Havada Yüzmek — Airswimming

İngiltere, 1921

İki kadının haykırışı, sessiz çığlıkları.

Embesillerin dev çamaşır dağlarını kurutmak için astıkları, melankoliklerin ütüledikleri, sabit fikirlilerin de düzgünce katlayıp kaldırdığı bir sistem.

Sudan çıkmış bir balık gibi bulunduğu durumda çırpınan, adeta küçük bir kız gibi sarsılan, Doris Day hayranı belki de onda kendini bulan, kaybolan hayal dünyasında yaşayan naif Persephone.

Kendini asker sanan, pipo içen, erkek gibi giyinen Dora.

Dora’nın hayran olduğu tarihteki kadınlar, onların cesaretleri ve beraberinde getirdiği zaferler! Jeanne d’Arc, içlerinden aklımda kalanlardan biri.

- Sen deli misin?
- Anlayamadım? 
- Senin neyin var? 
- Hiçbir şey. 
- Neden buradasın öyleyse? 
- Sen neden buradasın?

Akıl hastanesine kapatılmış iki kadının sorguladıkları gerçekler, soyut ve gerçekliğin arasında yaşananlar.

“Ben sadece erkek kıyafetleri giymek istedim. Sonra işte arada birkaç puro. Birkaç parlak madalya ve kriket oynarken şeylerine taktıkları koruyucudan istedim. Bilirsin işte o tür şeyler.”

Charlotte Jones tarafından kaleme alınan oyun, Seçil Honeywill tarafından çevrilmiş, İstanbul Jest Tiyatrosu’yla karşımızda. Başrolde Dora’yı canlandıran Neriman Uğur ve Persophone’ye hayat veren Zeynep Gülmez. yönetmenliğini Murat Sarı üstlenmiş, soğukluğun yanında nötrlüğünü oldukça iyi bir şekilde yansıtan dekor Murat Gülmez’e, oldukça iyi olan kostümler ve bu seçimler Beril Sönmez’e, ışık tasarımı Özkan Sezer’e ve dansların koreografisi Tanju Yıldırım’a ait. Soundtrack’ini de oldukça beğendiğimi söylemeden geçmek istemedim. Ekibin çıkardığı iş harika!

İstanbul’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde 3 Şubat ve 19 Şubat’ta tekrar sahne alacak. 27 Şubat’ta ise izleyicilerini İzmir’de Sabancı Kültür Sarayı’nda karşılayacak.

İzlemek isterseniz Biletix’ten bilet satın almanız mümkün. http://www.biletix.com/etkinlik-grup/108235728/TURKIYE/tr

İyi seyirler.


Originally published at normalbiadam.tumblr.com.