3 Adımla XML Sitemap Haritası Ekleme / Gönderme • SEO Bak

XML Sitemap (XML Site Haritası), sitenizin içeriklerinin ve diğer ögelerin düzenlenmesi hakkında arama motorlarına (Google, Yandex, Bing, Yahoo!) bilgi vermek için sitenizin URL’lerinin (web sayfalarının) bulunduğu bir XML dosyasıdır.

Site haritaları, e-ticaret siteleri, blog siteleri ve yeni geliştirilen siteler için çok önemlidir. Site haritaları hakkında daha fazla bilgiyi Google Search Console Yardım bölümünden de bulabilirsiniz.

Image for post
Image for post

Site Haritasının Önemi

Web sayfaları ve yazılar arama motorları tarafından sıralanır. Peki arama motorları blogunuz hakkında nasıl bilgi sahibi olacak? XML Sitemap (XML Site Haritası), haritasının gönderilmesiyle gerçekleşir.

Site haritaları, web siteniz için oldukça önemlidir, XML Sitemap (XML Site Haritası), web sitenizin içeriği ile ilgili Google, Yandex, Bing ve Yahoo! gibi arama motorları arasındaki iletişimdir. XML Site Haritaları, arama motorlarına bir web sitesinin URL’ lerini sağlar. Bir site haritası eklemezseniz, web yöneticisi araçları sitenizin içeriğiyle ilgili herhangi bir bilgi alamaz.

Site haritaları, arama motorlarının tarama botları tarafından web sitenizden bilgi alması için bir küçük bağlantı sağlar. Site haritası, blog gönderilerinin dizine eklenmesini ve alakalı aramalarda gösterilmesini sağlar. Site haritası, web tarayıcılarının yeni ve güncellenmiş sayfalarımızı taramasına yardımcı olur, böylece web tarayıcıları sitemizin herhangi bir sayfasını kaçırmaz.

XML Sitemap (XML Site Haritası) Oluşturma ve Gönderme

Bir site haritası oluşturalım. 1. Google Search Console‘a giriş yapın . 2. Mülk adınızı tıklayın . 3. Tarama> Site Haritalarına yerine gidin.

Image for post
Image for post

Sağ üst köşedeki, Site Haritası Ekleme / Test Etme düğmesine tıklayın.

Image for post
Image for post

Alana Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız, sitemap_index.xml, başka bir eklenti kullanıyorsanız muhtemelen sitemap.xml olarak yazın ve Gönder düğmesine tıklayınız.

Gönderdikten sonra, Bekliyor, Beklemede gibi bir durum notu alacaksınız. Yeni blogların, Google tarafından dizine eklenebilmesi 1/2 hafta kadar sürebilir. Yine de, sitenizi daha hızlı dizine eklemenin başka yolları da var, aşağıda onuda açıklayacağım 😉

Google ile Hızlı index Alma

Web sayfalarımızı arama sonuçlarında görmek için biraz sabırsız oluyoruz 🙂

Google, yeni bir siteyi, yeni bir makaleyi veya sayfaları dizine ekleme süresi vardır normalde bu bir sorun olarak algılanıyor. Genel olarak, yeni bir siteyi index alması genelde 1/2 hafta kadar sürebilir. Ancak manüel olarak bir siteyi her zamankinden daha hızlı taramaya zorlayabilirsiniz. Web sitenizi Google’da nasıl hızlı bir şekilde index alacağını öğrenelim.

İndex Nedir?

Dizine ekleme, sitenizdeki etkinlikleri sürünerek GoogleBot tarafından yapılan işlemlerdir. Blogunuz yeni olduğunda, site haritaları ve bağlantılarıyla Google tarafından keşfedilebilir. Blogunuzu keşfetme işlemi Dizin Oluşturma olarak bilinir.

GoogleBot Nedir?

Googlebot, web’teki bilgileri Google arama motoruna eklemek için arayan bir yazılımdır. Google Webmaster‘larda arama motoru tarayıcısı olan GoogleBot hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

GoogleBot, güncellemiş verileri toplamak için siteden siteye geçer ve dizine eklenmesi için Google’a gönderir. Bu işlem, Googlebot’un site haritaları ve bağlantılarını kullanarak yeni bilgiler bulmasıyla birlikte tarama olarak bilinir.

Google Gibi Getir

Burada kullanacağımız web dizinleyici aracı, Google gibi getir. Bu araç, sitenizin doğrulanmasını ve ilk önce bir XML Sitemap (XML Site Haritası), nın oluşturulması gerektirir.,

Google Search Console‘a giriş yapın, Kontrol Paneli > Tarama > Google gibi getir seçeneğine gidin.

Ana sayfanın index almasını istiyorsanız kutucuğu boş bırakınız.

Image for post
Image for post

Bazen dizini bir kez daha istenecek duruma gelebilirsiniz. Bir kez daha dizine eklemeyi seçtikten sonra, yalnızca bu URL’yi taramayı seçebilir veya bu URL’yi ve doğrudan bağlantılarını tarayabilir Bu işlem Google’un belirli URL’leri gerçek işlemden çok daha hızlı taramasını zorlar.

Image for post
Image for post

Sosyal Medya Kullanımı

Twitter, Google+ vb., birkaç saat içinde blog yayınınızı dizine eklemeden çok önemli bir rol oynar.

Yayınınızı yayınladıktan sonra, Google+ ve Twitter’da paylaşın, Sadece yayınınız dizine eklenmekle kalmaz, aynı zamanda yayınınızı Google arama sonuçlarının ilk sayfalarında görebilirsiniz 😉

Geri Bağlantı (Backlink)

Yeni bir site için birkaç geri bağlantı (backlink) dönüşü toplayabilirsiniz.

Misafir Yazarlık

Bazı kaliteli yayınlar oluşturun ve konuk niş blog’larınızda yayınlayın. Misafir yazarlık mesajlarınızı kabul eden birkaç yüksek alan adı yetkili bloglar vardır. Bazı niş otorite bloglarında misafir yazarlık gönderdiğinizde otomatik olarak sitenize geri dönecektir. Sadece kaliteli bir geri bağlantısı (arama motorlarında sıralanmak önemlidir) sitenizde ok daha hızlı dizine eklenmiş olacaktır.

Yorum Yapma

Forumları takip etmeyi duydunuz mu? Size geri dönüşleri takip etmede harika bir iştir. Sitenizle alakalı forumları izleyin ve katılmaya başlayın, bu şekilde yeni sitenin endekslenmesi hem de arama motorlarında sıralanma için faydalı birkaç geri bağlantı alabilirsiniz. ,

Birçok site, yorum eklentileri kullanıyor Yaptığı şey, yorumcunun blogunun en son yayına bağlanmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle eklentileri kullanan blog gönderileri üzerine yorum yazıyorsanız, otomatik olarak en son blog yayınınıza geri dönecektir. Dolasıyla en son gönderilen yazılarınızda, dizine ekleyebilme şansınızı artıran bir kaç geri dönüş elde edebilirsiniz.

Sitenin İndex Durumunu Kontrol Etme

Google Arama’ya yazın;

site:seobak.com

Seo bak yerine kendi sitenizin adınızı yazın ve tüm index almış sayfalarınızı göreceksiniz.

site:https://seobak.com/xml-sitemap

Bu, belirli web sayfalarınızın herhangi birinin dizine eklenip eklenmediğini kontrol etmektedir. (Denemeniz için yukarıdaki URL’yi değiştirin.)

Originally published at seobak.com on February 25, 2018.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store