Hazır mıyız ? (I) — Kafama Takılan Sorular

Image for post
Image for post

Bu aralar kafama takılan sorular var.

Hatta etrafımdaki herkesi bu kafama takılan soruları sorarak ve bu sorulardan doğan düşüncelerimi anlatarak bunaltmış da olabilirim.

Ama algıda seçicilik mi desem , yoksa özellikle ben mi bu konulara yöneliyorum bilmiyorum ama her yerde sürekli kafama takılan bu sorularla ilgili yazılara ve düşüncelere rastlıyorum. Bu sebeple kafamdaki sesler durmak bilmiyor.Bende buna bir çözüm bulmak için sesimi daha fazla insana duyurmak istedim.Çünkü bu sorulara cevap bulabilirsem geleceğe çok güçlü bir şekilde ilerleyeceğimizi düşünüyorum.

İşte kafamda dönen sorulardan bazıları ;

“Acaba geleneksel eğitim sisteminin sonuna mı geliyoruz ?”

“Gençlerimizi hızla bize yaklaşan bu yeni geleceğe hazırlayabiliyor muyuz ?”

“Ülkemiz olarak bu geleceğe nasıl hazırlanacağız ?”

“Ben nerede olmalıyım , ne yapabilirim.”

Kısacası bireysel ve toplumsal olarak “HAZIR MIYIZ ?”

Bu sebeple herkese ama herkese kendilerini geleceğe hazırlamaları konusunda uyarılarda bulunuyorum. Mesleğim gereği izlemeleri gereken yolları gösteriyorum anlatıyorum tartışıyorum ama yetmiyor sorular durmuyor.

Peki nedir bu gelecek ?Ne geliyor ?

Gelecek olanı daha iyi anlamanız için geçmişe dönüp zihninizde şöyle bir sahne canlandıralım ;

1800 li yıllarda bir çiftçisiniz , çok güzel bir çiftliğiniz, tarlalarınız ve yanınızda çalışan işçileriniz var, ekip biçiyorsunuz üretiyorsunuz, ailenizle sevdiklerinizle mutlu bir yaşamanız var, çok olmasa da iyi bir kazancını var.

Bir sabah kalktığınızda komşunuzun çiftliğinde dayanılmaz bir gürültü duyuyor ve merakla o tarafa doğru yöneliyorsunuz işte o an gördüğünüze inanamıyorsunuz , bu da ne ? Komşunuz buharlar çıkaran sallanan gürültülü bir makinanın üzerine oturmuş tarlasını sürüyor , hayretler içindesiniz , heyecan ve korkuyla izliyorsunuz , şok oluyorsunuz , çünkü sizin çalışanlarınız ve o tembel öküzünüz ile belki bir haftada süreceğiniz tarlayı komşunuz bir saatte bitiriyor ve bunu oturduğu yerden yapıyor. Bu durumu biraz da içinde bulunduğunuz rahat durumun verdiği güvenle kıskansanızda komik buluyor bu makinanın çabuk bozulacağını sadece bir oyuncak olduğunu düşünüp komşunuza da parasını böyle oyuncaklara harcadığı için biraz takılıp tarlanıza dönüyorsunuz.

Şimdi filmi biraz ileri sarıyoruz , bu sahnede evinizin salonundasınız,masada komşunuz ve resmi kıyafetli takım elbiseli bir adam oturuyor, siz de tarlanızı komşunuza satmak için bir kağıt imzalıyorsunuz çünkü artık daha fazla rekabet edemez onun kadar fazla ve kaliteli ürün üretemez hale gelmişsiniz , ürettiklerinizde satılmıyor çünkü müşterileriniz siz onların isteklerine yetişemeyince hem hızlı hem de kaliteli ürünler üreten komşu çiftlikten alışveriş yapmaya başlamışlar. Ürünleriniz elinizde kalıyor çürüyor çöpe gidiyor ayrıca işçileriniz maaş alamadığı için sizin yanınızdan bir bir ayrılmışlar hatta bir kısmı o gürültülü makinayı kullanmayı ve tamir etmeyi öğrenmiş ve yeni yetenekleriyle kendilerine yeni iş yerleri açmışlar. Size de tek çare tarlanızı komşunuza satmak ve büyük bir şehre taşınıp iş bulmak kalmış.

Korku filmi gibi.Ben bu çiftçi gibi olmak istemiyorum , hatta bırakın bu çiftçi gibi olmamayı onun komşusuna o makinayı satan firma olmak istiyorum.Ülkemde kimsenin bunu yaşamamasını istiyorum.Bu sefer treni kaçırmak istemiyorum.Gençlerimizin geleceğe her anlamda hazır olmasını istiyorum

Çünkü gelecek çok hızlı geliyor Endüstri 4.0 geliyor.Hatta geldi!

Image for post
Image for post

Birinci sanayi devriminde bilek gücü ile yapılan bir çok iş buharlı makinalarla yapılmaya başlandı bu teknolojiyi yakalamayan veya geç yakalayan ülkeler sömürüldüler geri kaldılar.Bilek gücünden başka yeteneği olmayan insanlar işsiz kaldı.

İkinci sanayi devriminde elektrik enerjisi buharlı makinaların yerini aldı , üretim bantları ve elektrik sayesinde bilek gücüyle yapılması hayal edemeyecek miktarda ürünler imal edilmeye başlandı ve bu ürünler sömürülen geri kalan ülkelere satıldı. Devasa şirketler ortaya çıktı bu şirketler pazarlarını genişlettiler. Diğer küçük işletmeleri yutmaya başladılar. Buharlı makinaları kullanan ama elektrik enerjisinden haberleri olmayan bir çok kişi de işsiz kaldı ya da daha ucuza çalışmaya başladılar.

Üçüncü sanayi devriminde sahneye bilgisayarlar çıktı , bizim yerimize bizden daha iyi ve daha hızlı hesap yapmaya başladılar. Bu hızlı hesaplama yeteneği üretim gücünü daha da arttırmakla beraber bilgi paylaşımını ve kağıt işlerini azalttı. Artık otomasyon teknolojileri ile de üretim çok çok daha da fazla hızlandı. Bilgisayar kullanamayı öğrenmeyen hatta öğrenmeyi reddeden insanlar bu hıza yetişemeyip daha da ucuza çalışmaya başladılar.

Şimdi ise dördüncü sanayi devrimi kapımızda hatta kapımızda değil hayatımızda. Ne mi olacak , anlatayım ;

Bilgisayarlar ,algoritmalar bizim yerimize düşünecek , bizim yerimize hesap yapmayı bırakın bizim yerimize karar verecekler ,yapay zeka günden güne gelişecek ve güçlenecek bilgi toplayacaklar bu topladıkları bilgilerle kendilerini daha geliştirecek ve belki de ilerde kendileri için başka makinalar yapacaklar.İşte burada kafamdaki sorulara geri dönüyorum biz nerdeyiz , eğer diğerlerine geç kaldığımız gibi bu sanayi devrimine de geç kalırsak gençlerimiz işsiz ve vasıfsız mı kalacak.

Peki ne öğrenmeliyiz ve ne öğretmeliyiz ?

En temelden başlamalıyız ;

Önce bilgisayarların dilinden konuşmalıyız

Önce kodlama öğrenmeliyiz sonra yeni nesillere öğretmeliyiz.Öğrenmeleri yolunda ki engelleri kaldırmalıyız.

Datalarımızı iyi korumalıyız , datalarımıza değer vermeliyiz daha fazla data toplamalıyız.Datalarımızı koruyacak kişileri yetiştirmeliyiz.

İnternet altyapımızı güçlendirmeliyiz daha hızlı daha nasıl data transferi yapabileceğimizin yollarını bulmalıyız.

Bunun gibi bir çok yapmamız gereken var.Çok fazla iş alanı açılacak.Bunları nasıl yapacağımızı bilmez ve nasıl yapacağımızı çözemez ayrıca gençlerimizi hızlı bir şekilde hazırlamazsak bu teknolojileri satın alacağız başkalarının algoritmalarını kullanacağız işsiz kalacağız gençlerimiz işsiz kalacak.Bunu çözmek için bir yol bulmalıyız.

Bu yolu beraber bulacağız.Bu yolu bulmak için çıkacağımız yolc ulukta sizleregeleceğin mesleklerini tanıtıp bu meslekler için hangi yeteneklere sahip olmanız gerektiğini hem yazacağım hem de anlatacağım.

Gelin beraber hazırlanalım ama her aşamada kendimize soralım ; HAZIR MIYIZ ?

M.Oğuz Hamurculu

Written by

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store