10 Maddede Türkiye Gezisi İzlenimlerim

İtalya’dan geldikten sonra geçen yıl Çorum’a kadar gidip ailevi sebeplerden dolayı dönmek zorunda kaldığımız Türkiye gezimizi gerçekleştirmek üzere 20 Temmuz 2015, Pazartesi günü Çanakkale’den ben, eşim ve kızımla birlikte yola çıktık. Uzun sürecek bir gezi olacağı için ilk olarak Bursa’da arabayı servise götürdük. Bu arada Suruç saldırısı gerçekleşti. Ancak her türlü hazırlığımızı yaptığımız ve geçen yılın içimizde kalan ukdesiyle geziyi sonuna kadar sürdürdük. Toplamda 7 bin 328 kilometre yapıp 21 gün sonra paha biçilemeyecek tecrübelerle eve döndüğümüzde hiçbir yerin insanın evi gibi olmadığını bir kez daha ve bir kez daha anlamış olduk. Bu yazıyı üç haftalık bir geziyi 10 maddeye sığdırmaya çalışmanın endişesiyle yazıyorum. Umarım başarılı olurum.
 1. Yurtdışı gezilerimizi aylar öncesinden planlamamıza rağmen Türkiye gezisini neredeyse günübirlik olarak gerçekleştirdik. Belli bir gezi planımız vardı ama terör olayları sebebiyle gezemediğimiz yerler olduğu gibi zamanımızın kısıtlı oluşu da bazı yerlere gitmemize engel oldu. Geziye başlarken iki haftalık bir süre öngörmüştüm ama bazı sebeplerden bu süre üç haftaya çıktı.
 2. Genelde öğretmenevlerinde kaldık. Ancak rezervasyonlarımızı günübirlik olarak yaptığımız için bazen öğretmenevlerinde yer bulamadık. Böyle durumlarda rezervasyonumuzu booking.com üzerinden yaptık. Öğretmenevlerinin ortalama fiyatı iki kişi için 50 lira olmakla birlikte otellerin ortalaması 140 liraya kadar çıktı. Kaldığımız en pahalı otel, Urfa’daki 5 yıldızlı Nevali Hotel’in iki kişi için gecelik fiyatı 198 liraydı. Fiyatıyla doğru orantılı olarak da kaldığımız tesisler arasında kahvaltısının çeşitliliğinden odanın büyüklüğüne ve rahatlığına kadar en çok Nevali Hotel’den memnun kaldık. Birkaçı istisna olmak üzere maalesef öğretmenevlerinin fiyatlarına paralel düşük standartları da bizi memnun etmedi. Özellikle Karadeniz Ereğli Öğretmenevi’nin eşim ve kızımla kaldığım odaya dördüncü bir kişi gelmemesi için ekstra ücret alması, pencere kenarındaki masalarda kahvaltı etmenin yasak olması gibi anlamsız uygulamaları zirve noktasıydı.
 3. Gezimizin uzamasına yol açan olay, her ne kadar kendileri kabul etmeseler ve bunu belgelendiremediğim için isim veremesem de Van’daki bir akaryakıt istasyonunda benzinli aracımıza 5 litre kadar dizel yakıt karıştırılmasıydı. Yakıt aldıktan yaklaşık 30 kilometre sonra araç istop edince yol yardımı çağırmak zorunda kaldık. Yol yardım, gerekli bakımı yaptıktan sonra tekrar yola koyulduk. Önce Akdamar Adası’nı gezdik, 3 saatlik bir yolculuktan sonra Malabadi Köprüsü’ne geçtik. Burayı gezdikten sonra Batman’a doğru yola çıktık ancak aracı çalıştırmamla motor arıza ışığının yanması bir oldu. Filmi geri sarıp benzin istasyonunda yaşananları tekrar aklıma getirince bu maddenin başında yazdığım durumu anlamış oldum. Bir gece Batman’da kalıp en yakın yetkili servisin olduğu Diyarbakır’a geçtik. Böylece gezimizin Hasankeyf, Midyat ve Mardin ayaklarını gerçekleştiremedik. Üstelik hiç hesapta yokken parça değişimi için Diyarbakır’da 2 gün konaklamak zorunda kaldık. Bir yandan 45 derecelik sıcak, bir yandan artan terör olayları, bir yandan zorunlu bekleyişten kaynaklı stres; gezimizi bir pişmanlığa dönüştürdü. Neyse ki 2 gün sonunda arabayı servisten alıp Elazığ’a geçince tüm bunları unuttuk ancak beceriksiz bir pompacının başımıza açtığı bu olay, her yakıt alışımda gayriihtiyari olarak doğru pompanın araca girip girmediğini kontrol etme refleksi kazandırdı bana.
 4. Gezi güzergahımız Karadeniz üzerinden Doğu ve Güneydoğu Anadolu, oradan Konya, Akdeniz ve Ege Bölgesi’ne, son olarak da Çanakkale’ye doğruydu. Daha önce gezdiğimiz için başta Kapadokya olmak üzere bazı yerlere hiç uğramadık. Mardin gibi bazı yerleri de çok istememize rağmen çeşitli sebeplerden gezemedik.
 5. Yemek olarak genelde yöresel lezzetleri tercih ettik. En güzel yemekleri de Doğu Anadolu Bölgesi’nde yedik. Erzurum’da üçüncü sınıf bir yol lokantasında yediğimiz cağ kebabı bir yana Elazığ’da Gedik Restaurant’ta yediklerimiz, büyük olasılıkla hayatımda yediğim en güzel yemeklerdi.
 6. Gezimizin en önemli üç tecrübesi Nemrut, Cennet Obruğu ve Pamukkale Travertenleri’ydi. Özellikle binbir zorlukla zirveye çıkıp gördüğümüz Nemrut, bir kez daha tecrübe etmek istediğim bir olay oldu. Binbir zorluk derken Malatya tarafından Nemrut’a çıkmaya çalışmayı kastediyorum. Yaklaşık 90 kilometrelik mesafeyi, yolun kötülüğü ve virajların fazlalığı sebebiyle neredeyse 3 saatte aldık. Üstelik Nemrut’un zirvesine sadece 4 kilometre kalmışken yol yapım çalışmaları sebebiyle Kahta yönüne dönüp tekrardan Nemrut’a çıkmaya çalışmak inanılmaz yorucu bir hale geldi. Elazığ’dan yola çıktıktan tam 7 saat sonra en sonunda zirveye vardığımızda her şeye değdi doğrusu. Kendi adıma inanılmaz bir tecrübeydi ki muhtelemen Nemrut’a bir daha gitmek isterim doğrusu.
 7. Yol demişken otoyollar haricinde neredeyse tüm bölgelerde yol yapım çalışması vardı. Doğu’da birkaç yerde gördüğümüz tanklar dışında neredeyse hiçbir yerde olağan dışı bir durumla karşılaşmadık. Şehir içi trafiği bir yana, gittiğimiz yerlerin genelde turistler tarafından tercih edilmesi ve etrafta fazla turistin de olmamasından yollar boş sayılırdı. 7 bin 328 kilometre boyunca sadece 1 kez kazaya şahit olduk. O da yine yol yapım çalışmasının olduğu Zigana geçidi civarındaydı. Ayrıca kurallara uyduğumuz için de yolculuk boyunca hiç trafik cezası yemedik.
 8. Gezdiğimiz onca şehir, antik kent, müze, ören yeri arasından en beğendiklerim, Amasya Müzesi Mumyalar Salonu, Nemrut, Cennet Obruğu, Samsun Kent Müzesi, Urfa Müzesi ve Göbeklitepe oldu. Özellikle Nemrut ve Cennet Obruğu yaşadığım en akılda kalıcı tecrübeler oldu. Yine Baksı Müzesigibi sıradışı bir müze de hafızamın müzeler bölümünde önemli bir yer edindi. Samsun Kent Müzesi, bir “kent müzesi”nin nasıl olması gerektiğinin harika bir örneği olurken, Amasya Müzesi’nin Mumyalar Salonu kendimizi Mısır’daymış gibi hissetmemizi sağladı. Göbeklitepe ve yeni açılan Urfa Müzesi de görülmeye değer yerlerdendi. Yine ilk defa gittiğimiz Bodrum’u da çok beğendik. Hayal kırıklıklarım ise başta Yesemek Açık Hava Müzesi, Sümela Manastırı ve Bayburt oldu. Bayburt’un hiç ama hiç gelişmeye müsait olmayan ve 50'li yıllardan kalmış şehircilik anlayışıyla, onca kilometre gittikten sonra sınırlı sayıda ve tamamlanmamış heykellerden oluşan Yesemek Açık Hava Müzesi ve yine onca kilometre gittikten sonra hafta sonu trafiğine takılıp arabanın debriyaj balatalarının aşınmasına sebep olan ve büyük bölümü restorasyon sebebiyle kapalı olan Sümela Manastırı, hafızamın hayal kırıklıkları bölümüne geçti.
 9. Otopark parası olarak en çok Erzurum ve Bodrum belediyelerine para kazandırdık. Zeki Müren’in müze olan evinin yakındaki otoparka 4 saat için 15 lira ödedik ki ödediğimiz en yüksek ücret de buydu. En ucuz otopark Ereğli Öğretmenevi’nin yanındakiydi ki onun için de gecelik 3 lira verdik. Ancak daha önce söylediğim gibi Ereğli Öğretmenevi o parayı fazlasıyla çıkardı.
 10. 3 haftalık gezi süresince arabanın termometresi geceleri hariç olmak üzere en yüksek 46 dereceyi, en düşük de 16 dereceyi gördü. 46 dereceyi Adana’da, 16 dereceyi ise Konya’dan Antalya’ya giderken lokal yağmur yağışı sırasında gördük. Eve döndüğümüz gün dışında hava karardıktan sonra neredeyse hiç yol almadık. Diyarbakır ve Elazığ’da kaldığımız ve arabayı kullanmadığımız 4 gün haricinde günde ortalama 430 kilometre yapmış olduk.
 Sonuç olarak uzun yıllar gerçekleştirmek istediğim Türkiye’yi gezme planının tamamını olmasa da büyük kısmını gerçekleştirmiş olduk. Bundan sonraki amacımız, çeşitli sebeplerle gezemediğimiz Rize, Mardin, Sivas gibi yerleri gezmek.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.