Girişimciler yurt dışından nasıl ödeme alır?
Hamza Üzümcü
5814

>O da ne? Payoneer diye bir şey varmış.

  • Payoneer’dan istediğim ilk kartım gelmemişti. Sonra $50 ödeyip hızlı kargo söylemek zorunda kalmıştım. Sonra farkettim ki bankamatikteki bakiye sorgulama, yanlış işlemler dahil istisnasız her işlemden ücret kesiyor. Sadece TEB bankamatiklerinden para çekilebildiğinden, bankamatikte hali hazırda dolar yoksa sadece TL çekilebildiğinden, TL çekerken ekranda gördüğünüz USD birimi TL’ye kendiniz çevirmeniz gerektiğinden, çevirirken yanlış çevirip fazla para çekmeye çalışırsanız hata verip yanlış işlem dolayısıyla tekrar ücret kesmesinden de bahsetseydiniz keşke.

>Hemen yanında SWIFT var. Bu ne demek? Dünyada herhangi bir ülkedeki banka hesabına paranızı aktarabilirsiniz demek.

  • SWIFT ile yapılan işlemler sonucu yansıtılan banka ücretlerinden de bahsetseydiniz keşke. :)

>Her ülkenin vergi politikasını bilmeniz gerekiyor.

  • Niye? Paypal kullanırken böyle bi ihtiyacım yoktu?

>“Bunq”’a hesap açarken bu yeterli olmadı photoshopla işimi hallettim o da onaydan geçti.

  • İnsanlara belgede sahtecilik yapın diyorsunuz yani kısaca?

>Ayrıca mobil bankacılık ürününde biriktirdiğiniz parayı Transferwise gibi ürünlerle Türkiye’deki banka hesabınıza 2 gün içinde aktarabilirsiniz.

  • Transferwise ile döviz ödemesi alamıyorsunuz, her ülkenin lokal para birimine çevrilerek iletiliyor. Bizimki gibi ultra dalgalı bir borsa ortamında parayı aldığınız gibi dolara çevireyim deseniz daha düşünmeden para kaybettiniz bile.

>Satıyorum dövizimi kazanıyorum. Her ay aynı satışı yapsan bile daha fazla kazanıyorsun bu ülkede :) Söyleyin beyler var mı böyle bir cennet?

  • 3 senedir döviz ile iş yapıyorum. Ülkedeki herşey döviz endeksli olduğu için fiyatlar çok hızlı artıyor. 1 ay önce 7.000 liraya toplayıp sepetimde beklettiğim mid-end oyun bilgisayarı 10.000 lira şu an. Köpeğimin maması 300–400 liraları buldu. Dolayısıyla döviz kazanıp Türkiyede harcıyorsanız piyasaya yetişmenize olanak sağlıyor sadece. Tabiki de TL kazanmaya karşı çok büyük avantaj ama ‘cennet’ mi tartışılır.

Okumuş etmiş bilgili insanlar niye Paypal’ın kapanmasından bu kadar şikayet ediyorlar anlamıyorum diyip insanlara ‘çakal’ olmalarını önermişsiniz. Çakallık yaparak prosedürlerin etrafından dönülebileceğinin herkes farkında ama Paypal’ın sunduğu en büyük çözüm dert tasa olmadan, ülke farketmeksizin, tek tuşla her platformdan ödeme alabilmeleriydi.

Bu ‘çakallıkları’ bilmeyenler için faydalı olabilir ama insanların tweetlerini ekleyip üzerinden prim yapmanızı haklı çıkaracak bir yazı değil, üzgünüm.

Like what you read? Give Nejat Seçkin Oral a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.