Měsíc s chytrým náramkem Jawbone UP24

Asi před měsícem mě napadlo, že by chytrý náramek jako další blbina nemusel být špatný. Výběr nakonec nebyl tak těžký, Xiaomi MiBand je sice levný, ale vůbec se mi nelíbí, to samé se dá říct o Fitbit náramcích, jenž připomínají hodinky.

UP24 jsem po letmém odhadu koupil ve střední velikosti. Čekal jsem, že třeba bude moc volný, nakonec tomu je ale naopak a asi by mi nevadil největší rozměr. (Jawbone má na webu PDF, které vytisknete, vystřihnete pásek a hned víte, jaká velikost je pro vás.)

Hlavní důvod pro pořízení náramku pro mě bylo počítání kroků a zaznamenávání spánku. O notifikace jsem vůbec zájem neměl. Moje Lumia 830 kroky měří dobře, jenže musíte mít mobil pořád v kapse. Bohužel jsem díky UP24 zjistil, že toho nachodím ještě méně, než bych tipoval. Doporučovaných 10 tisíc kroků za den není žádná sranda, pokud cíleně nechodíte. Překonat tuto metu znamená ujít asi 6 až 7 kilometrů.

Měření spánku je super. Přijde mi dost přesné, když třeba vím, že mě v noci vzbudila bouřka, tak to v grafu vidím. V recenzích byla tato funkce také dost vychvalována. Náramek je sice nutné přepnout do „spacího módu“, ale vzhledem k přesnosti mi to nevadí.

Skvělá věc je budík. UP24 budí vibracemi, takže vzbudí jen vás + se snaží budit v lehké fázi spánku. Stačí nastavit interval, ve kterém vás má vzbudit. Možná by nemusel budit, když náramek není v nočním režimu a zaznamenává pohyb…

Maximální výdrž baterie je udávána na 14 dní. Osobně nabíjím každých 12 až 13, což není úplně špatné. Kvalita zpracování UP24 docela zamrzí. Náramek má jediné tlačítko, přesto ale nepůsobí nejlépe a guma vedle něj moc nedrží. Chybí také vodotěsnost, sprcha mu ale nevadí. Vzhledem k ceně není kvalita zpracování žádná sláva.

UP aplikace je super, samozřejmě není Windows Phone verze (byla slíbená minulý rok) a pro iOS pouze pro iPhone (na iPadu tak nevypadá moc dobře). Každopádně se mi její zpracování líbí. K nachozeným krokům třeba občas zobrazí i kontext, ve stylu „hele, ostatní členové UP komunity v tvém věku toho nachodí v průměru více“ a podobně.

Grafy spánku, kroků jsou přehledné, stejně tak jako dlouhodobé statistiky. Ani s nastavením všemožných funkcí náramku není problém. UP aplikaci navíc můžete používat pouze s telefonem a získáte většinu benefitů. Podle The Verge je to nejlepší fitness aplikace.

Docela jsem zvědavý, jak rychle se budou v budoucnu chytré náramky vyvíjet. Hlavně teda cena by mohla klesnout, zvlášť, když Xiaomi zvládne prakticky to samé prodávat asi 5x levněji. Už se těším, až bude měření tepu (což je kritická věc, pokud chcete řešit spálené kalorie) stane standardem a hlavně bude měřit přesně. Bezkontaktní platby pomocí náramku nezní také vůbec špatně. Nejnovější Jawbone UP4 už to v US v omezené míře podporuje. Jenže jenom za UP3 dáte okolo 5 tisíc korun…

Like what you read? Give Filip Němeček a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.