Radka Nekovarova
10 min readNov 19, 2017

Hromadná ubytovací zařízení v Jihočeském kraji jako součást cestovního ruchu

Autor : Radka Nekovářová, Mentor : David Hrabě, Nestlé

Na začátku vlastně byla jenom náhoda. Zkusila jsem navštívit jeden kurz od Czechitas a potkala tam stejně zaměřené lidi s touhou po vzdělávání, změně práce a kreativitě. Od nich jsem se také dozvěděla i o jiných krátkodobých a dlouhodobých kurzech, které měly holky v plánu a tím to vlastně všechno začalo.

Rozhodla jsem se, že zkusím, co mě zaujme, ale jelikož kurzy jsou výběrové, a ne každý se tam dostane, tak jsem počítala, že to bude běh na dlouhou trať. Když mi nevyšel jeden víkendový kurz, začala jsem přemýšlet o detailnějším popisu své motivace a odhalit i skrytá přáni do budoucna, a najednou to bylo jednodušší. (Mezi první kurzy, které jsem absolvovala, patřila např. Canva nebo Data girls). Pochopila jsem, o co vlastně Czechitas usilují, kam směřují a čeho chtějí dosáhnout a propojila jsem svoje přání s jejich cílem, poté mi začaly vycházet všechny víkendové kurzy, které jsem si vybrala.

V té době taky přišla kamarádka s informací o digitální akademii, ale protože se o ni už jednou pokusila, ale nebyla vybrána, trochu mě to odrazovalo. Pak se zmínila také o povinnosti natočit motivační video a to bylo to poslední, co bych chtěla dělat, tak to asi teda ne… jenže nikdy neříkej nikdy.

Nakonec jsem si řekla, že za pokus to stojí a že vlastně o nic nejde, natočila jsem několik amatérských videí a pak se na ně podívala… a jeje.. to je hrůza.. to asi ne… nakonec jsem je ale ukázala kamarádce, abych měla nezávislý pohled a jedno se jí zalíbilo, tak jsem si řekla buď a nebo. Zároveň jsem měla vyhlédnuté ještě jiné vzdělávací kurzy, takže možností bylo hodně. Ale ukázalo se, že Praha je přece jen konkurenční město a zájem o kurzy je obrovský. Nakonec žádné z ostatních kurzů nevyšly a já začala pomalu přemýšlet, že budu muset změnit práci co nejdříve, aniž bych měla za sebou nějaký kurz jako “konkurenční výhodu”. A pak najednou nečekaná zpráva od Czechitas o přijetí do kurzu, nejdříve jsem tomu nemohla uvěřit, ale pak jsem se s nadšením vrhla do světa IT.

To nadšení bylo velké, ale jak čas běžel, tak trochu opadalo a někdy i byly doby, kdy jsem si říkala, je to vůbec ta správná cesta? Zvládnu to nakonec?

Takže to byly první týdny, pak ale nastala akce Meet Your Mentor a přibyly starosti ještě s projektem, pár témat jsem v hlavě už měla a některé firmy mi připadaly více než sympatické a dokonce i s využitím technologií, o které jsem měla zájem. Jenže člověk míní, život mění. Všechno nakonec dopadlo jinak a na poslední chvíli se změnilo všechno nejen téma, ale i mentor. Času bylo hodně málo, spánku ještě méně a bylo nezbytné udělat radikální řešení, jak vymyslet postup, který by se dal aplikovat v praxi, vybrat priority a sestavit plán. Vlastně na první pohled docela jednoduché, jenže ono to tak jednoduché vůbec nebylo.

Nastal dost náročný kolotoč a nakonec jsem tématem na třetí pokus skončila u hromadných ubytovacích zařízení v Jihočeském kraji. Věřila jsem, že si ještě něco pamatuji ze školy ohledně cestovního ruchu spojeného s ubytováním a že to tak složité nebylo. Jenže škola je jen teorie, ale praxe byla opravdu trošku jiná.

Začala jsem studiem na internetu, abych vlastně věděla, od čeho se odpíchnout a byla schopna vůbec něco kloudného vytvořit. Na úvod tedy tím, co vlastně znamená hromadné ubytovací zařízení a jak se člení.

Hromadné ubytovací zařízení je zařízení s minimálně pěti pokoji a zároveň deseti lůžky sloužící pro účely cestovního ruchu. Hromadná ubytovací zařízení se člení na jedno až pětihvězdičkové hotely, penziony, kempy, turistické ubytovny, chatové osady a ostatní hromadná ubytovací zařízení.

Následně jsem se zaměřila na Jihočeský kraj spojený s cestovním ruchem. Cestovní ruch je v Jihočeském kraji již dlouhodoběji vnímán jako významný ekonomický rozvojový faktor. Jihočeský kraj je považován za jeden z turisticky nejatraktivnějších regionů ČR. Tuto pozici by měl Jihočeský kraj do budoucna nejen udržet, ale také výrazně posílit.

K tomu má kraj velmi dobré předpoklady. Jeho atraktivita je dána polohou, přírodním bohatstvím, četnými kulturními a historickými památkami a obecně vhodnými podmínkami pro rozvoj pěší turistiky, cykloturistiky a rodinné dovolené spojené se zážitky.

Zámek Hluboká

Zámek Hluboká leží na návrší nad Vltavou ve městě Hluboká nad Vltavou asi 15 km severně od Českých Budějovic. Je veřejnosti přístupný a patří k turisticky nejatraktivnějším památkám v Česku. Zámek je ve vlastnictví státu a je spravován Národním památkovým ústavem. V bývalé zámecké jízdárně sídlí Alšova jihočeská galerie, která spravuje sbírku soch a obrazů holandských malířů 17. století.

Město Třeboň

Malebná krajina Třeboňska s unikátní sítí rybníků, rozlehlými borovými lesy, vzácnými rašeliništi, historickým městem Třeboň a zachovalou vesnickou architekturou patří mezi nejkrásnější oblasti jižních Čech. Díky mimořádně cenným přírodním lokalitám byla na podstatné části Třeboňské pánve vyhlášena CHKO Třeboňsko, která je současně i biosférickou rezervací. Třeboňsko nabízí velké množství významných kulturních a technických památek, o jejichž hodnotě mimo jiné svědčí kandidatura Třeboňského rybníkářského dědictví do světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Město Písek

Královské město Písek, o kterém máme první písemnou zmínku z r. 1243, bylo založeno vrcholnými Přemyslovci, na strategickém místě, u brodu přes řeku Otavu. Již od svého založení se jednalo o místo velké důležitosti. O tom svědčí, na tehdejší dobu velmi nákladná stavba Kamenného mostu, který je dodnes hlavní dominantou města.

Jméno města je odvozeno od rýžování zlatonosného písku. Město se též snaží orientovat na turistický ruch, který byl důležitý za první republiky(v té době byl Písek znám jako lázeňské centrum v Prácheňském kraji pro své zdravé ovzduší ovlivněné okolními lesy). Turisté často přijíždějí na folklorní, městské a hudební slavnosti.

Kamenný most v Písku

Město Český Krumlov

Jméno města Krumlov je odvozováno z německého výrazu “Krumme Aue”, který je překládán jako “Křivý luh”. Tento název byl odvozen z přírodních podmínek, konkrétně z tvaru území, na němž se město rozkládá, a to proto, že leží v esovitě zakřivených meandrech řeky Vltavy. První zmínka je zachována v písemnosti z roku 1253, kde je Krumlov označován coby Chrumbenowe.

Město není velké svou rozlohou, ale o to více přitahuje svým geniem loci. Český Krumlov však nežije pouze historií, která je v podobě starobylých památek přítomna na každém kroku, ale s odstupem času se stalo významným centrem živé kultury a učebnicí památkové péče. Celoročně nabízí z pestré palety kulturních akcí ty nejlepší zážitky: od návštěv zámku, muzeí a galerií, přes koncerty řady hudebních festivalů či představení v rámci tradičních slavností, až po speciální noční prohlídky či prohlídky města z vodní perspektivy hladiny řeky Vltavy nebo posezení ve stylových gastronomických zařízeních. Obklopen neporušenou krásnou přírodou láká Český Krumlov všechny, kdo chtějí zažít něco nezapomenutelného.

Po prostudování některých turistických lokalit jsem pokračovala tím, jak najít vhodná data. Zdrojem se mi staly informace ze statistického úřadu zaměřená na hromadná ubytovací zařízení. Dalším krokem bylo stažení dat do Excelu, jejich úprava a přenesení do Power BI.

Už jsem se těšila na různé druhy grafů a křivek, jenže ono to tak ideální vůbec nebylo. Některá data se skoro nedala zobrazit, jiná vypadala nepřehledně… no to ne… cožpak jsem udělala něco špatně? Prostě je dobré vědět, že ne všechna data jsou použitelná a dobře zpracovatelná pro vybrané téma, takže asi něco ve smyslu pokus, omyl, nakonec to ale vyšlo.

Bylo nutné nejdříve vytřídit data a určit si hlavní ukazatele, podle kterých informace budu zpracovávat. Jelikož času bylo málo a informací naopak hodně, musela se data redukovat a omezit jen na některé ukazatele a dané lokality.

Díky spolupráci mentora a samostudia se mi povedlo shromáždit a vytřídit důležitá data (odstranit přebytečné řádky, vytvořit si novou hlavičku v tabulce, přidat nový sloupec, sloučit několik tabulek dohromady do jedné) a následně je vizualizovat v Power BI. Zároveň se také naučit trochu orientovat v datech, grafech a co všechno je možné v Power BI najít a jak to kde použít.

Ne na každý graf se dala uplatnit stejná metodika, a tak jsem opět zkoušela, co funguje a co už ne, prostě opět stylem pokus, omyl a znovu a znovu. Potom jsem se soustředila na hlavní kritéria, která jsem chtěla zpracovat a následně vizualizovat.

Zaměřila jsem se na tyto následující ukazatele:

1)Jaká ubytovací zařízení podle kategorie máme v Jihočeském kraji

2) Jaký typ ubytovacího zařízení se vyskytuje nejvíce v Českých Budějovicích a Českém Krumlově

3) Kde je nejvíce 3***hotelů

4) Přehled penzionů podle počtu pokojů ve vybraném okrese

5) Ve kterých městech se nachází hotely s jednou a pěti hvězdičkami

6) Zastoupení penzionů v % ve vybraných městech

7) Počet výskytu kempů v okrese Jindřichův Hradec

8) Počet chatových oblastí, kempů a turistických ubytoven v okrese Písek a Strakonice

9) Ubytovací zařízení v Jihočeském kraji podle charakteru provozu

10)Množství ubytovacích zařízení ve městech, jejichž jméno obsahuje slovo nad Vltavou

Na základě daných ukazatelů jsem došla k těmto výsledkům:

  1. Jaká ubytovací zařízení podle počtu a kategorie máme v Jihočeském kraji?

Nejvíce jsou zde zastoupeny penziony, které patří mezi vyhledávaný druh ubytování pro všechny generace.

2)Jaký typ ubytovacího zařízení se vyskytuje nejvíce v Českých Budějovicích a Českém Krumlově?

Zde jsem vybrala města České Budějovice a Český Krumlov, která jsou cílem mnoha turistů nejenom v letní sezoně, ale i celoročně. Jsou tu dobrá dopravní spojení, která slouží jak místním tak i turistům a mezi oblíbené patří hlavně autobusy Student Agency.

Mezi ubytovacími zařízeními vedou jednoznačně penziony a poté ***hotely.

3)Největší výskyt***hotelů v jednotlivých městech

Dále jsem chtěla vědět, která města mají ***hotely a kde se nacházejí, jako výstup jsem použila následující tabulku.

Mezi městy zvítězily České Budějovice, těsně za nimi Český Krumlov a Třeboň.

4) Přehled množství penzionů ve všech okresech z hlediska počtu pokojů

Tady jsem pro změnu vybrala všechny okresy a zjistila, že nejčastěji se zde vyskytují penziony, které mají 10 pokojů a méně.

5)Ve kterých městech se nachází *hotely a *****hotely

Pro zajímavost jsem vybrala kategorie hotelů s nejnižším a nejvyšším počtem hvězdiček a okres České Budějovice spadal do obou kategorií, což mi přišlo jako důležitá informace pro turisty.

6) Zastoupení penzionů v % ve vybraných městech

Následně jsem použila pokročilé filtry a zaměřila se na konkrétní vybraná města, které mají 5 a více penzionů - zaujalo mě město Třeboň, kde jsou zastoupeny penziony zhruba z 20 % a odpovídá to čilému lázeňskému ruchu a rozvoji rybářství.

7)Počet kempů v okrese Jindřichův Hradec

Další kritériem byly kempy, na které jsem se soustředila v okrese Jindřichův Hradec. Nejvíce kempů se nachází v okrese Jindřichův Hradec ve městech Staňkov, Chlum u Třeboně a Suchdol nad Lužnicí, která jsou navštěvována turisty hlavně v letních měsících.

8)Počet chatových oblastí, kempů a turistických ubytoven v okrese Písek a Strakonice

Jelikož pocházím z Písku a máme chalupu nedaleko Strakonic, vybrala jsem toto kritérium, abych zjistila současnou situaci, která může být důležitá při výběru letních rodinných dovolených. V okolí těchto měst je velký výskyt lesů a řek, což přitahuje turisty hlavně do kempů a chatových osad , kde mohou trávit svůj volný čas ve spojení s přírodou.

9)Ubytovací zařízení v Jihočeském kraji podle charakteru provozu

Zde se ukázalo, že jednoznačně převažují ubytovací zařízení s celoročním provozem a poté s letním provozem.

10)Množství ubytovacích zařízení ve městech, která obsahují ve svém názvu slovo „Nad Vltavou“

Dále jsem zkusila použít další pokročilé filtry a dlaždicový graf a zároveň vložit jeden obrázek, aby to nebyly jen data, ale i trošku barev. Dlaždicový graf seřazuje hodnoty od nejvyšší, začíná vlevo nahoře a pokračuje směrem doprava do dolního roku až k nejnižší hodnotě. Nejvyšších hodnot dosáhly dvě města Lipno nad Vltavou a Hluboká nad Vltavou.

Shrnutí a závěr mé práce :

Jihočeský kraj je hojně navštěvovaný turisty, nejčastěji se zde vyskytují ubytovací zařízení v podobě penzionů. V případě hotelů jsou to ***hotely, které jsou hojně zastoupeny v okrese Český Krumlov, České Budějovice a Jindřichův Hradec. Dále je tu velký výskyt chatových oblastí a kempů nacházející se v okolí Písku a Strakonic, které slouží turistům různých věkových kategorií a také rodinám s dětmi. V okrese České Budějovice najdeme zastoupeny hotely s nejnižším i nejvyšším počtem hvězdiček, což umožní opravdu každému vybrat si z velké škály ubytování.

Za nejvýznamnější atraktivity se považují kulturně historické památky, jakými jsou např. státní hrad a zámek Český Krumlov, státní zámek Hluboká, státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, státní zámek Červená Lhota, státní hrad Zvíkov, státní zámek Třeboň, historická centra měst Tábor, Český Krumlov, České Budějovice, Písek. Významnou atraktivitou je také síť cyklostezek a jiné formy aktivního trávení dovolené jako je golf a vodáctví. Jižní Čechy mají výbornou dopravní dostupnost jak vlakem, tak autobusem i autem a jsou častým zdrojem domácích i zahraničních turistů.

Využití práce do budoucna :

Doporučila bych zaměřit se na všechny kraje ČR, porovnat je mezi sebou a zahrnout do datové analýzy i další zdroje (např. návštěvnost, cenová hladina, dopravní obslužnost). Zároveň bych také chtěla zmínit, že by nebylo špatné ve více lidech zpracovat stejné téma za použití různých vizualizačních nástrojů a porovnat jednotlivé výhody a nevýhody popř. doporučení do budoucna, která metoda a který nástroj je nejlepší. Určitě by to mohla být zajímavá inspirace pro budoucí účastnice, které preferují týmovou spolupráci.

Na závěr uvádím několik odkazů, které mi pomohly najít důležité informace:

https://www.vimvic.cz/

https://stackoverflow.com/questions

https://www.edx.org/course/analyzing-visualizing-data-power-bi-microsoft-dat207x-7

https://www.czso.cz/

http://www.praguecitytourism.cz/cs/pis-pct/pis-pct