Prečo sú iPhone 8 a iPhone X revolučné a ako ich Apple zničil svojou aroganciou?

Hneď na začiatok chcem povedať, že začínate čítať pomerne dlhú technologicko-filozofickú úvahu, ktorá nechce byť ani oslavnou recenziou, ani hejterským komentom.

Apple na svojom septembrovom keynote predviedol niečo, čo spôsobilo azda najväčšiu polarizáciu táborov zástancov a odporcov tejto značky. Zároveň asi prvý krát v histórii spoločnosť komunikačne zásadne zlyhala a nezvládla predstavenie svojich nových produktov.

Ak teda máte chuť, poďte sa spolu so mnou pozrieť medzi riadky a slajdy Apple Keynote 2017.

Čo sa stalo s Apple?!

Apple pochovala odkaz Steva Jobsa!
Apple stráca svoj dych a svoju genialitu! 
Apple prestáva tvoriť a začína kopírovať!

Hlúposť.

V skutočnosti spoločnosť Apple vo svojej histórii iba málokedy priniesla niečo naozaj originálne a nové. Samotný Steve Jobs sa nikdy netajil sklonom kopírovať a „umelecky kradnúť“ nápady na produkty a služby.

Apple je v prvom rade o inováciach a vízii budúcnosti

A ani on, ani nikto z Apple nevymyslel ani notebook, ani počítačovú myš, ani operačný systém, ani hudobný prehrávač a dokonca ani smartfón, či tablet.

Všetky tieto a desiatky ďalších technologických inovácií vznikli v spoločnostiach ako IBM, Xerox, Microsoft, SONY, Nokia, atď.

To, čo dokázal Steve Jobsa a dizajnéri, inžinieri a marketingoví mágovia z Apple, bolo vizionárske posunutie každého z týchto produktov na zásadne novú úroveň vzhľadu, kvality spracovania, funkčnosti a zákazníckeho zážitku.

Nič menej, nič viac.

Aktuálne sme zažili iba 3 skutočné inovácie v modernej histórii smartfónov

iPhone (2007)

V roku 2007 predstavila spoločnosť Apple prvú generáciu telefónu iPhone, ktorý zmenil vnímanie toho, ako môže mobilný telefón vyzerať (žiadna klávesnica), ako sa môže ovládať (prispôsobený operačný systém), ako môžu byť jednotlivé funkcie vzájomne prepojené, intutívne a plnohodnotne funkčné (telefón, internetový prehliadač, hudobný prehrávač, fotoaparát) a ako môže byť smartfón neustále inovovaný vďaka aplikáciam tretích strán (App Store).

Od uvedenia prvej generácie iPhone prijali všetci výrobcovia dotykovú obrazovku a bezklávesnicové telo za dizajnový štandard a začali s výrobou zariadení, ktoré iPhone kopírovali a líšili sa iba v marginálnych detailoch, akými sú použité materiály, veľkosť uhlopriečky, oblosť tvarov a farebnosť.

Rovnako tak sa telefón, ktorý naplno funguje až vďaka aplikáciam externých vývojárov, stal jediným používaným business a tech modelom.

iPhone 5s (2013)

V čom je tento malý a relatívne nenápadný smartfón inovatívny a revolučný? iPhone 5s je prvým smartfónom so zabudovaným biometrickým senzorom, predstaveným pod názvom TouchID.

TouchID posunul vnímanie bezpečnosti a zároveň užívateľského pohodlia pri ochrane dát na novú úroveň, nahradením dovtedy používaných alfanumerických PIN kódov biometriou. Čítačka odtlačkov prstov sa stala novým štandardom, ktorý opäť okamžite prebrali a implementovali do svojich zariadení všetci výrobcovia a aj v roku 2017 predstavuje stále pevný štandard pri ochrane dát v mobilných telefónoch, či tabletoch.

Samsung Galaxy S6 Edge (2015)

Predstavenie prvého smartfónu so zahnutým OLED displejom prinieslo nový pohľad na moderný dizajn smartfónov, vychádzajúci z využitia možného zakrivenia displejov, postavených na OLED platforme.

Práve v tomto momente začal nastupovať trend bezokrajového dizajnu smartfónov, ktorý sa stal novou dizajnovou platformou u všetkých hlavnách výrobcov mobilných zariadení, vrátane relatívne oneskorenej reakcie spoločnosti Apple.

Ostatné inovácie

Samozrejme, každý rok sme svedkami nových funkcií a vlastností smartfónov, ktoré neustále posúvajú hranice ich vzhľadu a používania. Avšak či už ide o hardvérové preteky vo výkone procesorov, rozlíšení displejov, kvality fotoaparátov, vodeodolnej konštrukcii, či aktuálneho trendu v rozpoznávaní očí, resp. celej tváre, vždy ide „len“ o vylepšenie toho, čo priniesli a ako trend nastavili vyššie uvedené produkty.

Aká je teda (4.) revolúcia v podaní iPhone 8 a iPhone X?

Odpoveď je úplne jednoduchá: A11 Bionic Chip.

Zabudnime na chvíľu na všetky tie hlúposti o bezdrôtovom nabíjaní, sklenenom dizajne, bezokrajovom displeji s hroznou čiernou výsečou, navždy stratenému audio jacku, či samotnej cene nových zariadení (o chvíľu sa k tomu vrátim).

Vôbec prvý krát v histórii modernej technológie dostal sériovo vyrábaný a v priebehu najbližších týždňov celosvetovo rozšírený a používaný mobilný telefón čip, ktorý je prvým vizionárskym krokom k stále rýchlejšie sa blížiacej realite (polo)umelej inteligencie.

A11 Bionic Chip zvládne 600 miliárd operácií za 1 sekundu a svojou štruktúrou je predurčený stať sa novým štandardom na ceste k „machine learning“ a AI zariadeniam budúcnosti.

Už jeho súčasné využitie — pre analýzu a „inteligentné porozumenie“ fotografiám a videám, lepšie zobrazovanie virtuálnej reality, či identifikácii a „učeniu sa“ tváre svojho majiteľa — napovedá, k čomu bude vývoj vo veľmi krátkom čase smerovať.

Arogantná komunikácia Apple to však úplne zabila

Tim Cook predstavuje iPhone X

V čom je teda problém a prečo mnohé svetové média a tech blogeri hovoria o tom, ako Apple stráca dych a akým sklamaním sú modely iPhone 8 a iPhone X?

Jednoducho preto, že v Apple to teraz naozaj pos*ali.

Ukázať iPhone 8 a s úsmevom povedať miliónom divákov že ide o „all-new“ design?! Hovoríme predsa o telefóne, ktorý je vizuálne takmer absolútne totožný s modelom iPhone 6, predstaveným v roku 2014.

Prečo nebyť úprimný a namiesto nikoho nepresvedčiacich rétorických bullhsitov nepovedať úplne úprimne a pravdivo „Vychádzame z dizajnu, ktorý si zamilovali užívatelia po celom svete, jemne sme ho modifikovali a naplnili najmodernejším a najvýkonnejším hardvérom.“…?

Ako sa dá hovoriť o 4K TV spôsobom, ako by doteraz neexistovala a iba vďaka Apple ju teraz ľudia môžu zažiť?!

Prečo sa tváriť, že Apple Watch 3 sú zásadne iné, než Apple Watch 2?!

A ako môže Apple vyhlásiť, že iPhone X má bezokrajový „edge-to-edge“ displej, keď každý vidí nielen tie cca 3 mm čierne okraje, ale najmä otrasnú čiernu výseč, zasadenú priamo do hornej časti panelu displeja?!

Pretože presne toto sú veci, kvôli ktorým magazín Forbes nazval komunikáciu spoločnosti Apple ako „arogantnú“, bez úcty k zákazníkom – a desiatky dalších renomovaných autorov sa k tejto myšlienke hlásia tiež.

Keby namiesto toho Apple kládol menší dôraz na komunikačnú manipuláciu cieľovej skupiny „Aupark Cica“ a básneniu o novej zlatej farbe a 4 nových bokeh efektoch, a namiesto toho jasne a zreteľne predstavil revolučnú technológiu, ktorú prináša do rúk miliónov ľudí na svete – vtedy by to bol Apple v štýle Steva Jobsa.

Pretože problémom dnes nie sú Apple produkty, ale Apple manažéri.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.