Modern kentlerin duyarsız insanları

Kentimizde hayvanlara destek konusunda hep belediyelere yükleniyoruz. Bunu ben de önceki yazılarımda hep yaptım. Haklıyız tabi ki ama belediyenin az da olsa yaptığı düzenlemelere kentliler de saygı göstermiyor. Bu konuya mutlaka değinmek lazım.

Buca’da yaşadığım için örneklerimi buradan vereceğim. Ama bu sadece Buca ile kısıtlı değil maalesef. İnsanın olduğu her yerde böyle problemler sürekli önümüze çıkıyor…

Buca Belediyesi birkaç senedir hayvanlar için otomatik su kapları, beslenme odakları vs. gibi projelere imza atıyor. Yeterli olmasa dahi ilçenin belli bölgelerine koyulan beslenme odakları, teoride hayvanlar için oldukça faydalı. Fakat iş bu odakların nasıl kullanıldığına gelince orda bir tıkanma yaşıyoruz. Neredeyse her beslenme odağında bulunan kaplarda pislikler var. Özellikle sigara izmaritleri, bilinçli bir şekilde bu su dolu kaplara atılıyor. 2 adım ötede çöp tenekesi olmasına rağmen insanlar bu iğrençliği yapmaya ısrarla devam ediyor.

Örneğin geçtiğimiz haftalarda Buca Belediyesi, ilçenin belli noktalarına bayat ekmek toplama kutuları yerleştirdi. Bu kutuların yan taraflarında 2 adet olmak üzere hayvanlar için su kabı bulunuyor. Peki sizce bu su kaplarının akıbeti ne durumda? Hemen anlatayım; suların içerisinde su, gazoz kapakları ve bolca sigara izmariti bulunuyor. Hayvanlar su kabına yönelip bir iki kokladıktan sonra çekip gidiyor.

İnsanların bu duyarsızlığı maalesef belediyenin atmış olduğu ufak adımları da engelliyor. Bu durumda az da olsa yapılan düzenlemeler boşa gidiyor. Bu konuyu yine sadece kentliye yıkıp bırakmayacağım. Belediyenin mutlaka ama mutlaka sürekli olarak bu kapları kontrol etmesi, gerektiği zaman da temizlemesi gerekiyor. Fakat kaplar oraya koyulduktan sonra unutulup gidiyor. Uzun zaman sonra o kaplarda küflenmeler ve yosun tutmalar da haliyle başlıyor. Her gün park bahçe temizliği yapanların yanına bu odaklarla ilgilenmesi gereken birisi verilse problem çözülür gibi geliyor.

OTOMATİK SU KAPLARI ÇALIŞMIYOR

Buca’nın dışına çıkacak olursak da Büyükşehir Belediyesi’nin bazı bölgelere koyduğu otomatik su kaplarının çalışmadığına dair şikayetler geliyor. Su kapları haftalarca yosun tutmuş bir biçimde aynı pis suyla duruyor. Otomatik olarak kendini yenilemesi gereken su kapları bazen kupkuru kalıyor. Tabi bunların da temizliği maalesef yapılmıyor.

Madem hayvanlar için böyle güzel adımlar atıyorsunuz, neden bunun devamı gelmiyor? Bu soruya verebileceğim tek cevap maalesef ‘gösteriş’ oluyor. Gösteriş için her basın organına bültenler yollanıyor, can dostların yanındayız muhabbetleri çevriliyor. Fakat yapılan projelerle sonrasında ilgilenen kimse olmuyor.

Bu konuda iş sadece belediyeye düşmüyor tabi ki. İnsanları da bir şekilde bilinçlendirmek lazım. Yahut bu kapları kirletenlere bir takım yaptırımlar uygulanmalı.

Bu şekilde devam edilirse o hayvanlar bu desteklerden asla yararlanamayacak…

Vicdanlı kalın…

NEŞE YAVUZ

Kaynak: İlkses Gazetesi