Kişisel Verilerin Sızdırılması Uğruna: Amerikan Seçimlerinde Mobil Uygulamalarının Büyük Etkisi

Biz her ne kadar kendi gündemimize boğulmuş durumda olsak da ABD Başkanlık seçimleri bu sene çok daha farklı bir hava içinde ilerlemeye devam ediyor. Rakipler, birbirlerinden oy kapabilmek adına tüm seçmenlere bir şekilde ulaşmaya devam ederken mobil uygulamalar da bu sene seçimlerin medya ayağında önemli bir rol oynadı. İlk olarak 2012 yılında Obama’nın yarıştığı seçimlerde destekçileri tarafından hazırlanan “Obama for America” uygulamasının ardından bu sene seçimlerde neredeyse bütün adaylar mobil uygulamaları ile ön plana çıkmaya başladı.

Adaylara bağış bulunma imkanı da sağlayan bu uygulamaların tartışılan tek yanı ise mahremiyeti kötü bir şekilde etkiliyor olmasıydı. Ancak son seçimlerde sözünün eri keskin adayların ortaya çıkması, destekçilerin de normal hayatlarında biraz daha taraflı ve politize şekilde hareket etmelerinde yol açtı. Ve bu nedenle mahremiyet konusu da rafa kaldırılmış oldu. Fakat son seçimlerde kişisel verilerin korunması konusu tekrardan gündeme geldi ve Symantec tarafından bir rapor yayınlandı. Rapor için 2016 yarışlarında Norton Mobile Security kullanarak adayların uygulama güvenirliğini ölçüldü. Bu analize göre güvenlik açısından en sıkıntılı uygulamalar Ted Cruz ve John Kasich’e ait çıktı. Allah’tan yarıştan çekildiler…

Bu arada komik bir detay da verelim; seçimlerde Obama’nın rakibi Mitt Romney de uygulama çıkarmıştı ancak uygulamada Amerika’yı “Americia” olarak yazan yazılımcılar yüzünden başı belaya girmişti. Cumhuriyetçi adayların yeni gelişmelere yaklaşımı konusunda sıkıntı mı var acaba diyebilirsiniz ama daha geçtiğimiz gün Peter Thiel’in nasıl ateşli bir şekilde Trump desteklediğini yeni gördük. O yüzden burada bir yere varamıyoruz.

Peki 2016 yarışındaki adaylar, bağışçılarını uygulamara çekmek için neler yaptı?

Örneğin yarıştan bayağı erken çekilen Cumhuriyetçi Aday Rand Paul, kendi uygulaması içinde adaylarına kendisi ile selfie çekilebiliyormuş göstermelerini sağlayan özel bir efekt uyguladı ve bayağı dikkatleri çekmeyi başardı. Ama bildiğimiz kadarıyla Sayın Paul, en son hızlı yaşama konusunda bir hayat koçu olan sevgili Dan Bilzerian’dan destek alarak da kendinden söz ettirmeyi başarmıştı. Ama gelin görün ki siyasal iletişimde Kim Kardashian’a öykünmek size bir sonuç kazandırmıyor, Paul yarışlara sadece 3 ay kadar dayanabildi…

Rand Paul’un selfie uygulaması #StandWithRand de trolling’e maruz kaldı. Paul, kürtaja karşı olmasına rağmen bu fotoğrafta kürtajın yasallaştırılması için yapılan bir protestoda yer alıyor.

Trump’ın kendi uygulamasından çok demokratların Trump’a yönelin uygulamaları ilgi topladı. En son geliştirilen “Trump or False” uygulaması bunlardan yalnızca biri. Trump’a karşı yapılan en eğlenceli uygulama ise Facebook üzerinden hazırlanan “Trump Yourself” oldu. Trump karşıtı birçok kullanıcı, bu uygulamadan önce profil fotoğraflarının bir kısmını Trump’ın komik stickerları ile doldurmaya başladı. Uygulama o kadar başarılı oldu ki 2 milyon kişi tarafından kullanıldı. Aynı başarıyı gösteren bir diğer anti-trump uygulaması da “Trump Dump” oyunu 1 milyon kişi tarafından indirildi.

Trumpyourself’den çıkmış bazı nadide eserler
Super Mario’dan fazlasıyla esinlenen Trump Dump oyunundan bir kare

Hillary Clinton ise “Hillary 2016” isimli oldukça minimalist sloganıyla açtığı uygulamasının ardından bu sefer de bağışçılarının karşısına oyun ile çıkmaya hazırlanıyor. Üstelik bu oyunlarda başarı elde edenlerin gerçek ödüllerle ödüllendirileceği söyleniyor. Dreamworks Animation tarafından hazırlanan uygulamaya stratejistler de oldukça sıcak bakıyor.

Hillary Clinton’ın destekçileri hazırlattığı bilgi oyunundan kısımlar…. Cahil olan bana oy vermesin demek istiyor sanırım

Bilindiği üzere demokrat adaylar arasında anketlerde gençleri kendine en çok çekmeyi başaran isim Bernie Sanders olmuştu. Clinton her ne kadar yaşadığı mail krizinden sonra Y nesline güven konusunda istediğini veremese de geliştirdiği bu yeni uygulamalarla farkı kapatacağına inanıyor.

Not: Clinton Trivia Crack tarzı bir oyunla belki kendiden söz ettirebilir ama bana göre en güzel seçim oyunu Hillary’nin seçim ofisini düzenleme oyunuydu. Bunun üstüne çıkamazlar diye düşünüyorum.