SevenDays.log #02

Z-Raporu Serüveninin 2.Haftası


Öğrendiklerim:

  • Arduino DHT11 ısı ve nem sensörü: Bu sensör sayesinde bulunduğunuz ortamın sıcaklık değerini elde edebiliyorsunuz.Sensör bağlantılarını sağlayıp DHT11 kütüphanesini indirdikten sonra örnek kodu çalıştırarak ortam sıcaklığını test edebilirsiniz.

Yaptıklarım:

  • Akıllı Ev: Android cihazlar ile yönlendirilebilir akıllı ev projesi ile uğraşıyorum.Geçen hafta arayüzü tamamlamıştım, bu hafta ise tüm sensörleri bluetooth ile yönlendirme işleri ile uğraştım.Geçen senede buna benzer proje yaptığım için kolay bir şekilde ilerledim.Birkaç güne projeyi tamamen bitiririm diye umuyorum.
  • Mobil Yoklama Sistemi: Bu yıl Okan Üniversite’sinde son senem ve bizden mezuniyet projesi istediler.Bende android cihazlar ile yoklama alma sistemi projesini seçtim. 3 activityden oluşan arayüzünü tamamladım.Bölümler, dersler ve öğrencileri ekledim.Önümüzdeki hafta veri tabanı bağlantısını ekleyip gün gün yoklamayı kaydedebilen bir uygulama yapıcam.

İzlediklerim:

  • Source Code: Harika bir bilim kurgu ve gerilim temalı film. Kısaca özetlemek gerekirse; Hükümetin geliştirdiği “Source Code” isimli bir program Stevens’a yüklenir.Bu program bir başka kişinin kimliğine geçip, onun hayatının son sekiz dakikasını yaşayabilmeyi sağlamaktadır.Yaşamış olduğu son 8 dakikayı defalarca yaşayarak bir bombacıyı aramaktadır.
  • Poyraz Karayel : İzlediğimi tek türk dizisi olan Poyraz Karayel’in 52. bölümü.

Okuduklarım:

  • Oğuz ATAY - Eylembilim: Geçen hafta başladığım bu kitabın sonuna geldim. Kitaptan daha çok kitabın son sayfasında yer Oğuz’un Hayali kısmı hoşuma gitti.

“Güzel günler göreceğiz.Motorumuzu hür maviliklere süreceğiz.” -O.Atay

  • Ahmet Ümit - Çıplak Ayaklıydı Gece: Bir tavsiye üzerine aldığım bu kitabın daha ilk sayfalarındayım.
  • Bilim ve Teknik Dergisi - Nisan Sayısı: Dergide en çok beğendim haber aşağıdaki resimde bulunan kahve makinasıydı. Ripple firması tarafından geliştirilen bu teknoloji kişiye özel kahveler hazırlanıyor, isterseniz yazı isterseniz resim şekillerini oluşturabiliyorsunuz.
Tubitak Bilim ve Teknik

Dinlediklerim:


Bu haftada burada sona eriyor.Bu akımı başlatan ve sürdüren herkese tekrar tekrar teşekkür ederim. Haftaya görüşmek dileğiyle :)