Conway Yasası

“organizations which design systems … are constrained to produce designs which are copies of the communication structures of these organizations”

M. Conway

Bu konuya nereden geldik dersek bir önceki yazımda Two Pizza Team, 2PT İletişim ile AWS ve servis altyapısının oluşmasında Amazon organizasyon yapısının nasıl etkili olduğunu anlatmıştım.

Conway yasasıda özetle Sistemleri tasarlayan organizasyonların sınırlarını organizasyonun iletişim yapısı ile sınırlandırdığını, tasarlanan sistemin bunun bir kopyası olacağını anlatıyor.

Organizasyon Yapıları

Divisional Organization yapısında ürünler, onun altında kendi VP of Marketting, Engineering ve Finance olarak dallara ayrılırken bazı Insan Kaynakları, Kanun vb.. konular dirak CEO bağlı ekipler tarafından yapılabilir.

Functional Organization yapısında ise yeteneklerin tüm ürünler için cross-cut matrix şeklinde kullanılması anlamına geliyorki buda CEO ve altındaki yönetim ekibin tüm ürünlerin yönetimi ve koordinasyonu konusundaki önemini gösteriyor.

Divisional vs Functional

Divisional Vs Functional

Apple bu durumun dışında Functional bir organizasyon yapısına sahiptir. Bunu şuradaki yazıdan okuyabilirsiniz[Apple’s Organization Crossroads]

Alıntı:
https://stratechery.com/2013/why-microsofts-reorganization-is-a-bad-idea/