Sigarayı Bırakmak için Yapmanız Gerekenler

Öncellikle makaleme başlamadan önce şunları söylemek istiyorum yaşınız kaç olursa olsun ister babam yaşında olun ister kardeşim yaşında kesinlikle ben saygısız bir insan değilim ama bu konuda size yardım etmemi istiyorsanız lütfen önyargılarınızı atarak bu makalemi okumaya başlayın ya da şimdi bu makaleyi okumayı bırakıp gidip doktorlara tonlarca para döküp sizi bir hasta değilde yürüyen para olarak görmesini sağlayın veya devletin alo sigara bırakma hattını arayarak sizi en yakın sağlık ocağına yönlendirmelerini bekleyin.

Lütfen yazıyı okurken bütün dikkatinizi vererek okuyun ve okuduğunuzda kendinize karşı dürüst olun ciddi bir tavır takının Teşekkür ederim :)


1.Stres

Bir insanın hayatının olmazsa olmazı Stresi günlük yaşantımızın hemen hemen her anında yaşıyoruz.Sigara içmeye yönlendiren en büyük düşmanlardan biride bu peki bunu nasıl yenebiliriz ? Stresi yenmenin tek yolu özgüven prensibidir ilk öncellikle özgüven eksikliğinin problemlerini tanıyalım.

kendinizi sigaraya muhtaç hissetmeyin mesela şöyle birkaç özlü söz internette yeni akım haline gelmiş sigara üstüne sigara yakanlar candır veya sigara ile aklıma gelen izmariti ile yere düşer. gibi ego tatmini yapabileceğiniz sözler ile kendinizi kandırmayın biliyorum belki aşk acısı çektiniz belkide bir yakınınızı bir sevdiğinizi kaybettiniz bende kaybettim 8 yıl tek bir kadını sevdim ne yani o kadını sevdim diye kendi kendimi yerden yere vurup onun için öldürmeli miyim? veya yakınımı kaybettiğim için bi sigara mı yakmalıyım? evet sigarayı yaktım peki yaktıktan sonra sevdiğim yakınım geri geliyor mu ? veya sevdiğim kadın beni seviyor mu?hayır ! aksine benim yaşamım kısalıyor ve cebimdeki para azalıyor merdiven çıkarken nefes nefese kalıyorum çevremdeki insanlara zehirli dumanlar saçıyorum Kendinize gelin ! siz özgüven dolu bir insansınız ve siz güçlü bir insansınız dertleri bahane etmeyin.iddia ediyorum siz dünyanın merkezindeki en mükemmel insansınız kendinize değer verin.

2.Geleceği Düşünmek

Sigarayı bırakma prensiplerinden en değerli olanı budur.

“GELECEĞİ TAHMİN ETMENİN EN İYİ YOLU
 ONU YARATMAKTIR.”
–PETERF.DRUCKER

2 resim arasındaki en büyük fark nedir biliyor musunuz? sol resim sizin geleceğiniz sağ resim ise sizin şimdiki facebook’a attığınız sözde cool fotoğrafınız siz hangisi olmak istiyorsunuz kendinize karşı dürüst olun?

Bağımlılık — Nikotin maddesinin bağımlılık yapıcı özelliği eroine çok benzer.

Sırt ve Bel Ağrısı -sigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda dazaman zaman şiddetli sırt ve bel Ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda Oksijen göndermesidir.

Belkide birkaç saat içinde bu hastalıklar sizi bulacak ?

İlaca Karşı Bağışıklık- Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.

Kısırlık — Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat artrır.

Menopoz — Sigara içen kadınlarda beklenenden 5–10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.

Erken Yaşlanma- Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır.

İyileşme Zorluğu — Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında Ameliyatsonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları vardır.

Diş Kaybı — Sigara içmek diş kayıplarında önemli bir faktördür.

Prostat Kanseri — Sigara içmek prostat kanserinin %40'ından sorumludur.

Göğüs Kanseri — Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşır.

Rahim Kanseri — Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır.

Boğaz Kanseri — Boğaz kanseri vakalarının %80'ine sigara yol açar.

Mide Kanseri — Sigara içenlerin mide veya bağırsak kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır.

Karaciğer Kanseri — Karaciğer kanseri vakalarının % 80'i sigara yüzünden olur.

Gırtlak Kanseri- Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya sebebiyet verir.

Amfizrem — Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %85'i sigara yüzünden olur. (Akciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybeder. İlerleyen safhalarda, yoğun bir biçimde solunum zorluğu olur ve hasta solunum makinasına bağlanmak zorunda kalır.)

Ağız Kanseri — ağız kanseri vakalarının tamamına sigara yol açar.

Yemek Borusu Kanseri — Bu kanserden ölenlerin hemen hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir.

Çocukluk Solunum Problemleri — Annesi ya da babası sigara içen çocuklar 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, Astım ve de zatüre ki bazen ölüme bile yol açar)

Kulak Enfeksiyonları — Sigara içenlerin çocuklarının orta kulak enfeksiyonuna yakalanma riskleri vardır.

Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması- Günde sadece 5 tane sigara içen Hamile birkadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski inanılmaz boyutlardadır.

Şeker Hastalığı — Sigara içmek, vücudun insülün salgılama yeteneğini zamanla yok eder. Bu da şeker hastalığına yol açar.

Kalp Hastalıkları — Sigara içenlerin kalp krizine yakalanma riski içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır.

Gangren — Akciğerler verimsizleştiği için, vücuda çok az oksijen yayılır. İnsan vücudu, bu çok az miktardaki oksijeni iç organlara dağıtmak zorunda kalır. Bundan dolayı, kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratle zincirleme olarak ölür. Çoğu zaman kollar ya da bacaklar kesilebilir.

3.Çevre ve Diğer faktörler

Keyif için içiyorum ?

Ortam sigara içmeye elverişli ?

Sigarayı arkadaşınız mı uzattı?

Masada paket cool gösteriyor ?

Sevdiğim sanatçı sigara kullanıyor ?

Çevremdeki herkes sigara kullanıyor?

Ailem sigarayı bırakmam için destek vermiyor?

Kahrolsun kaderimde varmış en büyük dert benim lan bırakın içiceğim?

İnsanların % 80'i sırf kendilerine öz güveni olmadığı için ve kendilerini iyi hissetmek adına başkalarını suçlarlar.

ama siz %80'lik kısımda değilsiniz biliyorum siz sürü psikolojisi yaşamıyorsunuz siz dünyanın merkezindeki en mükemmel insansınız ve bunu başaracaksınız.

Bugün sigara içersem yarın kanser olabilirim ve bu durum bütün çevremi etkiler herkes üzülür annem babam kardeşim arkadaşım eşim dostum onların üzülmesini istemiyorum hastahanede yatmak istemiyorum diye kendi kendinize tekrarlayın.içinizden şu geçmiş olabilir : bugün son günüm olsa bütün maddeleri kullanırım veya bütün herşeyi yaparım bu aslında insanın bu sözü yanlış algılamasının bir doğmatik sonucudur bu sözde anlatılmak istenen hayatın her saniyesinin kıymetini bilmek ve bugün bittiğinde ölecekmiş gibi hayata tutanmaktır.

4.Maddi Zarar

Maddi zarar olarak sigaraya verilen parayı hesaplayalım

5.Hayal Kurmak ( Gelecekte yaşamak )

Gözlerinizi kapatın

Şuan tam 50 yaşındasınız ve akciğer kanserisiniz üzerinizde mavi hasta kıyafeti ve ayağınızda beyaz terlik hastahane koridorunda ilerliyorsunuz eşiniz hergün sizin için üzülüp ağlıyor ve hastahanenin son katında dışarıyı seyrediyorsunuz ve içinizden şu sözleri geçiriyorsunuz ‘‘keşke sigarayı elime hiç almasaydım’’ bu hayali kurduktan sonra gözlerinizi açın ve kendi kendinize şu sözleri tekrarlayın ben bu adam değilim ben gelecekteki bu adam değilim.

bu hayali kurduktan sonra kendinizi motive edecek şu hayali kurun

sigarayı bırakmışsınız ve yine 50 yaşındasınız iş arkadaşlarınızla halısaha maçındasınız bugün 60 dakikalık halısaha maçında en çok siz koştunuz ve karşı takımdan hiç tanımadığınız biri size şöyle diyiyor gerçekten 50 yaşında 18'lik genç gibi top oynuyorsun mükemmelsin gerçekten.

şimdi 2 hayatın hayalini kurdunuz siz hangi hayatta olmak istiyorsunuz ?