. Dla władz miasta i komendanta Centrum Wyszkolenia Kawalerii stanowiła wielki problem. Życie mieszkańców b. koszar im. hetmana Czarnieckiego opisuje Daniel Dreyer.

Toruńskimi piernikami próbowano zaimponować carycy Katarzynie II, miały też być nietypową łapówką dla Szwedów. Tyleż fascynującą, co pyszną opowieść zatytułowaną “Co ma piernik do Torunia? (o niezwykłych ciastkach z miodem i korzeniami) snuje Alicja Wesołowska.

Nie wiadomo, jak potoczyłaby się historia Inowrocławia, gdyby nie brawurowy wyczyn ppor. Pawła Cymsa, który pospieszył miastu na pomoc 5 stycznia 1919 r. W publikacji pt. “Inowrocław idzie do powstania” wolnościowe tradycje mieszkańców stolicy zachodnich Kujaw kreśli Janusz Brodziński.

Maria z Aleksandrowa Pogranicznego. Wielka czarodziejka słowa. Postać pisarki, bibliofilki, krytyka i historyka literatury Marii Danilewicz Zielińskiej, pierwszej żony Ludomira Danilewicza, współwłaściciela firmy AVA (produkowała części do polskiej wersji Enigmy) opisuje Ewelina Fuminkowska.

> Kup E-WYDANIE Naszej Historii
> Zamów PRENUMERATĘ kujawsko-pomorskiej Naszej Historii
NASZA HISTORIA POZNAŃ
POZNAŃ

Wrogowie. Rzecz o generale Dowborze Muśnickim i marszałku Józefie Piłsudskim. Panowie żyli jak pies z kotem. W materiale Krzysztof Smura pisze o początkach wzajemnej niechęci marszałka do dowódcy Powstania Wielkopolskiego i tragicznym życiorysie rodziny Dowborów Muśnickich.

Król z Leszna. Przeżył 89 lat i zginął w płonącym szlafroku. Sylwetkę Stanisława Leszczyńskiego, jednego z najmniej znanych polskich królów, którego do dzisiaj wspomina wdzięczna Lotaryngia pisze Zbyszek Snusz

Smierć Franciszka Ratajczaka. Przyjechał do Poznania aż z Westfalii. Był wytrawnym żołnierzem i skromnym człowiekiem. Grzegorz Okoński opisuje do dziś niewyjaśnione okoliczności śmierci pierwszego powstańca wielkopolskiego.

Żołnierz zabił ubeka. Działo się to na ulicach Poznania w 1953 roku. Pracownik Urzędu Bezpieczeństwa zginął, a tajemnicę jego śmierci w 1998 roku zabrał do grobu jego zabójca. O nowych faktach związanych ze sprawą sprzed lat pisze Krzysztof Kaźmierczak.

Auwi — praktykant z Poznania. Był synem Wilhelma II i miał wielki apetyt aby zostać królem Niemiec. Do Poznania przyjechał na praktyki. Wyjechał zakochany w koledze. Jego postać bezwzględnie wykorzystywał Adolf Hitler aby pozyskać koła monarchistyczne w III Rzeszy, a opisuje go Grzegorz Okoński.

> Kup E-WYDANIE poznańskiej Naszej Historii
> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii
NASZA HISTORIA KRAKÓW
KRAKÓW

Galicja zła i dobra. Dlaczego o imperium Habsburgów krakowianie wciąż myślą z nostalgią — zastanawia się Mateusz Drożdż. Czy cesarz Franciszek Józef był tylko zaborcą, czy także dobrotliwym i liberalnym ojcem dla swych poddanych?

King Kong z Nowej Huty. Jak powstał pomnik Lenina i kto go wysadził. Piotr Subik przypomina 16-letnią historię najbardziej znienawidzonego pomnika w Krakowie. Istnieją dwie wersje dotyczące zamachu bombowego, w wyniku którego wódz rewolucji stracił stopę.

Dzieje metra w Krakowie. Pół wieku przygotowań i nic… Historyk Maciej Miezian przypomina wzloty i upadki na drodze budowy krakowskiego metra. Zamiast podziemnej kolei mieszkańcy dostali na razie półtorakilometrowy tunel tramwajowy.

Krakowski epilog XVI-wiecznej love story, czyli dlaczego Barbara Radziwiłłówna musiała umrzeć. Mateusz Drożdż o obyczajowym skandalu, jakim był romans Zygmunta Augusta i wojnie o wpływy między magnatami.

„Piękna Helena” z Chrzanowa, austriacka lux-torpeda i inne kolejowe demony prędkości. W grudniu na tory wyrusza Pendolino, ale szybkie pociągi docierały do Krakowa i Małopolski już przed wojną — pisze Arkadiusz Maciejowski.

Car w błocie. Niesławny odwrót Aleksandra I spod Austerlitz. Kareta pobitego przez Napoleona imperatora Wszechrusi ugrzęzła na drodze w podkrakowskiej Mogile. Mateusz Drożdż opisuje, kto udzielił pomocy rosyjskiemu władcy.

Jak przywódca arian Faust Socyn musiał uchodzić z Krakowa do Lusławic. Historyk Maciej Miezian przypomina wydarzenia, które położyły kres złotemu wiekowi wolności religijnych w Polsce.

> Kup E-WYDANIE krakowskiej Naszej Historii
> Samów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii
NASZA HISTORIA GDAŃSK
GDAŃSK

Stan wojenny Andrzeja i Joanny Gwiazdów. Legendarni działacze opozycji wspominają swoje arestowanie i pobyt w ośrodkach dla internowanych. Ich tragikomiczną opowieść spisała Barbara Madajczyk-Krasowska.

Bałtyccy przemytnicy alkoholu. Chociaż prohibicja kojarzy się nam ze Stanami Zjednoczonymi, to w okresie międzywojennym obowiązywała również w niektórych państwach nadbałtyckich. Historię bałtyckich szmiglerów przedstawia dr Henryk Mieczysław Kula

Jak po wojnie wymierzano sprawiedliwość? W pierwszych latach po II wojnie światowej ściganiem zbrodniarzy hitlerowskich i zdrajców narodu polskiego zajmował się Specjalny Sąd Karny. Przed jego obliczem stanął m.in. biskup gdański Karol Maria Splett oraz niektórzy z członków załogi KL Stutthof. O kulisach działalności Specjalnego Sądu Karnego pisze dr Dariusz Burczyk.

Szaleniec czy kozioł ofiarny? Ludolf König von Wattzau mógł się poszczycić wspaniałą karierą, która doprowadziła go aż do godności wielkiego mistrza krzyżackiego. Wystarczyło jednak jedno niepowodzenie, by wzbudzić niechęć współbraci. O politycznych rozgrywkach, jakie toczyły się wokół osoby Ludolfa Königa pisze Maciej Badowicz

Czy znaleziony w Gdyni medalik św. Benedykta, tzw. Postrach Demonów czuwa nad mieszkańcami miasta? — zastanawia się Dorota Abramowicz, przypominając zarazem rodowód niezwykłego artefaktu.

Ryba po oliwsku, czyli 42 lata Hali Olivia. Wybudowany w pierwszych latach rządów Edwarda Gierka obiekt był świadkiem wielu imprez muzycznych czy społecznych To właśnie tutaj odbył się pierwszy zjazd Solidarności. Niedawno pojawił się natomiast wpisania hali do rejestru zabytków — Aleksandra Chomicka.

> Kup E-WYDANIE gdańskiej Naszej Historii
> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii
NASZA HISTORIA ŁÓDŹ
ŁÓDŹ

Syn Napoleona i Marysi z Łowicza. Miał równie burzliwy życiorys, przeplatany niewiarygodnymi wydarzeniami, jak jego rodzice. Jacek Perzyński przedstawia niezwykłą, będącą gotowym scenariuszem kinowego hitu, biografię Aleksandra Walewskiego, urodzonego w Walewicach syna Napoleona Bonaparte i Marii z Łączyńskich Walewskiej.

Znałem Ślepego Maksa. Menachem Bornsztajn, legendarny łódzki gangster, zwany bałuckim Robin Hoodem, czy po prostu Ślepym Maksem, niewielu osobom dał się poznać bliżej. Remigiusz Piotrowski rozmawiał z łodzianinem, który dobrze znał gangstera, a dziennikarka i pisarka Monika Piątkowska opowiedziała nam, dlaczego Ślepy Maks nie zajmował się prostytutkami.

Bezkompromisowy i kontrowersyjny Edelman. Przeszedł nie tylko do historii Łodzi, ale i polskiej medycyny. O Marku Edelmanie, niezwykłym człowieku, wyjątkowej postaci i odważnym lekarzu, pisze Anna Gronczewska.

Jak leczono sto lat temu? Metody dziś możemy uznać za wstrząsające: dentyści uśmierzali ból podając kokainę, na grypę podawano środki wymiotne, promieniami RTG leczono grzybicę. Magdalena Barczykowska zastanawia się, ilu chorych zostało wyleczonych, a ilu zmarło.

Ksiądz rewolucjonista. Carscy urzędnicy w roku 1905 mieli utrapienie z księdzem Janem Żakiem z Łobudzic w powiacie łaskim. Jak niepokorny ksiądz dawał zaborcy w kość, przypomina Ewa Drzazga.

Zbłąkana kula dla Geyera. Zginął przypadkiem, czy go zamordowano? Do dziś zagadka śmierci w 1944 roku Mariusza, najstarszego syna Karola Geyera i potomka słynnego łódzkiego przemysłowca, Ludwika Geyera, nie została wyjaśniona. Różne wersje wydarzeń, które doprowadziły do jego śmierci, przedstawia Anna Gronczewska.

Swawole wesołego biskupa. Gdy arcybiskup gnieźnieński, Antoni Ostrowski, przyjeżdżał do swojego pałacu w Skierniewicach, dawał tam upust swojemu wybujałemu temperamentowi seksualnemu. Aneta Kapelusz śmiało wdaje się w szczegóły wydarzeń z życia sympatycznego subaryty.

Przepadli jak kamień w wodę. Zaginięcie pięcioosobowej rodziny Bogdańskich ze Starowej Góry to jedna z najbardziej tajemniczych spraw, jakimi zajmowała się łódzka policja. Anna Gronczewska sprawdza, co dotychczas udało się ustalić.

> Kup E-WYDANIE łódzkiej Naszej Historii
> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii
NASZA HISTORIA LUBLIN
LUBLIN

Józef Piłsudski z wizytami w Lublinie Twórca Legionów odwiedzał nasze miasto kilkakrotnie, za każdym razem był witany tłumnie i z wielkim entuzjazmem. Najchętniej mieszkał w hotelu Victoria.

Podlubelskie królestwo szyderców Żart stworzony w Babinie przez dwóch lubelskich sędziów przetrwał 100 lat. Mowa o Rzeczpospolitej Babińskiej.

W XV wieku awansowaliśmy do I ligi W 1474 roku Lubelskie stało się województwem. Już 540 lat temu zaczęliśmy się wybijać na niezależność.

Na świątecznym sarmackim stole Potrawy serwowane przez naszych przodków podczas wigili przypominały prawdziwe dzieła sztuki.

W Lublinie łatwo się zakochać. Zygmunt Nasalski, wieloletni dyrektor Muzeum Lubelskiego opowiada o jego miłości do Zamku, uliczkach Starego Miasta i głębokich fundamentach Kaplicy. — Są miasta w których zakochujemy się łatwo. Lublin do nich należy — zdradza Małgorzacie Szlachetce.

> Kup E-WYDANIE wrocławskiej Naszej Historii
> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii
NASZA HISTORIA WROCŁAW
WROCŁAW

Jak Wrocław udawał Berlin. W „Stawce większej niż życie” to stolica Dolnego Śląska była serialowym Berlinem. Hans Kloss kręcił się zarówno po Pałacyku na ulicy Kościuszki, jak i hotelu Monopol. Zdjęcia kręcono także w wilii hr. Wojciecha Dzieduszyckiego. Jego śladami ruszył Bogdan Bernacki.

Ponad trzysta lat traumy po wojnie trzydziestoletniej. Jeszcze sto lat temu na Śląsku pamięć o wojnie trzydziestoletniej była bardzo żywa. O tym, jaki budżet miał Wrocław w XVII wieku i dlaczego Polacy mieli szczęście, że Gustaw II Adolf zginął pod Lützen opowiada prof. Jerzy Maroń w rozmowie z Hanną Wieczorek.

Cała Polska żyła z kradzieży na Dolnym Śląsku. Tuż po wojnie na Ziemiach Odzyskanych szaber był chlebem powszednim. Kradli i wywozili nie tylko Rosjanie, ale też Polacy. O rzeczywistości, którą w „Prawie i pięści” zilustrował Jerzy Hoffman, pisze Katarzyna Kaczorowska.

Polak, który zasłużył na wielki szacunek Żydów. Niewielu zna historię Stanisława Vincenta. A szkoda. Giedroyć mawiał, że jego twórczości nie sposób pojąć, że rozrasta się jak baobab. O niezwykłym pisarzu i filozofie opowiada literaturoznawca Jan A. Choroszy w rozmowie z Maciejem Sasem.

Rycerze wolności, czyli ambitna szlachta śląska. Agata Grzesińska odpowiada na pytanie, jaki portret śląskiej szlachty wyłania się z niemiecko-polskiej wystawy „Szlachta na Śląsku”. Czy możni panowie rzeczywiście byli tak ambitni, światli i ceniący wygody?

Breslau — miasto zagłady. Przy ulicy Kleczkowskiej do 1945 roku w sumie zgładzono 1085 osób. Najbardziej dramatyczny okres więzienia przypada na czas II wojny światowej. O jednym z najbardziej ponurych miejsc we Wrocławiu pisze Marcin Torz.

> Kup E-WYDANIE wrocławskiej Naszej Historii
> Zamów PRENUMERATĘ lub kup dowolne (w tym archiwalne)PAPIEROWE WYDANIE Naszej Historii

Like what you read? Give Nasza Historia a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.