Dovolená na Mallorce na vlastní pěst

Tomas Nosek
14 min readJul 6, 2021

--

Po covidové poněkud nudné zimě už jsme se těšili na další výlet do zahraničí a ve výběru tentokrát zvítězila Mallorca. Jako obvykle jsme jeli bez cestovky a s půjčeným autem jsme projeli přes tisíc kilometrů po celém ostrově. Co na ostrově uvidíte a co určitě nevynechat?

Cala Figuera

Doprava na ostrov a po ostrově

Na Mallorcu se nejjednodušeji dostanete přirozeně letadlem. Aerolinky létají na ostrov prakticky denně a odkudkoliv, možností je plno. Letadla jsou každopádně již o poznání plnější než v loňském koronaroce.

Na místě jsme ale viděli i auta s jinou než španělskou značkou, a tak asi někteří využívají i dopravou trajektem.

Po dopravní stránce je Mallorca přesný opak Malty nebo Sardinie. Jezdí se tu vcelku spořádaně a bezproblémově.

Z ostrovních států ve Středomoří, které jsme zatím navštívili, tu určitě nejvíc poznáte, že jste v Evropě. Jezdí tu kvalitní meziměstská autobusová doprava, silnice jsou v dobrém stavu a předpisy se v zásadě dodržují.

Zajímavá místa k navštívení se dají rozdělit prakticky na dvě části. Typicky se jezdí na severozápad, kde je toho nejvíce k vidění, ale taky tu potkáte nejvíce turistů. Druhá část je pak východní pobřeží Mallorcy, které je trochu z ruky, pokud nemáte k dispozici auto.

Jak jsme jezdili po ostrově

Obě části pak spojuje hlavní město Palma, kam se nejspíš podíváte tak či onak, protože je tam i letiště. Pro každou část pak dole shrnuji místní pláže, které jsme vyzkoušeli.

Východ Mallorcy

Cala Figuera, Cala Mondragó a Cala d’Or

Aneb velké množství zátok hned vedle sebe, a tak když už tady budete, můžete navštívit rovnou všechny. Osobně bych zvolil především Cala Mondragó, kde je stejnojmenný národní park.

Tam si můžete udělat krátkou procházku přes dvě pláže a potenciálně si procházku ještě prodloužit k dalším zátokám. Na odkazovaném parkovišti je výhoda, že je velké a není nejblíž u pláže, takže tam určitě najdete místo.

Tip: Pokud se dostanete do Cala Figuera, doporučujeme navštívit restauraci L’Arcada. Má pěkný výhled na zátoku, normální ceny a na pizze jsme si pochutnali.

Na všech místech jde každopádně o pláže s dobrou dostupností. Jsou docela studené, ale zase jste obklopení panoramatickým výhledem na zátoku lemovanou skalami nebo stromy.

Cuevas del Drach

Dračí jeskyně jsou asi nejznámější jeskyně na Mallorce, které lákají především na koncert živé hudby. Jeskyně jsou pěkné, až nezdravě působící modrá voda v nich vypadá zajímavě. Zmiňovaný živý koncert je taková drobná zajímavůstka.

Tip: Pokud se mrknete na plánek jeskyně před prohlídkou, snažte se odtušit, než se dostanete k závěrečnému hledišti pro koncert. Hlediště se zaplňuje odspodu a kdo dřív přijde, ten má lepší výhled.

Přes koronu mají omezený program, projížďka loďkou se bohužel nekonala. I tak to ale za těch €15 stálo. Bez projížďky návštěva trvala necelou hodinu.

Cuevas del Drach

Capdepera a Cuevas de Arta

Cuevas de Arta jsou další z několika jeskyní v okolí. Tyhle pro změnu lákají na světelnou show s hudbou. Taky to bylo fajn ozvláštnění a těžko říct, které jeskyně jsou lepší, obě jsou totiž vzhledově docela jiné. Ač nejsme nějací krasoví nadšenci, i tady se nám líbilo a opět to za €15 a tři čtvrtě hoďky stálo.

Tip: Když už to vypadá, že jste na místě, pod skálou je velké parkoviště. Úplně v klidu se dá ale jet ještě dál a zaparkovat přímo u vchodu. Počet míst je tam omezený, ale většina lidí o těchto místech asi neví, takže nás tam moc nestálo.

Určitě nejhezčí výhled v okolí je z majáku Far de Capdepera. Ač jsou silničky chvílemi úzké a klikaté, dojet se dá až přímo k němu. Odsud je pěkný výhled nalevo i napravo a patří mezi naše TOP3 výhledy na Mallorce. Návštěva se dá spojit i s procházkou, jsou tam nějaké trasy.

Přímo ve městě Capdepera pak je zřícenina hradu. Nás až tak nezaujala, takže pokud nejste nadšenci do historie, asi můžete hrad v klidu vynechat.

Es Pontas

Snad každý ostrov má nějaký svůj výběžek, který vystupuje z moře, který zaručeně musíte vidět a který musíte vyfotit na Instagram. Es Pontas je jeden z nich. Fotku sem dávat nebudu, nemuseli byste tam jezdit.

Každopádně ze všech těch výběžků, Es Pontas je aspoň docela velký a je tam krátká procházka.

Výhled od Cuevas de Arta

Pláže na východě

  • Platja de s’Amarador a Platja d’en Garrot (Cala Mondragó), Platja Cala Gran (Cala d’Or)

Studenější, ale malé a útulné pláže. Lidi tam byli, ale nebylo to až tak hrozné. Voda se jinak zdála být čistá, pláž docela taky. Za nás všeobecně dobré, zvlášť pokud chcete ne úplně takovou tu typickou turistickou pláž.

  • Platja de Sa Mesquida

Za nás nejlepší pláž, na které jsme na Mallorce byli. Sice voda byla studená a parkuje se až opodál, ale voda je opravdu průzračná, i když se jedná o písečnou pláž s velice jemným pískem. Voda i pláž pak byly velice čisté.

Hned za pláží je také stezka skrz zarostlé duny, kde můžete vidět místní horské kozy. Ty pobíhají i po skalce na boku pláže a jsou vidět, když ležíte.

Na kraji je pak nudistická pláž, pokud je to váš styl. :)

  • Platja de Sant Lorenç (Cala Millor)

Typická turistická pláž — velká, snad i několik kilometrů dlouhá, plno lidí, ale díky velikosti se netlačíte. Teplota vody byla z východních pláží asi nejlepší a najdete tu také dobré zázemí. Ve vodě ale bylo plno plovoucí zeleně a ani pláž taky nebyla úplně čistá. Sami bychom na tuto pláž už nejeli.

Platja de Sa Mesquida

Západ Mallorcy

Alcudia a Port d’Alcudia

Alcudia je pěkné a útulné městečko s hradbami. Dá se projít docela rychle, ale za návštěvu stojí, hlavně pokud jste poblíž dané lokality.

Tip: Abyste měli nějaký cíl cesty v Alcudii, zajděte si na brunch (či jiné jídlo) do restaurace Fonda Llabres. Doporučit můžeme hlavně jejich burger nebo anglickou snídani.

V Port d’Alcudii je pak přístav, takový typicky turistický, a pláž. V této oblasti se nachází velké množství turistů a je tu asi i největší množství ubytování na Airbnb na Mallorce. Místo to zajímavé zase až tak není, ale pokud budete bydlet v okolí, zastavit se můžete.

Tip: Kolem hradeb Alcudie je několik parkovišť, které nabízí parkování zdarma. Často tam stává nějaký maník v reflexní vestě, který vám ukazuje, kam máte zaparkovat, a pak po vás chce peníze. Nic mu dávat ale nemusíte. Podobná situace je i na velkém parkovišti v Port d’Alcudia poblíž přístavu.

Mirador Es Colomer

Vyhlídka kousek od Alcudie na poloostrově Formentor. Odsud je další z TOP3 výhledů, které jsme na Mallorce viděli.

Od Miradoru se dá jet ještě nahoru k věži, která se tyčí nad útesem. Bohužel jsme se rozhodli tam nevydat, ale bude odsud určitě také krásný výhled.

Tip: Cesta k Miradoru a dál k pláži a majáku je od půlky června do půlky září uzavřená mezi 10 a 19 h. Dojet se dá k Miradoru a k pláži Formentor i přes zákaz (koneckonců moc turistů s tím problém nemělo). Tam je ale závora a dál pouští jen autobusy. Autobusy jezdí z Port de Pollença nebo od parkoviště u pláže Formentor za pár eur. Jízdou pak ale strávíte zhruba hodinu každou cestou. Doporučujeme tam tedy jet autem mimo stanovenou dobu.

Za nás tohle místo můžeme určitě doporučit, i když tu nebudete asi moc dlouho, protože tu jinak není moc co dělat. Sportovci si to ale nahoru k věži můžou vyšlápnout i po svých.

Výhled z Mirador Es Colomer

Sóller a Port d’Sóller

Největší zajímavostí těchto městeček je, že mezi nimi jezdí historická tramvaj. Na druhou stranu, v Česku takovéto historické tramvaje jezdívají také a podle zvuku, které vydávaly, bych se nedivil, kdyby měly techniku novějších tramvají, co jezdívají např. po Brně nebo Praze ještě poměrně běžně.

Cesta tramvají také trvá docela dlouho, takže pokud netrefíte odjezd (ze Sólleru se odjíždí vždy v celou), pobyt se vám protáhne. Kromě toho parkování v centru Sólleru je peklo.

Tip: Namísto jízdy šalinou se radši pusťte do Port d’Sólleru autem a zastavte se v Io Gelats na zmrzku nebo na šťávu z pomerančů vymačkaných přímo před vámi.

V Port d’Sóller je pěkný záliv s pláží, ale taky to bylo asi jediné místo, kde jsme viděli, že dvě lehátka se slunečníkem tu vyjdou kolem €20. Kromě toho jsou však městečka docela zapomenutelná.

Sa Calobra a Torrent de Pareis

Sa Calobra je nejznámější klikatá silnice na Mallorce. Sjezd není až tak výrazně těžší oproti jinému cestování v okolí a dole vás čeká zajímavá vyschlý potůček Torrent de Pareis a pláž mezi skalami.

Parkování je docela nepříjemně drahé, ale nikde jinde tam moc zaparkovat nejde. Za ten pohled (a potenciální vykoupání) to stojí.

Alfabia Gardens

Zahrady Jardines de Alfabia jsou hned před tunelem kousek od města Sóller. Vstup stojí €7,50 a z obsahu jsme byli zklamáni, pár pěkných fotek, ale jinak to není botanická zahrada, kterou si asi představujete. Určitě bychom zahrady nedoporučili.

Sa Calobra

Embassament de Cúber a Puig de la Rateta

Moc pěkná a fotogenická vodní nádrž nedaleko Sólleru, odkud se nabízí procházka na horu Puig de la Rateta. Trasou jsme se inspirovali od Niny a Adama ze serveru horama.cz.

Původně jsme taktéž chtěli absolvovat všechny tři vrcholy, ale kromě toho, že nejsme takoví sportovci, tak jsme podcenili červnové slunce a vypili většinu zásoby vody už docela brzy, a tak jsme se rozhodli nemachrovat a po příkrém krpálu sestoupit zpátky už po prvním vrcholu.

Z Puig de la Rateta vidíte na nádrž de Cúber, ale také na další nádrž Gorg Blau a na nejvyšší horu Mallorcy, Puig Major. A to všechno je jen v jednom pohledu. Otočením hlavy toho vidíte ještě mnohem víc. Tento výhled tak završuje naše TOP3 výhledy na Mallorce.

Pollença

Taktéž jedno ze starobylých městeček, toto je opět jedno spíš z těch zapomenutelných.

Tip: Pokud už se sem dostanete, odolejte zmrzkám, které vidíte přímo pod nosem, a zajděte do boční uličky hned u náměstí na jednu z Can Noble Gelats Artesans.

Marineland

Marineland je menší akvárium kousek od hlavního města Palmy. Pokud jste byli v jiném akváriu a nemáte děti, tak tady budete asi zklamáni. Celý park máte projitý tak asi za 40 minut a pobyt prodlužují hlavně vystoupení.

Tip: Parkování je tu trošku chaos, na značkách je napsáno, že je to placené parkoviště. Návštěvníci parku mají ale výjimku. U pokladny si vyžádejte parkovací lístek, který si umístíte za sklo.

Papoušci jsou hlavně pro děti, ale lachtaní a následně delfíní vystoupení stojí za to. Tím, že je to tak malé, tak sedíte i opravdu dost blízko samotnému vystoupení.

Tip: Pokud vám při sledování delfínů vyhládlo, byli jsme spokojení v nedalekém Chameli’s. Ochutnali jsme burger a lasagne a pravděpodobně to byl jeden z našich nejlepších obědů na Mallorce.

Má to smysl? Pokud nemáte děti, za těch €24 spíše ne. Pokud máte děti, tak je to dobrý program, kdy se děti budou bavit a tu a tam i vy.

Výhled na Embassament de Cúber, Puig Major a Gorg Blau z vrcholku Puig de la Rateta

San Telmo (Sant Elm)

Když pojedete až úplně nakonec městečka, uvidíte ostrůvek Dragonera. Za tu zajížďku to nestojí.

Valdemossa

Na bezcílné procházení městeček moc nejsme, ale Valdemossa byla jedna z těch hezčích. Pokud budete v okolí a budete se chtít načerpat pocit starobylého městečka, zastavili bychom se tu.

Torre del Verger

Torre del Verger je stará věž nad útesem mezi San Telmem a Banyalbufarem. Letos (2021) je zavřená a nedá se k ní jít. Takže to cenu moc nemá, i když pěkný výhled by odtud být mohl, až ji zase otevřou.

Pláže na západě

  • Platja d’Alcúdia

Velká turistická pláž táhnoucí se kilometry s velice mírným přístupem do vody. Až moc mírným, pokud nemáte děti. Na druhou stranu tu díky tomu bylo asi nejteplejší moře, na které jsme narazili.

Voda i pláž byly každopádně zabordelené zelení a tuto pláž bychom nedoporučili.

  • Platja de Muro

Pokud budete poblíž Alcudie, místo stejnojmenné pláže se vydejte spíš na Platja de Muro, která je hned vedle Platja d’Alcudia. Voda i písek byly čisté, v okolí je pak plno zmrzlináren, restaurací a obchůdků. Z těch turistických pláží byla tahle určite nejlepší, na které jsme byli.

  • Platja de Formentor

Pláž, které mně osobně připomínala Chorvatsko. Naklání se přes ni stromy a je to určitě nejpřírodnější pláž z těch námi zmíněných. Na fotkách z Google Map jsme viděli dost fotek, kde je plno zázemí, ale během našeho pobytu tam nic nebylo otevřeného. Moře i pláž byly asi vinou stromů dost znečištěné.

Kromě toho všeho se sem špatně jede, jak jsem psal u Mirador Es Colomer. Tato pláž je až za zmíněným zákazem vjezdu. Parkování je pak placené. Za mě osobně je to tedy ne.

Palma de Mallorca

V Palmě jsme si dali pěší turistiku a udělali jsme si desetikilometrovou trasu centrem. Můžete se inspirovat, pokud budete chtít. Niže uvedená místa na ní jsou všechna.

Historické centrum

Palma je oproti ostatním starobylým městečkům modernější obchodní město, které má historický základ. Není tedy tak klidné jako ta ostatní městečka, a proto bych řekl, že ani nepůsobí tak dovolenkovým dojmem.

To nic nemění na tom, že procházka skrz město je díky tomu historickému základu pěkná. Plán vás vezme přes Passeig des Born, zbohatlickou ulicí, přes náměstí Plaza Mayor, kolem radnice (Ajuntament) do hlavní katedrály v Palmě, která má asi deset jmen (La Seu, Katedrála Panny Marie, Catedral de Mallorca, Seu de Mallorca). Vedle je pak hned palác Almudaina a okrasná zahrada S’Hort del Rei. Do katedrály i do paláce je vstup zpoplatněn.

Tip: Pokud byste chtěli zajít v Palmě na oběd, můžeme doporučit burgery v La Creu, hned vedle katedrály.

Výhled od La Seu v Palmě de Mallorca na moře a přístav

Castilo Bellver

V plánu je i hrad zhruba tři kilometry z centra Palmy. Uvnitř sice nic moc není, ale díky tomu, že se hrad tyčí na kopci, je odsud pěkný výhled na město i na moře.

A kdybyste chtěli, dojet se dá i přímo nahoru autem. Vstup je zdarma.

Device to Root Out Evil

Taková vtipná blbůstka, kdy je model domečku (novoanglického kostelíku) postaven vzhůru nohama. Opět taková Instagramovina, takže nebudu dávat fotku, ale má to aspoň zajímavou historii.

Původně byl model vybudován pro Stanfordovu univerzitu v USA, kvůli kontroverzi byl ale přesunut do Vancouveru, ze stejného důvodu pak do Calgary. Od roku 2014 je model v Palmě.

I když se okolo jen projdete, nic víc tam dělat nejde, doporučuji. Taktéž na trase plánku.

Plaza de Toros

Dřívější bojiště toreadorů s býky. Bohužel je ale zamčeno ze všech stran a nepřístupno turistům. Nemá smysl sem chodit (a není to tedy ani v plánu).

Parkování

Parkovat se dá v centru Palmy prakticky jen v parkovacích garážích nebo placených parkovištích. Těch je po centru více, plán ukazuje začátek/konec na jedny z nich. Parkování je docela drahé (kolem 60 Kč/h), platit se dá typicky i kartou.

Řízení na Mallorce

Jak už jsem psal, řízení na Mallorce je celkem v klidu. Hlavním rozdílem oproti Česku je, že drtivá většina křižovatek je řešená kruhovým objezdem nebo něčím na ten způsob. Těžko se to popisuje, ale je to takový půlkruháč před standardním napojením na hlavní.

Kruháče jsou většinou dvouproudé a řidiči mísí různé přístupy, jak se po nich jezdí. V případě hustější dopravy toto může působit trochu chaos, ale s trochou obezřetnosti si člověk časem zvykne.

Na kruháči chybu neuděláte, když budete očekávat “italský” přístup, tedy jízda jakkoli a bez pravidel. Až taková Itálie to ale není.

Další věcí, kterou u nás moc nepotkáte, tak že cyklisté jezdívají dva vedle sebe. Na Mallorce je to podle mého rychlého googlení na menších silnicích s dobrou viditelností dovolené, ale je to pak riziko pro všechny. Obecně Mallorca je dost oblíbený ostrov mezi cyklisty a mnoho z nich pak předpokládá, že jsou nesmrtelní, takže se na silnicích často chovají bez pudu sebezáchovy.

La Seu v Palmě de Mallorca

Benzínky fungují jako v Česku. Občas je u stojanů maník, co vám natankuje, ale nestalo se nám, že by se neplatilo uvnitř u přepážky. Ceny benzínu jsou dražší než v Česku, až ke 40 Kč/l (červen 2021), ale podobné ceny jsme viděli i na jiných ostrovech.

Parkování

Míst je obecně spíše málo a pokud se jedná o parkoviště, místa jsou úzká. Modré čáry znamenají, že je potřeba za parkování zaplatit. Žluté čáry znamenají zákaz parkování. V některých parkovacích budovách se platilo dopředu jako v automatu a ne až při výjezdu.

Vzdálenosti

Z hlavního města Palmy vedou dálnice skoro na všechny strany. Po nich se velice rychle dostanete prakticky kamkoli po ostrově, typicky do hodiny.

Nic se za ně neplatí a je na nich oproti Česku limit jen 120 km/h. Většinou jsme potkali dva typy aut — auta, co jely zhruba stovkou, a auta, co jely kolem těch 120–130 km/h.

Pokud ale plánujete jet někam mimo dálnici nebo po pobřeží, připravte se na to, že silničky se budou více klikatět a cesta tak bude trvat déle. Google Mapy nás každopádně nevypekly ani jednou.

Mallorca se tedy dá zvládnout tak, že budete bydlet na jednom místě a jezdit hvězdicově odtud. My jsme nakonec zvolili ubytování dvě (u Porto Crista a u Alcudie).

Autopůjčovny

Po dlouhém studiu půjčoven jsme se nakonec rozhodli pro lokální půjčovnu Hiper. Byli jsme s nimi spokojeni, neboť byli úplně v klidu, i když nám kamínek načnul čelní sklo. Slyšeli jsme jen: “Don’t worry,” (“Nedělejte si starosti”).

Tipy pro půjčování auta v cizině:
1. Mějte kreditní kartu a ne jen “klasickou” debetní. S debetní vám auto často nepůjčí (nebo budou chtít vysokou zálohu).
2. Čím větší klid chcete mít, tím kompaktnější auto volte. Pomůže i automatická převodovka, nemusíte se pak soustředit na tolik věcí najednou.
3. Pořiďte si plné pojištění s 0% účastí. Zaplatíte sice o něco víc, ale lepší než pak řešit problémy na místě lámanou angličtinou. Ideálně si pojištění zaplaťte přímo u půjčovny a ne u agregátoru (např. rentalcars.com), vyloučíte tím dalšího prostředníka.
4. Stáhněte si mapy offline. Nikdy nevíte, kdy se mobil zblázní a nepůjde vám internet. Fajn je mít v mapách rovnou uložená i místa, kam chcete jet.

My jsme měli půjčenou Opel Corsu s automatem — malé auto s automatickou převodovkou je ideální na ostrov s klikatými silničkami, málem parkovacích míst a ve dvou lidech.

Praktické tipy závěrem

Angličtina: Na ostrově jsou hlavními jazyky španělština nebo katalánština. Hlavním turistickým jazykem je pak němčina. Němců tam bylo opravdu hodně. I tak ale téměř všichni uměli aspoň nějak anglicky a ani jednou jsme neměli problém se domluvit.

Výhled ze Sa Calobra

Ceny: Na Mallorce docela záleží, jestli jste v turistické lokalitě, nebo ne. Běžné restaurace ale mívají jídla mezi €9 a €13, nápoje pak za €2–€4. Lišila se dost i zmrzlina. Někde účtují za kopeček, někde dávají za víc kopečků slevu. Jeden kopeček byl typicky kolem €2–€3, dva kopečky pak za €3–€6. Prodejci se téměř vždy zeptají, jestli chcete kopii účtenky.

Placení a dýška: Na Mallorce funguje “americký” styl, kdy vám donesou účet v deskách, vy vložíte hotovost, oni si desky odnesou a pak přijdou s vrácením. Podle webů se dýško moc neočekává, ale když jsme dávali, jen pár číšníků vypadalo překvapeně. Všude, kam jsme přišli, se dalo platit kartou, resp. telefonem. My jsme v takovém případě dýško číšníkovi řekli, někteří dávali mince na stůl po zaplacení.

Nakupování: Na ostrově najdete mnoho supermarketů, ale většina z nich jsou takové směsky všeho možného. Půlka plochy je věnována různým plážovým cetkám a nafukovátkám. Nám se osvědčilo nakupovat v Lidlu (jak přízemní, že). Měli i nějaké lokální věci, ale hlavně se tam rozumně dalo nakoupit jídlo.

Jet na Mallorcu — ano, či ne?

Pro mě osobně je Mallorca asi nejlepší ze středozemních ostrovů, na kterých jsem zatím byl. Schází mi do srovnání ještě tedy nějaký řecký ostrov, to je fakt.

Na Mallorce je evropský komfort, ale zároveň jsou tam moc pěkná místa, hlavně ta přírodní. Zajímavé také bylo, že jsme tam viděli snad všechny cestovní skupiny — rodiny s dětmi, seniory i pařící partičky mladých. A všichni vypadali, že si přišli na své.

Za mě je to tedy jasné ano, určitě jeďte :)

Výhled od Far de Capdepera

Cestujete někam jinam? Můžete mrknout i na náš článek ze Sardinie, kde jsme byli před rokem.

--

--

Tomas Nosek

Customer Education and Consulting team leader, occasional blogger, a movie person, comfortable traveler. Find all my articles at nosek.net.