Práca popri strednej? Diss.

Tento wanna be blog post píšem z núdze, nakoľko som sa zúčastnila jednej super prednášky organizovanej 0100 Ventures v Bináriu. Po tomto blogu sa na mňa buď nahneváš, alebo utvrdíš vo svojej sprostosti. Ale ver, že nechcem ani jedno, kamoško.

Pracujúci vysokoškoláci

V prvom rade by som chcela uviesť na pravú mieru, že nie sú to len vysokoškoláci, ktorí pracujú popri škole. Niekto sa teraz ohradí, že práca na dohodu sa nepočíta. No o tomto neskôr.

V dnešnej spoločnosti sú nejako zvláštne nastavené pravidlá. 
Len vysokoškoláci by mali byť aktívni. 
Len vysokoškoláci by mali premýšľať nad svojou budúcnosťou. 
Len vysokoškoláci by mali popri škole pracovať.

Avšak toto nie je problém len vysokoškolákov. Je veľmi veľa stredoškolákov, ktorí sa snažia nájsť svoj life balance medzi školou, prácou a ostatnými záľubami. Samozrejme teraz pod pojmom “práca” nemám na mysli nezmyselné “arbeitovanie” pre peniaze. Príklad: McDonalds*, kde sa ideš zodrať, aby bolo dosť hranoliek v mraziaku 20h do týždňa, ak nie viac. A to len preto, aby si si mohol kúpiť najnovšie nike air huarache. (Alebo čo)

*Samozrejme ak ti dáva práca v mekáči zmysel v tvojom kontexte, tak kľudne. Aj ja sama som tam pracovala a bola to pre mňa škola. Skôr ide o prácu len pre peniaze.

Prácou mám na mysli prácu v poriadnej firme, kde získavaš reálne skúsenosti, v oblasti ktorej sa chceš venovať. Prácu na vlastnom start-upe alebo na vývoji aplikácií pre korporácie, marketing, biznis, dizajn a ďalšie. V dnešnej dobe sú práve toto veci, ktorým sa venujú už aj stredoškoláci. Preto, keď mi nejaká firma povie: “pardon, naša cieľovka sú len vysokoškoláci”, zavesím s vedomím, že sú to hlupáci. A navyše obmedzení hlupáci.

Tento bias je bežný ako korupcia v našej krajine. Preto, keď stredoškolák robí veci inak, počúva reči typu: ešte nie si na vysokej, “čo si to akože dovoľuješ”.

Vadí mi nedostatok príležitostí pre vysokoškolákov

Keď počujem túto vetu z úst vysokoškoláka, horko plačem. Nedostatok príležitostí nie je problémom trhu, ale teba, pokiaľ si skutočne myslíš, že príležitostí je málo. Ak je príležitostí málo, prečo potom taký sopliak ako ja nemá problém ich nájsť?

Toto je len chabá výhovorka, ktorá hladí tvoje ego, keď máš zlý pocit sám zo seba. Prebuď sa a poobzeraj okolo seba. Keď nevidíš, spýtaj sa druhých na cestu. Ale samozrejme, nie takých slepcov, ako si ty… (no offense)

Pravidlom je, že príležitosti nenájdeš na profesii, ani na brigada.sk. Na takýchto stránkach sa “hajrujú” práve spomínaní arbeiteri. Budeš robiť pásovú výrobu za počítačom. Nikto si ťa tam nevšimne, ani nebude čakať, kým sa usadíš, aby ti zatlieskal, pretože na tvoj talent tak dlho „čakali“. Príležitosti chodia na konferencie, prednášky, alebo sa skrývajú za tvárami tvojich známych. (Nie priateľov, v tomto ti viac pomôžu cudzí než tí blízki…ale nájdu sa aj výnimky ofc).

No a keď budeš už naozaj zúfalý/á, že nemáš ako získať prax a skúsenosti, skús ten “zapredaný proamerický” tretí sektor. Na Slovensku máme neskutočne veľa neziskoviek a občianskych združení a tam máš zaručené skills, ktoré hľadáš. Zapoj sa aktívne do dvoch a o zábavu máš postarané. 
Veľa mladých prácu v neziskovke podceňuje, ale ver mi, že toto je to, čo ti pridá hodnotu, keď si nevieš poradiť. Budeš mať potrebné skúsenosti + odlíši ťa to od všetkých záujemcov o daný job.
Všetko sa dá, stačí chcieť.

Bariéra alebo kariéra?

Pre profesorov bariéra, pre študentov kariéra.

Samotná otázka je dostatočne kontroverzná, keďže je veľa ľudí, ktorí chcú radšej riešiť svoj startup ako školu. Podľa mňa je dôležité začať na sebe makať skoro. Nie čakať na výšku a tam sa začať zapájať. Preto akonáhle si schopný a ochotný prevziať na seba zodpovednosť za svoje rozhodnutia – you’re free to go.

Ale na druhú stranu, keď sa naplno venuješ práci a na prednášky chodíš len kvôli tomu, aby si mal titul….celkom drzé nie? Keby si si za tú školu platil, asi by si to tak nerobil.

Môj názor o strednej ale je, že priveľmi obmedzuje. Najmä ak 20-roční musia chodiť do školy každý deň a svoju absenciu hlásiť vopred. V tomto prípade sa práca (či už vo firme alebo neziskovke) stáva bariérou aj pre študenta. Avšak netreba sa vzdať, aj keď to je náročné. Pretože škola by ťa nemala obmedzovať v ďalšom sebarozvoji. (Predsa)

Študovať či neštudovať?

Otázka, či dokončiť školu a ísť pracovať, alebo skončiť so školou a ísť pracovať, je normálna. Určite už každý z nás premýšľal nad tým, či mu treba toho magistra, či bakalára, alebo aj maturitu.

Toto je taktiež veľký stereotyp našej spoločnosti. Veď predsa, keď nedokončíš strednú, tak si hlupák a všetci povedia, že na tebe vidno, aký si iný. Inými slovami sprostý.
Lenže ver mi, že tvoje vzdelanie má len málo dočinenia s tým, aký si človek. Škola by ťa mala naučiť myslieť, avšak súčasné slovenské školstvo ťa učí akurát tak memorovať. A navyše, môžeš vedieť aj kvantovú fyziku, ale pokiaľ budeš voliť krajnú pravicu…..no good.

V súčasnej skupine mladých ambicióznych stredoškolákov už niekoľkokrát padla otázka, či nám treba maturitu. A to sú veľkí ľudia títo stredoškoláci, pracujúci na veľkých veciach s istou budúcnosťou aj bez maturity. 
Preto, či už si na strednej alebo vysokej a premýšľaš o skoncovaní so školou, pokojne.
Okolie bude na teba pozerať ako na zjavenie, ale pokiaľ na sebe tvrdo pracuješ, chceš sa neustále učiť nové veci v oblastiach, ktoré ťa bavia a rešpektuješ druhých ľudí, nestratíš sa.

Avšak je pravda, že v súčasnosti sa moc bez maturity ďalej nepohneš, zatiaľ čo výšku si dorobíš kedykoľvek. Práve preto sme sa rozhodli (naša bublinka ega a talentu), že do tej maturity to už nejako vydržíme. A potom budeme robiť skutočne ťažké veci, a meniť tento svet, zatiaľ čo ostatní po nás budú pozerať. Ha! Arbeiteri!

Tento môj ego trip zakončím tak, že nič z toho, čo som spomenula, nemyslím zle. Rada píšem uštipačné texty s humorom, len ten humor sa demonštruje v tomto online svete ťažko.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.