Diyanet İşleri Başkanı mı hükümet sözcüsü mü anlamış olduk!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in ekrana çıkıp konuşması, kendini ifade etmesi iyi oldu. Böylece güncel siyasi konularda O’nun vizyonunu da anlamış olduk!

Ben kendi çevremde hiç duymadım ama Habertürk’teki programda dile getirlidi, “Meğer bazıları Mehmet Görmez için “Tayyip Erdoğan’dan korktuğu kadar Allah’tan korkmuyor” diyormuş.

Mehmet Hoca bu sözleri tekzip etti ama, gerek Cumhurbaşkanına gerek AKP’ye yönelik eleştirilerin hiç birisine AKP’nin resmi görüşü dışında bir cevap da vermedi.

Başkan öyle bir tablo çizdi ki bu ülkede yaşanan her türlü tartışmada cumhurbaşkanının ve AKP hükümetinin yanında yer alıyor. Elbette idari açıdan hükümetin kontrolü altında ama başkanı dinlerken “İslam ne zaman AKP’nin tekeline girdi” diye sormadan da edemedim.

Eğer Başkan konuşmasaydı biz onu hala Diyanet İşleri Başkanı sanmaya devam edecektik, oysa o çoktan bir AKP sözcüsü olmuş da haberimiz yokmuş!

-Tayyip Erdoğan’’ın miting meydanında Kuran’ı Kerim’i sallamasına ne diyorsunuz?

-Salladı demiyorum, gösterdi.

-Egemen Bağış’ın “Bakara-makara” diyerek dalga geçtiği konuda ne diyorsunuz?

-Egemen Bağış beni aradı ve o konuşmalar montaj dedi. Yani sözün sahibi montaj diyorsa biz ne diyebiliriz ki?

-Paralel yapı hakkında ne diyorsunuz?

-Bu hareketin lideri, yöneticisi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kürsülerinde bu hareketi inşa etmiştir. İçeride dışarıda bu hareket ile gurur duyuyorduk. Ama onlar bu durumu içeride dışarıda güce dönüştürmek için harekete geçtiler. İslama büyük zarar verdiler.

-Türkiye’de kardeşlik bitti mi?

-İslam bundan zarar görmesin diye çırpındık. Bu ihtilaf her eve girdi, kardeş kardeşle konuşmuyor, aileler boşanıyor. Bunun vebalini herkes görmeli!

-AKP iktidarında dindarlar lükse düşkünleşti deniliyor, ne dersiniz?

-Değer üreten dindarlığın azaldığı değer tüketen dindarlığın arttığını söyleyebiliriz. Varlıkla imtihan zordur. Bu ülkenin refah seviyesi yükseliyor. Bunlar doğru eleştiriler ama bu eleştirileri bir cephe oluşturup siyasi polemik haline getirmek doğru değil.