İkinci ekran vs. akıllı televizyonlar

Televizyon seyrederken ikinci bir içerik kaynağına ihtiyaç duyduğumuz, seyrettiğimiz hakkında fikirlerimizi beyan etmeden duramadığımız, ya da bilmediğimiz bir konudan bahsediliyorsa “google’lamanın” bizim için bir zorununluluk olduğunu baştan anlatıp sizi sıkmayacağım. Nitekim bunlar artık 34609 farklı “keynote” konuşmacısının 23536 farklı “summit”te anlattığı konular. Benim bu sefer merak ettiğim ve cevap aradığım konu siz ikinci ekranlaştırabildiklerimizden misiniz, yoksa akıllı tv’cilerden misiniz?

Akıllı televizyonlar piyasaya sürüldülğü 2010 yılında, “çığır açan bir yenilik” olarak lanse edilmişlerdi. Artık televizyon izlerken tweet atabilir, facebook’tan izlediğimiz şeyin videosunu paylaşabilecektik…

Bugün yıl 2016 ve ben televizyonundan Youtube açana bile rastlamıyorum. Nitekim kullanıcı deneyimi kimsenin beklediği kadar kolay ve eğlenceli olmadı sanki. Onun yerine zaten cebimde olan iPhone’numu çıkartıp, AppleTV’den stream etmek, ya da direkt telefonumdan tweet atmak çok daha zahmetsiz bir iş… Nitekim Readwrite.com’un dediğine göre Amerikalı akıllı TV tüketicilerinin %40’ı bırakın bu ürünün özelliklerini kullanmayı televizyonlarını internete bağlamaya zahmet bile etmemişler (bir Amerikalı değilim ama ben de bu tüketicilerden biriyim)… Açıkcası bunun TV üretici markaların beklediği bir sonuç olduğunu hiç sanmıyorum.

2010’da “Akıllı TV tüm televizyon tüketme alışkanlığımızı değiştirecek” diyen Intell, 2011’in sonunda akıllı TV geliştirme konusundaki eforunu tamamen akıllı telefon ve tablet üretmeye yöneltti. Internet’te kısa, hızlı video tüketme alışkanlıkları ve Netflix, HBO, Amazon gibi OTT’lerin de penetrasyonunun hılz yükselmesi ile akıllı TV’nin gelişim gösteremeden teknoloji mezarlığında yerini aldığını söyleyebiliriz. Benim çocukluğumda baş gösterip sonra yok olan VR’ın teknolojinin hayal gücümüzüe yetişmesi ile tekrar hortlaması gibi akıllı TV de bir “come-back” yapabilir mi göreceğiz.

Akıllı TV’nin tüm vizyonu, tüketiciye sunmak istediği tüm artı değer N’oluyo, Twitter, Yan Ekran gibi ikinci ekran uygulamalarında vücut buldu. Akıllı TV ile gelen uygulamalar ne kadar TV izleme alışkanlıkları ya da TV izleyicileri düşünülmeden tasarlanmışsa ikinci ekran uygulamaları ve içinde bulundukları telefon ve tabletler de o kadar tüketicileri düşünülerek tasarlanmış durumdalar.

İzlediğiniz programı zahmetsizce sesinden tanıyan, hangi bölümde kaçıncı dakikada olduğunuzu bilip ona göre size merak ettiğiniz detayları şlaks diye veren uygulamalar, “akıllı” TV’leri çok kısa sürede “aptal” etti. Tüketici açıkca salonundaki televizyonundan sadece bir şey oynatmasını istiyor gibi görünüyor…

Bunu beğen:

Beğen Yükleniyor…

İlgili


Originally published at ikinciekran.com.tr on June 5, 2016.

Like what you read? Give N'oluyo a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.