Излъга ли министър Мундров за машините за гласуване ?

Нора Василева
6 min readJul 30, 2024

--

Все по-вероятно става България да отиде на нови избори в края на 2024 година, толкова по важна става тази статия.

Служебния министър на електронното управление Валентин Мундров. Снимка “Дневник”

Още в първите си изявления служебния министър-председател Главчев заяви, че основната задача на правителството е провеждането на честни и прозрачни избори. Същите изявления направи и служебния министър Валентин Мундров още на 11 април 2024 пред Комисията за електронно управление, че “Първата и основна задача на Министерството на електронното управление е удостоверяването на съответствието на техническите устройства за машинно гласуване. Идвам със заявката това удостоверяване да стане максимално публично и прозрачно” (връзка към цялото заседание).

Но как трябваше да се постигне тази прозрачност? В пространните интервюта бяха посочени няколко начина:

  • Ще се публикуват възможно най-рано всички документи, свързани с изборите.
  • При сертифицирането на машините за гласуване ще бъдат включени множество експерти, като така ще бъдат защитени от хакване и манипулация. Малко по-късно този подход бе опровергано от ЦИК, които определиха,че външните експерти могат да се използват само при липса на капацитет, но не и като “мярка за повишаване на обществения контрол”.
  • Публичността ще бъде включена максимално широко в целия процес около машините за гласуване

Какво се случи в действителност обаче ?

Документи

Основният документ — методиката, по която ще бъдат сертифицирани машините беше публикувана на 02.05.2024 г. и беше подложена на “обществено обсъждане” в изключително съкратен срок, тоест се събираха коментари на сайта и по електронна поща. Не се проведе традиционното публично обсъждане на тази методика, каквато практика имаше при предишните избори през предходните години. Скоропостижно методиката беше приета и работата по сертификацията започна на 11 май 2024 г, въпреки че това е нарушение на собствената методика на министерството — съгласно нея те трябва да започнат работа едва, когато машините за гласуване са пълен комплект, но едва с Решение No 3318-ЕП/НС от 17 май 2024 г. ЦИК решава каква ще е хартията, която машините ще ползват при тези избори — цели 6 дни след като работата в МЕУ “уж” е започнала.

Защо се съмнявам, че в МЕУ са работили ли? Нека да разгледаме другата част от “прозрачността”, а именно максималното включване на публичността. Предлагам ви цитат от публикувания доклад от гражданско сдружение “Демокрация и законност”, изготвен от бившият главен секретар на МЕУ Ангел Петров:

В периода 11.05.2024–25.05.2024 г. на гражданите беше осигурена
възможността, в зала Партер на Министерството на електронното управление, в работно време, да наблюдават на екран без звук и допълнителна информация, действията и процедурите, извършвани от екипите по удостоверяване. Липсата на квалифициране експерти, които да отговарят адекватно на зададените от гражданите въпроси, относно предоставената картина от процеса на удостоверяване, като цяло опорочи иначе изначално доброто намерение за предоставяне на повече публичност и прозрачност.

Един бивш заместник-министър — Благовест Кирилов нарече в пост във Facebook тези прожекции “нямото кино”. Нещо повече — след обявеното започване на работа на 11.05.2024 в следващите няколко дни това “нямо кино” го няма. Какво се случва през този период? Работи се на тъмно или не се работи въобще”

Допълнително представители на гражданското общество не са допуснати до всеки един етап, както е разписано в Избирателния кодекс, а само до заключителната фаза на процеса, т.е. отново имаме дейности, за които няма публичност. Нима това е начина да се постигне “максимална прозрачност” ?

От друга страна ЦИК одобриха своя План за провеждане
на избори с използване на машинно гласуване едва на 23.05.2024 г. т.е. два дни преди да приключи работата по сертифицирането на машините за гласуване. За да не остане по-назад МЕУ кара всички присъстващи да подписват декларация с множество допълнителни забрани и ограничения. Такава декларация не изисква от ЦИК, нито от другите организации в процеса по сертифициране — Института по стандартизация и Института по метрология. Единственото обяснение защо се появяват тези изисквания и ограничения в декларациите на МЕУ е, защото искат да ограничат кой всъщност има достъп и какво може да се споделя. Прозрачност ?

Поредното друго нарушение, което ограничава прозрачността е, че въпреки решението на ЦИК No 3290-ЕП/НС от 13.05.2024 по отношение на информацията представяна на представители на партии, коалиции и инициативни комитети, МЕУ не им е предоставило доклад относно всички екапи на процеса и дейностите в него. МЕУ също така не предоставило допълнителна информация, като например резюме с основни констатации и др. след като беше взето решение за сертифициране на машините за гласуване. До широката публика достига само текста, че е взето решение машините да бъдат сертифицирани.

Експерти

Нека да обърнем внимание и на последната част от прозрачността на министър Мундров.

На 16 април на страницата си, в секция “избори” министерството публикува процедурата как ще бъдат подбрани експертите. На 24 април обявата се публикува отново на страницата на МЕУ, с удължен срок, като чак сега министерството полага усилия тази обява да стигне до повече хора, като изпраща писмо до единия от консултативните съвети към министерството, защото явно след скандалите от октомври месец никой експерт не иска да си слага главата в торбата. И с писмото към този съвет, което изключително сухо и без разясняване на работата, която ще бъде извършена МЕУ счита, че са направили достатъчно да привлекат експерти.

В резултат на тези усилия са получени три кандидатури, привлечени от обявеното заплащане от 2500 лв. Тук става интересното — как ще бъдат оценени тези кандидати. МЕУ търси хора, които притежават ценни технически умения, например владеене на Angular, C++, методи за тестване на софтуер, security — все високозаплатени на пазара на труда умения. Министерството многократно е заявало, дори и през 2023 г, че не разполага със служители, които разполагат с такива познания. От отправеното искане по ЗДОИ става ясно, че комисията, която е оценявала уменията на кандидатите е била съставена от трима служителя — главният юрист, експерт анализатор “работни процеси” I-ва степен и експерт по мрежова и информационна сигурност II-ра степен. За който няма опит с държавната администрация да преведем — един юрист и двама редови служители. Дори не ръководен състав, а просто двама експерти. Само по себе си това буди съмнение доколко МЕУ оценява този процес като важен. Доколкото успях да се информирам нито един от тези служители няма представа от програмиране и тестване на софтуер, нито пък има опит в самото сертифициране на машините за гласуване. В резултат на липсата си на опит и квалификации, те просто допускат всички кандидати, без много-много да му мислят. И така, в процеса по сертификация са включени цели трима експерта с неясни квалификации, вместо обещаните по интервютата от г-н Мундров “най-малко десет експерта”. Също така за експертите не е изнесена каквато и да е информация, която да увери гражданите, че са подбрани правилно, че са независими и са квалифицирани, включително такава информация ми беше отказана. За сметка на това, съгласно изпратената от МЕУ информация, с експертите се подписва договор чак на 15.05.2024 и те веднага започват работа. Странното тук е, че съгласно публикуваната от самото министерство новина, работата на групата за сертифициране на ашините за гласуване е започнала 4 дни преди това — на 11 май 2024 г. И тук стои въпроса — какво са правили служителите на МЕУ през тези четири дни? Как въпросните външни експерти са се подписали, след като не са присъствали на част от процеса по сертифициране? Или може би те са участвали само про-форма ?

Заключение

В заключение можем да кажем, че всички дейности по отношение на машините за гласуване за провеждането на избори за членове на Европейски Парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г. са едни от най-непрозрачните и най-лошо проведените до момента, въпреки гръмките обещания на Главчев и Мундров. Не са положени най-малките усилия това сертифициране да стане по прозрачно, въпреки шумните обещания, а напротив — въведе още ограничения и недопускане на информация. Да не забравяме, че всъщност основната функция на служебния кабинет е именно провеждането на избори.

Това е странно, защото на практика същият ръководен екип беше в МЕУ и при провеждането на изборите през октомври 2023 г. когато се разгоря скандала с бившия зам-министър Стойнов. Въпреки, че скандала се оказа буря в чаша с вода, разбъркана от ДАНС и въпреки много по-кратките срокове през октомври, тогава МЕУ осигури много по-добра прозрачност и информираност по отношение на машините.

Но за странностите в работата на Министерство на електронно управление ще трява да се посвети отделна статия.

--

--

Нора Василева

Журналист, който се опитва да преоткрие себе си чрез работата си. Препечатвания и цитати само с изрично посочване на автора!