Faytona hayır!

İzmir’in Konak ve Karşıyaka ilçelerinde insanları eğlendirmek üzere uygulanan fayton geleneği, hayvanlara tarif edilemez acılar yaşatıyor! Aşırı sıcak, soğuk ve yağmurlardan etkilenen atlar, sağlık durumlarıyla alakalı ciddi problemler yaşıyor.

Günümüz teknolojisinin gelişmesiyle beraber artık insanlar için tüm işlevini yitiren faytonların, keyif için kullanılması insanların tüm vicdansızlığını da gözler önüne seriyor. (İşlevi (!) olsa dahi tüm sömürülere karşıyız, karşı durmalıyız!)

Tüm Türkiye’de her yıl birçok at insanların faytona binme nostaljisi fantezileri yüzünden hayata gözlerini yumuyor. Hayatını kaybetmeyenler ise çok büyük acılar içerisinde yaşamaya mahkum ediliyor. Yıllardır süren bu korkunç sömürü düzeni sırf insanlar biraz daha eğlensin diye acımasızca devam ettiriliyor. Türkiye’de özellikle İstanbul ve İzmir’de devam eden bu zulüm geleneği, hayvanların bir deri bir kemik kalmasına, acı çekmesine yol açıyor. Çok ağır bir sömürü sisteminde kaybolan atlar, normalde ortalama 25 sene yaşayabiliyorken, faytona koşuldukları zaman bu ömür yaklaşık 15–20 sene düşüyor! Hayatını bu sebeple kaybeden tüm atlar, acılı ve ağrılı bir ölüme mahkum oluyor. Ve bu döngü her seferinde yeni atların getirilmesi ile devam ediyor.

ŞİDDET GÖRÜYORLAR!

Sadece faytona koşulmak ya da sıcakta kilometrelerce yük taşımak değil bu hayvanlara acı çektiren durum. Aynı zamanda kendilerini atların sahibi (!) olarak nitelendiren insanın, bu hayvanlara uyguladığı psikolojik ve fizyolojik şiddet de mevcut. Bu yazıyı okuyan herkes en az bir kere bile olsa bu atlara uygulanan kötü davranışlara şahit olmuştur.

Peki sizce bu faytonları kullanarak bu korkunç sömürü düzeninin devam etmesini sağlamıyor musunuz?

Her yıl yüzlerce at insanoğlunun nostalji şımarıklığı yüzünden hayatını kaybediyor!

İYİEŞTİRME DEĞİL YASAKLAMA İSTİYORUZ!

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), hayvanlarla alakalı yaptığı sözde çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Faytonlara koşulan atların durumlarının iyileştirilmesi gerektiğini ifade eden HAYTAP, sömürüye tamamen karşı çıkmamasıyla yine şaşırtmadı! Atlara çeşmeler yapıp sorunun çözüleceğini düşünen HAYTAP yetkilileri, gerekli birimlere bu konuda dilekçe yazdıklarını ifade etti.

Bu sorun durumun iyileştirilmesi ile çözülecek bir şey değil! Hayvanlar bizim malımız değil. Bu sebeple onları sırf insanların ağız tadıdır, keyfidir diye sömürmeye hakkımız yok. Faytona koşulan atların daha iyi şartlarda bakılmasını değil, tüm doğaya ve yeryüzüne adaletli bir çözüm istiyoruz!

Ulaşım, sağlık, konfor, ağız tadı, kıyafet, eğlence gibi şeyler için hayvanların laboratuvarlarda, çiftliklerde, hayvanat bahçelerinde ya da sirklerde acı çekmesi çok büyük bir yanlıştır. Tüm hayvanlara, tüm yeryüzüne bir an önce özgürlük istiyoruz!

NEŞE YAVUZ

Kaynak: İlkses Gazetesi